galex  Dołączył: 02 Cze 2006
Bo pentax to ostatnia rzecz, jaką ktokolwiek z nas by zastawił.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
A może w lombardach nie chcą Pentaxów przyjmować, bo o marce pewnie nie słyszeli, to i sprzedać będzie trudno. ;-)
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Albo wręcz odwotnie - słyszeli. "Paaanie, tym się przecież zdjęć nie da robić. Komu ja to opchnę?" :evilsmile:
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Pentax w rozumieniu światowego businesu fotograficznego nie jest normalną marką.
Tak jak nasze forum.
I tego się trzymajmy.




Po prostu świat geniuszy to tylko bardzo drobny % populacji...

:-P





Mam nadzieję, że wszystkich dowartościowałem :evilsmile:
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
fotonyf , Ty to wiesz jak posłodzić :-B :-B :-B
 

capo_  Dołączył: 15 Cze 2008
No, K10D był padł. Albo premiera pełnoklatkowej puszki bez lustra albo wyjazd ;-)
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
Niestety ale moim zdaniem (co podkreslam, bo pewnie sie nie zgodzicie) Pentax jest w fatalnej sytuacji. I to głównie przez optykę. Paradoksalnie, dzięki tej optyce (i dzięki wiernym użytkownikom) to system trwa. Trwa. To nie jest komplement, bo kto stoi ten się cofa. Nikon trochę przespał CMOSa, FF i silnik w obiektywie. I mając lepsze matryce i lepsze aparaty jest za Canonem i to sie nie zmieni. Pentax przespał FF okrutnie. Spóźniony K1 nie ma szans pociągnąć systemu. Wielomegapikselowe matryce wymagają (sugerują) stosowanie lepszej optyki. System jest za mały by Sigma czy Tamron robiły to co robią na Canona i Nikona. Pentax będzie robił cały system szklarni dla jednego modelu aparatu FF (K1) ??? W czasie gdy nie wiadomo czy lustrzanki nie umrą? Zapomnijcie. No i teraz gdy wszyscy kraczą o końcu lustrzanek to co ma zrobić Pentax? Bezlustro FF? Z jakimi szkłami? Od nowa, samemu? Bezlustro APS-C? To też nowa szklarnia, a ma konkurencję w systemie - Sony A6500, Fuji czy Olek z Paneasem. Może jedynie robić bezlustro z nowym bagnetem, podobnym do dotychczasowego tak by móc na nim podpinać szk;a FX o APS-C. te bezlustro musi być dwusystemowe. A i tak będzie miał Pentax problem z samodzielnym stworzeniem (szybko) całego systemu szklarni na bezlustro. Niestety przyszłość systemu widzę bardzo czarno. Pozostają uzytkownicy, którzy chca być oryginalni i mieć co innego niż wszyscy. Egzotykę. Natomiast fotografowie zawodowi, ta reszta co jeszcze siedziała w Pentaksie, to jakie maja perspektywy? :(
 

capo_  Dołączył: 15 Cze 2008
espresso napisał/a:
Cytat
Na rynku wtórnym kupisz kadyszkę za parę złotych i będziesz dalej zadowolony... W miedzy czasie pojawi się K2 (czy bezlustro? wątpię) i będziesz dalej zadowalany :-)

ps.
Jakieś szczególne dobrodziejstwa upatrujesz w bezlusterkowym FF?
Pentax ma ogólnie problem z nową szklarnią do istniejącego FF. Producentów niezależnych optyki w zasadzie nie ma, więc na jakiej podstawie oczekujesz iż pojawi się optyka do bezlustra FF?


Nie będę. Nie ten AF i nie ta matryca. Poza tym służył mi dzielnie. Trochę nadużyłem opis stanu mojej kadyszki, bo przestało tylko działać pokrętło od przesłony i zamierzam to naprawić (poza tym stan igła!) ale również chciałem się wypowiedzieć w kwestii firmy chociaż tak po prawdzie nieistotne jest, co upatruję ja, a bardziej co upatruje rynek. To jest ten czas, że albo Pentax wskoczy do pociągu z S,N,C i wypuści niewielką bezlusterkową puszkę FF albo kisić się będzie z kolejną odsłoną lustra FF. Zasadniczo nic więcej nie muszę pisać, bowiem doskonale zrobił to Jacek_Z. Chcę zostać w Pentaxie, dlatego poczekam jeszcze na tegoroczne premiery.
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
espresso napisał/a:
Lubię takie porównanie z motoryzacją. Jest miejsce na Maseratii, Subaru i na VW i wielu wielu innych. Pojawiła się Tesla, pojawią się inni. Fajnie że jest urozmaicenie.
Tylko jak masz niszowe modele samochodów (w sensie małego udziąłu w światowym rynku) to one się czymś bardzo pozytywnym wyróżniają. Jak Maserati, Tesla, Lambogghini czy Rolls-Royce. Sek w tym, że te samochody się wyrózniają cymś bardzo na plus od całej reszty. Czym tak na plus sie wyróznia Pentax, pod jakim względem wyprzedza inne marki? Sek w tym, że Pentax nie ma argumentów. Poza 645? (tylko ten model nie interesuje większości pentaksiarzy). Niech zrobią bezlustro "645" w cenie 15 tys, to by było coś. To by była wyrózniająca ich nisza z szansą na rynkowy sukces.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Jacek_Z napisał/a:
Czym tak na plus sie wyróznia Pentax, pod jakim względem wyprzedza inne marki?
Ty tak na serio?
Jacek_Z napisał/a:
Sek w tym, że Pentax nie ma argumentów.
Dla Ciebie nie ma,
dla innych ma.
I tak od zawsze
i od zawsze trwa.

Nie podoba Ci się? Nie musi.
Twoje zdanie. Głupie, ale Twoje, najtwojsze.
Znamy je już od lat i nie musisz tego ciągle powtarzać. Nawet nie jesteś użytkownikiem tego systemu, wiec marudzisz dla samego marudzenia.

Nie podoba się? Nie kupujesz, nie używasz, jesteś szczęśliwy, ze taki beznadziejny Pentax nie musi zatruwać Ci rzyci.

Korzystaj więc radośnie z dobrodziejstw innych producentów i ciesz się radością fotografowania, zamiast trolować.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Jacek_Z dla mnie K-1 się wyróżnia:

1. Podświetlenie obiektywu (coraz częściej zaczynam robić wieczorna spacery i zmiana DFA 24-70 na Irix 15 sprawniej się odbywa)
2. Astrotracer (z tym dopiero zaczynam się oswajać)
3. Gibany ekranik bardzo mi się podoba
4. Skuteczny Pixel Shift Resolution (to mi się naprawdę podoba)
5. Czytelne menu i guzikologia
6. Trzecie kółko nastaw
7. Cena K-1 za możliwości które oferuje
8. Design
9. Skuteczna stabilizacja w korpusie
10. Porządne uszczelnienia
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Jacek_Z napisał/a:
Maserati, Tesla, Lambogghini czy Rolls-Royce
Ty tak na serio?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
tref napisał/a:
Twoje zdanie. Głupie, ale Twoje, najtwojsze.
Tref - Przesadzasz (regulamin).
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Porównywanie samochodów do aparatów ma się nijak. Samochód nie tworzy systemu, zaś aparat jest częścią systemu.
 

capo_  Dołączył: 15 Cze 2008
espresso napisał/a:
Cytat
Nie ten AF
przez tyle lat się nie przyzwyczaiłeś ? ;-)
Cytat
nie ta matryca
CCD to najlepsza zaleta tego aparatu.
Cytat
wypuści niewielką bezlusterkową puszkę FF
zapewne w postaci GR.


Mamy 2019 r. ;)
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
jorge.martinez napisał/a:
Jacek_Z napisał/a:
Maserati, Tesla, Lambogghini czy Rolls-Royce
Ty tak na serio?

Tak. Motoryzacyjne porównania zaczął espresso.

TM_Mich napisał/a:
Porównywanie samochodów do aparatów ma się nijak. Samochód nie tworzy systemu, zaś aparat jest częścią systemu.

Oczywiście. bardziej chodzi o kontekst tej wypowiedzi (espresso i mojej). Kiedy niewielki udział w rynku nie jest problemem. gdy sie robi rzeczy wyjątkowe i drogie. Stąd widzę miejsce dla pentaxa 645.

tref napisał/a:
Jacek_Z napisał/a:
Czym tak na plus sie wyróznia Pentax, pod jakim względem wyprzedza inne marki?
Ty tak na serio?

Serio.

tref napisał/a:
Znamy je już od lat i nie musisz tego ciągle powtarzać.

Od lat, czyli nie tylko ja tak piszę i to się ciagnie. Może więc do zastanowienia czy jest w tym trochę racji i ile?

tref napisał/a:
Nawet nie jesteś użytkownikiem tego systemu, wiec marudzisz dla samego marudzenia.

No i tu pewnie cie zaskoczę, ale mam Pentaxa, analogowego. Niezbyt pewnie ceniony model, ale niewątpliwie to Pentax P30 z 50/1.7.
Mam też z 8 (serio, może i więcej, zalezy jak liczyć) innych systemów, najwięcej ostatnio używam Canona, choc najbardziej lubię Nikona.
Lubię design Pentaxa jako nr 1 wśród wszystkich aparatów, zresztą o tym napisałem jakiś czas temu na forum .. Canona.
Kiedyś prawie wszedłem w Pentaxa 67, ale skończyło się na Mamiyi RZ (wymienne kasety i migawka centralna przeważyły)

tref napisał/a:
Nie podoba się? Nie kupujesz, nie używasz, jesteś szczęśliwy, ze taki beznadziejny Pentax nie musi zatruwać Ci rzyci.
..., zamiast trolować.

Żle to odczytujesz. W kazdym razie ciężko mnie zaszufladkować, a na pewno nie chodzi o trolowanie. Po co? Jestem osobą dosyć sentymentalną. I darzę dużą estymą stare zasłużone marki., często juz nieistniejące. Przykładowo (kolejność przypadkowa) Linhof, Sinar, Hasselblad, Rolleiflex, Yashica, Leica i tzw wielka piątka - z Minoltą, Pentaxem, Olympusem (Canonem i Nikonem) w składzie. Żal mi upadku Kodaka. żal mi tego co się stało z wieloma z tych firm, niestety w tym gronie firm umieszczam też Pentaxa. Zauważ, że podniosłem pewne argumenty i .. ciężko znaleźć kontrargumenty. Mogę dodać kolejne uwagi, na temat wielkiej piątki. Minolta się sprzedała, Sony jak zwykle musi po swojemu więć zrobił lustro półprzepuszczalne. Ale bezlustra mu wypaliły i dzięki A7 jest w grze i się liczy. I dużo wkłąda w rozwój. Olympus niestety postawił na dziwną proporcje 4:3 i małą matrycę, zaprzepaszczając to czego się dorobił w małym obrazku. I nie ma kasy na inwestycje. Dobrze, że mu panas pomaga obiektywami. Pentax byłby fajnym systemem, gdyby po prostu miał kasę i inwestował w rozwój, nadążał za rynkiem. Po prostu światek sprzętu foto się zmienia (kasa na zminay?), a ja mając już pare lat na karku pamiętam sprzet o jakim inni nie wiedzą albo nie pamiętają. Mam szerszy ogląd, patrze wstecz a nie tylko na dziś i na konkurencję smartfonów, czym wszyscy się usprawiedliwiają.
Nie wiem czy ma sens pisać jakieś moje spostrzeżenia, skoro ma to być czytane jako trolowanie. Ja nie jestem fanboyem marki X, który każe kupować właśnie takie aparaty. Każdy niech kupuje co chce. Co innego utrzymać starą gwardię posiadaczy Pentaxa, ale czym przyciagnąć nowych? Bez tego jest kiepsko, marazm. Widzę sporo analogii jesli chodzi o Olympusa i Pentaxa. I sytuacja systemów przekłada się na oba .. fora, aktywnośc na nich itd.
Dawno temu ci pisałem PW, podałem pewna mysl jesli chodzi o forum.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Jacek_Z, dzięki za ciekawy wkład w dyskusję nad drogami Pentaksa.
foto, dzięki za normalną odpowiedź.
tref, jorge.martinez, dajcież spokój :roll:
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Jacek_Z napisał/a:
Pentax przespał FF okrutnie.
Wręcz przeciwnie - okrutnie się pospieszył :!: Wtopa z ogłoszonym na Photokinie 2000 MZ-D, opartym o bardzo słabą matryce, spowodowała, ze Pentax sparzył się na cyfrowych dSLR. Odpuścili trochę temat i w efekcie gonią do dziś - to wszystko wina cyfrowego FF :-P

Jacek_Z napisał/a:
Pozostają uzytkownicy, którzy chca być oryginalni i mieć co innego niż wszyscy.
Czyli nic nowego, patrząc z perspektywy ostatnich 20-30 lat (jeśli nie więcej) Pentaxa ;-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Jacek_Z napisał/a:
Pozostają uzytkownicy, którzy chca być oryginalni i mieć co innego niż wszyscy.
A niech stracę, zróbcie mi nawet zaoczną internetową psychoanalizę - jednak dla mnie to ważne. Jakbym miał wybierać między C i N, które ciągle wyglądają jak ich "kliszowe pradziadki" - to wybrałbym S, O albo F.
 

capo_  Dołączył: 15 Cze 2008
Ryszard napisał/a:
Jacek_Z napisał/a:
Pozostają uzytkownicy, którzy chca być oryginalni i mieć co innego niż wszyscy.
A niech stracę, zróbcie mi nawet zaoczną internetową psychoahnalizę - jednak dla mnie to ważne. Jakbym miał wybierać między C i N, które ciągle wyglądają jak ich "kliszowe pradziadki" - to wybrałbym S, O albo F.


Patrząc przewrotnie; czy styl retro jest taki wielce oryginalny? Wolę solidne tworzywo i design Pentaxa (chociaż i Canon R bardzo przypadł mi do gustu!), niż retro w zimnym, śliskim i rysującym się metalu czy po prostu plastiku ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach