plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Lightroom i ACR - samodzielne wykonanie profili
Adobe udostępnia za darmo program Adobe Lens Profile Creator, umożliwiający samodzielne wykonanie profili obiektywów. Cała czynność jest prosta lecz wymagająca trochę czasu.

Pełny profil dla obiektywu stałoogniskowego wymaga wykonania 135-ciu zdjęć, dla zooma tych zdjęć może być nawet 810.

Potrzebne elementy:
Aparat dla którego robimy profil
Obiektyw dla którego robimy profil
Statyw
Kilka plansz testowych - ilość, rodzaj i wielkość zależy od parametrów obiektywu

Dlaczego zająłem się tym tematem? Do K-1 nie ma na razie profili od Adobe a moja Sigma bardzo mocno winietuje na krótkim końcu.

Po kilku dniach zabawy mam pełny profil dla F 50/1.7 (zrobiony w dzisiejsze popołudnie) oraz początek profilu Dla Sigmy 24-60/2.8, dla najgorszej kombinacji czyli 24/2.8 przy minimalnej odległości ostrzenia. Z profilem do Sigmy walczyłem kilka dni zanim załapałem niuanse - miałem duży problem z uzyskaniem poprawnego korygowania winiety. W trybie automatycznym w miejscu winiety dostawałem jasny pierścień.

Zdjęcia bez profilu i żadnej obróbki (góra) oraz tylko z użyciem profilu (dół).

Pentax F 50/1.7 przy przysłonie 1.7 z minimalnej odległości ostrzenia oraz z dalszej.



Sigma 24-60/2.8 przy ogniskowej 24 i przysłonie 2.8 z minimalnej odległości ostrzenia oraz z dalszej.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
UWAGI:
1. Jeśli tablica kalibracyjna zajmuje więcej niż 50% powierzchni kadru, program nie potrafi wykryć siatki. Uniemożliwia to wykonanie kalibracji dla minimalnej odległości ostrzenia i dłuższych ogniskowych. Najmniejsze tablice kalibracyjne z zestawu są zbyt duże dla takiej kombinacji.
2. Jeśli tablica kalibracyjna zajmuje nawet dużo mniej niż 25% powierzchni kadru, program nie ma problemów z wykryciem siatki.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Nie mam zielonego pojęcia poco to ;-) ale jestem pełen podziwu dla zaangażowania.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Po to, aby automatycznie usuwać błędy dystorsji, winietowania i aberacje chromatyczne, wprowadzane przez obiektyw. Klasyczny już przykład obiektywu, gdzie usuwanie dystorsji z wykorzystaniem profilu, to Samyang 14/2.8. Ze względu na skomplikowany kształt zniekształceń obrazu, standardowe narzędzia są nieprzydatne.

Dla współpracy z body APS-C, dla większości obiektywów są dostępne profile korekcyjne, dla K-1 nie ma żadnego. Przy body APS-C trzeba również wybierać zgodne body, gdyż w innym przypadku nie będą prawidłowo korygowane aberacje chromatyczne.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Własny profil jest jak garnitur uszyty na miarę ;-)
Nie ma nic lepszego...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Prace trwają.

Gotowe profile dla K-1 w trybie FF:
F 28/2.8
DA 35/2.4
F 50/1.7
DA 12-24/4 dla zakresu od 18 do 24
Sigma 24-60/2.8

Częściowe profile dla FF:
Cosina 19-35/3.5-4.5
Tamron 70-300/4-5.6
F 70-200/4-5.6
Tokina 135mm F2.8 RMC

Częściowe profile dla cropa 1:1:
Sigma 50-150/2.8

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Doszły nowe profile.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dorobiłem dzisiaj profil dla FF:
Samyang 14/2.8 - w odróżnieniu od profilu dla Nikona D750 mój profil koryguje oprócz dystorsji również winietowanie.
 
JacekR  Dołączył: 06 Sie 2018
Witam pana plwk.
Czekałem prawie 4 miesiące na aktywowanie konta, żeby zadać w końcu pytanie o profil do Cosiny :)
Czy można gdzieś ściągnąć profil, który pan zrobił do obiektywu Cosina 19-35mm.
Przyznam, że chciałbym go użyć z D750.
Żeby się jakoś wybronić dodam, że Pentaxa też mam na stanie. Spotmatic SP. Ale do niego profile mi nie potrzebne ;)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
JacekR napisał/a:
Witam pana

Od razu powinienem dać kolorową wstążkę.
JacekR napisał/a:
Czy można gdzieś ściągnąć profil, który pan zrobił do obiektywu Cosina 19-35mm.

Mam go na dysku, proszę namiary na PW to prześlę.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Czy do Capture One - można takie profile pobrać?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Aktualnie mam w 2/3 wykonany profil dla DA* 60-250/4 z Pentaksem K-1. Obiektyw z tulejką bez kołnierza.

[ Dodano: 2019-01-15, 09:28 ]
Rivelv napisał/a:
Czy do Capture One - można takie profile pobrać?

CaptureOne korzysta z profili obiektywów, ale czy są one zgodne z tymi od Adobe, nie mam pojęcia.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
plwk świetnie, ze coś takiego robisz !

Kupiłem irixa 15 i tam producent zadbał już o to bo można zassać ze strony producenta wgrać do LR i wszystko działa. Zasysając profil otrzymujemy też do drugiego obiektywu a mianowicie 11/4
:-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Działanie profilu na długim końcu 60-250, przy f4.0 - warunki, w których występuje największa winieta.



Tutaj, jak widać, do skorygowania usuwanie winiety.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach