Kevio  Dołączył: 15 Sie 2018
[obiektyw] Rozmycie przy niskiej przysłonie w stałce 50mm
Mam jeszcze z analoga 50mm 1.7 od Chinona. Jako, że kupiłem K-5 to postanowiłem wybudzić z letargu szkiełko ale zauważyłem coś w środku na krawędzi soczewki, wyglądało to jakby rozwarstwienie się soczewek.
Jako, że obiektyw nic nie wart to stwierdziłem, że rozbiorę i zobaczę co jest grane. Okazało się, że to było coś jakby napylony olej (?), wyczyściłem, złożyłem, podpiąłem i tu zonk.
Kompletny brak rozdzielczości, rozmycia i ostrość nie do ustawienia praktycznie. Jest tym gorzej im niższa jest przysłona. W zakresie f1.7-5,6 to jest dramat, dopiero od f11 da się patrzeć na zdjęcie.

f1,7

f4

f11


Czy jest możliwe, że irchą zniszczyłem soczewki? Czy może źle włożyłem którąś z soczewek i jest odwrotnie? Co o tym myślicie? Zauważyłem też minimalny, objawia się to gdy się potrząśnie obiektywem.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Albo coś nie skręciłeś dokładnie, albo rzeczywiście któraś soczewka nie tak. Ale ja się nie znam. Najlepiej gdyby odezwał się tu Grzegorz grzechotnik.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
fajny efekt
centrum wydaje się ostre :)
można by z tym obiektywem trochę poszaleć :) - zdjęcia do "pokaż swój bokeh" :)
 

Kevio  Dołączył: 15 Sie 2018
Rivelv jakbym chciał taki efekt to mam 4 Heliosy i mogę sobie któryś przerobić.

Na tę chwilę chyba zrobię tak, że kupię jakiś zastaw do czyszczenia obiektywów bo zarówno ten jak i parę innych pod M42 wymaga czyszczenia.
Pobawię się tymi soczewkami które były demontowane i zobaczę jaki to da efekt, jak będzie ok, to przeczyszczę całość i git, a jak nie to chyba wywalę do kosza i będę szukał Pentax-F 1.7 żeby focusa mieć w cyfrze.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Założyłeś odwrotnie którąś soczewkę ;-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Kevio napisał/a:
..., a jak nie to chyba wywalę do kosza

ale po co od razu tak drastycznie
 

Kevio  Dołączył: 15 Sie 2018
Rivelv napisał/a:
ale po co od razu tak drastycznie

Takie szkło w idealnym stanie poszło niedawno na znanym portalu za 100zł a Pentax-A 1.7 za 200zł to nic nadzwyczajnego.
Więc nie opłaca się tego zanosić do serwisu (zwłaszcza w Wawie) a po co trzymać bezużyteczną rzecz? Nikt tego w takim stanie by nie kupił.

Fenol Dzięki. Potrzebowałem tej nadziei na odratowanie sprzęciku.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Kevio, no jak będziesz wyrzucał to daj znać :) coś wymyślimy
mi brakuje szkiełka do MZ6 - a taki był by w sam raz. najwyżej będę miał zabawę ze składaniem lub coś.
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Faktycznie, słabo to wygląda. Rozumiem, że przed czyszczeniem było lepiej ?
Na pewno dobrze wyczyściłeś szkiełka, a nie tylko rozmazałeś ? Sory za to pytanie, ale różne rzeczy widziałem.
Nigdy Chinona nie rozbierałem, ale nie wiem czy da się coś pomylić przy składaniu.

Grześ na pewno rozbierał, może się wypowie ( ? ).
 

Kevio  Dołączył: 15 Sie 2018
Prorok napisał/a:
Faktycznie, słabo to wygląda. Rozumiem, że przed czyszczeniem było lepiej ?
Na pewno dobrze wyczyściłeś szkiełka, a nie tylko rozmazałeś ? Sory za to pytanie, ale różne rzeczy widziałem.
Nigdy Chinona nie rozbierałem, ale nie wiem czy da się coś pomylić przy składaniu.

Grześ na pewno rozbierał, może się wypowie ( ? ).

Wszystkie soczewki wymagają czyszczenia ale nie ma tragedii, po prostu nie ma takiego kryształu jak się patrzy przez obiektyw.
Od przodu druga soczewka jest praktycznie symetryczna z tego co pamiętam.
Wcześniej robiłem tym obiektywem zdjęcia może z 6 lat temu na Pentax'ie ME Super. Nie miałem zastrzeżeń.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Kevio, czyściłem niedawno Nikkora powiększalnikowego, po pierwszym złożeniu efekt był identyczny. Dwukrotnie jeszcze rozbierałem i skladałem. Wystarczy, że niedokładnie wpasujesz szkło w łoże i zonk.
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Kevio napisał/a:
Prorok napisał/a:
Faktycznie, słabo to wygląda. Rozumiem, że przed czyszczeniem było lepiej ?
Na pewno dobrze wyczyściłeś szkiełka, a nie tylko rozmazałeś ? Sory za to pytanie, ale różne rzeczy widziałem.
Nigdy Chinona nie rozbierałem, ale nie wiem czy da się coś pomylić przy składaniu.

Grześ na pewno rozbierał, może się wypowie ( ? ).

Wszystkie soczewki wymagają czyszczenia ale nie ma tragedii, po prostu nie ma takiego kryształu jak się patrzy przez obiektyw.
Od przodu druga soczewka jest praktycznie symetryczna z tego co pamiętam.
Wcześniej robiłem tym obiektywem zdjęcia może z 6 lat temu na Pentax'ie ME Super. Nie miałem zastrzeżeń.


To zrób tak jak Rychu prawi - rozłóż i złóż raz jeszcze. Może faktycznie coś pokićkałeś.
 

Kevio  Dołączył: 15 Sie 2018
Ciekawość mnie zżerała więc rozebrałem przednią część. Nie chciało wyleźć więc wytrząsłem to na irchę, więc wszystko wyleciało rozsypując się w nieładzie.
Złożyłem przykładając maksimum uwagi do kolejności i stron. No i BINGO! Jest już dobrze! A o to dowody.
Chinon f1.7

Chinon f11

kit 18-55 Pentax f11

I tak będę musiał jeszcze raz go rozebrać bo ircha zostawiła tyle syfu mimo przedmuchiwania gruszką, że szok.
Polecacie Panowie jakiś zestaw do czyszczenia optyki? Specjalne rękawiczki mam bo zajmuję się car-detailingiem, ale potrzebowałbym jakąś chemię i (chyba) chusteczki.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach