Darek M  Dołączył: 10 Lut 2018
[/b]lukaszszcz kombinowałem tak jak ty. Konwertery, pierścienie, odwrotne mocowanie obiektywu i inne "tanie" sposoby na macro, skończyło się na Tamron 90 2.8 di ... Chcę przez to powiedzieć że to są tylko pół środki przy których będziesz się dobrze bawił zgłębiając tajniki fotografii ale zawsze będzie czegoś brakowało. Po 2 latach stwierdziłem że mam dość molestowania siebie samego i stałem się szczęśliwym posiadaczem ww. Tamrona. Oczywiście nowy na raty .
 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
Niestety, Darek M, ma rację. Jeśli chcesz mieć makro to musisz zainwestować. Nadal otwartym pozostaje pytanie czego tak naprawdę potrzebujesz... Możesz napisać / pokazać czego oczekujesz?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ponawiam pytanie - jakiej wielkości te ryby?
 

lukaszszcz  Dołączył: 03 Paź 2014
Ryby są malutkie, raczej do 2cm dorosłe osobniki, ale jest dużo mniejszych stworzeń np ślimaki, krewetki (młode mają 1 mm :) ), większe rybki do 10cm też się znajdą

O raynoxie słyszałem, za 350zł jest bodajrze Raynox MSN-202 x25, tylko, że moja 35ka ma 49mm :(

Musiałbym zostawić KITowy, który też chciałem sprzedać. WIem, że półśrodki nie dają dobrych rezultatów, ale czysto amatorsko i dla siebie może "na początek". Hmmm
 
Darek M  Dołączył: 10 Lut 2018
Zrozum że ten początek to jest walka z ograniczeniami . Jak masz odpowiedmi sprzęt to myślisz tylko o odpowiedniej kompozycji i nie możesz doczekać się wywołania rawa :-) .
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
lukaszszcz, im krótsza ogniskowa, tym mniejsza odległość fotografowania w założonej skali. Może się okazać, że ze stałką i pierścieniami uzyskasz 1:1 w dobrej jakości, ale pukniesz w szybę... Poćwicz tą Sigmą, którą już masz, bez żadnych dodatków. Wtedy kombinuj dalej.
Darek M napisał/a:
Jak masz odpowiedmi sprzęt to myślisz tylko o odpowiedniej kompozycji i nie możesz doczekać się wywołania rawa .
O właśnie!
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Na angielskim forum Pentaxa można trafić niezłe okazję. Niedawno Sigma 105/2.8 macro poszła za 150 funtów, a Pentax-M 100/4 w stanie idealnym wisi od grudnia za 120. Myślę że można by trochę się potargować skoro przez ponad miesiąc nikt go nie chciał.
Wiem, że to znacznie powyżej założonych 200zł ale taniej setki makro raczej nie znajdziesz.
 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
Na alle pojawiła się dziś cosina 100 f/3.5. Skala 1:2, ale ma dedykowaną soczewkę, powiększającą do 1:1. Cena 310 zł. Sprawdź sobie. Brak af. Do rozważenia dla Ciebie, blisko budżetu...
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Jak się przyłożysz do poszukiwań, to w dobrej cenie można kupić Vivitara 55 2.8 1:1.
Nie będzie to 200 złotych, bo za tyle nic nie kupisz, ale poniżej 400 da się.
A do tego przeżyje nie jednego dzisiejszego plasticzaka.
Minusem jest manualne ostrzenie, a w Twoich zastosowaniach lepszy byłby AF.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Prorok napisał/a:
Jak się przyłożysz do poszukiwań, to w dobrej cenie można kupić Vivitara 55 2.8 1:1.

Vivitar w dobrej cenie to to będzie jak znajdziesz poniżej 500 PLN. ;-)
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Ale jak to ? To poniżej 400 nie jest dobra ? ;)
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Bardzo dobra, ale ja akurat nie widziadłem poniżej 400 PLN. ;-)
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Druga sprawa, że akurat ten obiektyw dość znacząco zmienia rozmiar przy minimalnej odległości ostrzenia wynoszącej bodajże 22cm i wraca temat pukania w szybę akwarium. Ale to już ktoś z użytkowników musiałby sprawdzić jaka jest faktyczna odległość od przodu obiektywu do fotografowanego obiektu.
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
ADestroyer napisał/a:
Bardzo dobra, ale ja akurat nie widziadłem poniżej 400 PLN. ;-)



Daje sobie odciąć... palec, że przemknął mi w cenie około 380 złotych. Nie zanotowałem gdzie, bo byłem na etapie poszukiwań większego brata, 105 2.8 :)
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Prorok napisał/a:
byłem na etapie poszukiwań większego brata, 105 2.8 :)

Uściślając: Brata Przyrodniego jako, że 105/2.8 to Kiron zaś 55/2,8 to Komine. ;-)


lukaszszcz, jeśli chodzi o akwarystykę to zajrzyj tutaj:

Fotografowanie rybek, czyli mokra robota
Jak fotografować ryby w akwarium? Doświadczenie amatora!
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
ADestroyer napisał/a:
Prorok napisał/a:
byłem na etapie poszukiwań większego brata, 105 2.8 :)

Uściślając: Brata Przyrodniego jako, że 105/2.8 to Kiron zaś 55/2,8 to Komine. ;-)


lukaszszcz, jeśli chodzi o akwarystykę to zajrzyj tutaj:

Fotografowanie rybek, czyli mokra robota
Jak fotografować ryby w akwarium? Doświadczenie amatora!


Ależ jesteś skrupulatny. Umówmy się, że to mniejszy brat z nieprawego łoża ;)
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Ja takie coś ostatni znalazłem <300zł. Jeszcze się nie bawiłem.

IMG_20190126_121253 by Tomasz C, on Flickr
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie niż mieszki i pierścienie. Bez dedykowanej soczewki skala 1:2, niemniej do zabawy jak najbardziej się nadaje. ;-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
To lepiej poszukać brandowanego Vivitara lub Cosinę, bo one zawsze były w komplecie z dedykowaną soczewką 1:1. lukaszszcz, odezwij się na PW diaIreneusza. Na ostatnim PPD nabył takiego Vivitara ode mnie. Być może już go nie używa, bo z tego co wiem to nabył też inne macro.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
ADestroyer napisał/a:
Bez dedykowanej soczewki skala 1:2


Znalazłem w szufladzie takie cuś.
IMG_20190127_001412 by Tomasz C, on Flickr

Po podpięciu minimalna odległość ostrzenia ok. 120 mm.

IMGP0376 by Tomasz C, on Flickr

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach