mygosia  Dołączyła: 19.04.2006
Twarda woda - metody uzdatniania. Cytuj
Hej!

w domu mam bardzo twardą wodę - moja skóra i włosy cierpią. Sprzęty i baterie w kuchni/łazience też.

Teraz przy kompleksowym remoncie się zastanawiam, czy by czegoś nie założyć, ale...!

Na razie robię rozeznanie jakie są w ogóle sposoby.
Wiem, że są jakieś wielkie stacje.
Wiem, że są takie, że tylko jakąś sól się sypie.
Co jeszcze?

Czy ktoś w tym siedzi?
Potrafi wyjaśnić różnicą działania...

Rivelv  Dołączył: 17.08.2008
są filtry przepływowe coś takiego jak dzbanki do wody

mirekin  Dołączył: 03.12.2008
Rivelv napisał/a:
są filtry przepływowe coś takiego jak dzbanki do wody

Taa i z dzbana wodę na głowę 😁.
Najlepiej na wejściu wody do mieszkania zainstalować zmiękczacz wody dostosowany do ilości poboru wody w formie filtra pośpiesznego z wymiennym wkładem filtrującym. Trzeba rozeznać tylko możliwości finansowe co do instalacji, jak i kosztów eksploatacji, ale w ostatecznym rozrachunku opłaca się ( np. dłuższa praca pralki, zmywarki, ekspresu do kawy, mniejsza ilość zużytych detergentów).
Konkretnego rozwiązania nie przytoczę ze względu na regulamin, ale wujek Google na pewno pomoże. Pamiętać jedynie trzeba o tym że bardzo miękka woda nie jest zbyt zdrowa dla ludzi. Najlepiej zbudować w kuchni remineralizator do wody do picia. No i powoli robi się mała stacja uzdatniania ze swoimi wadami, zaletami i... kosztami.

jeżeli problem polega na kąpieli - to polecam filtr prysznicowy - u mnie działał - żona przestała narzekać właśnie na włosy itp po prysznicach.
do picia dzbankowe - a do wszelkich innych jeśli potrzeba są filtry -
no albo właśnie taki filtr zaraz za licznikiem

No dla są różne systemy - tzn oparte na różnych procesach. I nie wiem czym się praktycznie różnią. Bo ceny mogę porównać, ale nie ma to jak doświadczenie :)

Wiem, że jakieś zamieniają wapń na sód - kamienia nie ma, ale picie sodu w większej ilości jest kontrowersyjne. W takim przypadku bym jeden z kranow poprowadziła by passem :)

Rivelv, jaki macie dokładnie filtr? Osadu na armaturze też nie ma?

wpisz na allgierze na przykład filtr prysznicowy - powino się pojawić - taka mała biała tuba montowana miedzy baterię a przewód słuchawki prysznicowej

a do pralki czy zmywarki analogicznie.

do picia stosujemy te filtry dzbankowe i czajnik zachowuje czystość - a jak zaczyna zbierać to znak że trzeba filtr wymienić

Kot72  Dołączył: 15.10.2014
Ta twarda woda to jakie ma Ph ? Mierzyłaś ? Wodociąg gminny czy czerpiesz ze studni ?

mierzyłem ale nie pamiętam już teraz :-(

a woda z wodociągów

Jeszcze nie mierzylam- zestaw w drodze. Woda z wodociągu.

Studnia też jest - tam z kolei woda mocno zelazista - kiedyś zbadam ta wodę, ale to gdy już się zbuduje przydomowa oczyszczalnia. Na razie nie ma sensu.

Kot72  Dołączył: 15.10.2014
Wodociągi na Twoim terenie powinny dysponować danymi średnimi na temat twardości dostarczanej wody . Taką informację powinni udzielić telefonicznie . Wodę możesz też wysłać do jakiegoś labu na badanie . Problem twardej wody w Polsce jest raczej ogólny . Są różne instalacje uzdatniające ( na pewno już o tym czytałaś ) . Kwestia kosztów , miejsca instalacji i potencjalnych możliwości serwisowania . Przez jakiś czas zamieszkiwałem na terenie z miękką wodą więc wiem jakie są różnice . Bardzo twarda woda to nieszczęście . Do picia można filtrować w dzbanku ale do prania i kąpieli to już tylko instalacja . W zamierzchłych czasach moja babcia do prania zbierała deszczówkę bo ciecz która była w studni nadawała się jedynie do podlewania ogrodu .

arekzg  Dołączył: 30.09.2015
Kot72 napisał/a:
Do picia można filtrować

Nie jestem lekarzem, ale z tego, co wiem, to proponuję zacząć od (uwaga: banał!) zmierzenia ciśnienia. Nadciśnienie tętnicze upośledza pracę nerek.

ale że co filtrowanie wody ma wpływ na ciśnienie krwi? czy mamy mierzyć ciśnienie w rurach?

Skocz do: