karmazyniello  Dołączył: 05.02.2008
  Szukam szerokiego do Pentaxa Spotmatic Cytuj
Co polecacie z ogniskowych między 20mm a 28mm z mocowaniem m42? Zastanawiam się mocno nad Takumarem 24/3.5, ale mógłby być też 28/3.5.
Są jeszcze Flektogony od Zeissa. Motam się pomiędzy tym wszystkim w co wejść. Jakie macie doświadczenia?
Pozdrawiam

Generic  Dołączył: 09.11.2007
Jeszcze jest Mir 20m, ale doświadczenia nie mam.

24mm to się pewnie kilka rożnych trafi, nawet tanich. Ja mam jakiegoś Hanimexa - słaby jest.

jorge.martinez  Dołączył: 16.05.2007
karmazyniello, 28 jest magicznie zarąbisty.

jorge.martinez napisał/a:
karmazyniello, 28 jest magicznie zarąbisty.

Lepszej rekomendacji nie potrzebuję, dzięki :-B

szczyglik  Dołączył: 23.05.2011
Jakby coś, to mam takumara 28/3,5 na M42 i mieszkam w Krakowie. Mogę na parę tygodni pożyczyć, zobaczysz co i jak...

szczyglik napisał/a:
Jakby coś, to mam takumara 28/3,5 na M42 i mieszkam w Krakowie. Mogę na parę tygodni pożyczyć, zobaczysz co i jak...

Bardzo Ci dziękuje, nie codzienna sprawa że ktoś chce szkło pożyczyć ot tak, chociaż na tym forum miałem już tak wiele podobnych sytuacji że mnie to nie powinno już dziwić, a jednak!
Kupiłem to szkło kilka godzin temu, wraz z tą fajową prostokątną osłoną UV.
Jeszcze raz dzięki szczyglik :-B

rychu  Dołączył: 08.10.2006
Cytat
nie codzienna sprawa że ktoś chce szkło pożyczyć ot tak

Rzeczywiście nie powinno dziwić. Przy moich ostatnich dylematach sprzętowych , ani się obejrzałem, i miałem w domu DA*16-50 , T17-50, DA 12-24.. Szok, czyż nie?
Ukłony dla Kolegów.

Perkoz_1  Dołączył: 16.02.2011
Dzień Dobry Wszystkim po ... wielu latach rozłąki. Wstyd mi bardzo za zdradę tak zacnej marki.PRZEPRASZAM !!! Przeżyłem przez ostatnie lata kilka dobrych i niedobrych przygód z korpusami konkurencji ale ..... znowu mnie ciągnie do Pentaxa. Z łezką w oku oglądam często swoje fotografie które zrobiłem w zamierzchłych czasach swoim K100D Super. Jakież one są piękne i plastyczne pomimo iż to była matryca tylko 6 milionów. Potem były różne Canony i Nikony ( ostatnio D7100) ale jakoś radości z fotografii z nich nie miałem i nie mam. Dlatego kombinuję usilnie wrócić do Pentaxa a jako, że kumulacji w Lotto trafić nie mogę to szukam używek. Dlatego, dla bezpieczności, chcę od was kilku porad. I tak:
- czy za 1200 zł K5 (34 tys przebiegu) od pierwszego właściciela z obiektywem kitowym to sensowny wybór?
- na co zwrócić uwagę przy kupnie aby nie wdepnąć na minę?
- jakie K5 miały bolączki?
- czy w cenie do 1500 jest jeszcze jakaś inna alternatywa w stajni Pentaxa?
Przepraszam z góry jeśli to są prozaiczne pytania ale po prostu wyszedłem z tematu Pentaxa i dlatego mam takie obawy tym bardziej, że chcę tą K5 kupić poprzez OLX. A swoją drogą zawsze marzyłem o K5 i nie będzie mi przeszkadzać, że to już leciwa lustrzanka.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za dobre sugestie.

powalos  Dołączył: 20.04.2006
Perkoz_1, K-5 to dobry korpus, ale poszukaj K-5II lub K-5IIs. Te dopiero pokazują pazurki. Będzie trochę drożej ale też i lepiej. Możesz też poszukać KP ale tu będzie też inna filozofia obsługi. Ci co mają zapewne doradzą.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
K-5II ma, w stosunku do K-5, znacznie poprawiony AF, reszta podobna. K-5IIs dodatkowo jest pozbawiony filtra AA, co poprawia znacząco szczegółowość zdjęć.

kerad  Dołączył: 02.08.2006
Pytanie o K5 chyba do przeniesienia?
Perkoz_1 napisał/a:
Wstyd mi bardzo za zdradę tak zacnej marki.PRZEPRASZAM !!!

:evilsmile:
Perkoz_1 napisał/a:
Z łezką w oku oglądam często swoje fotografie które zrobiłem w zamierzchłych czasach swoim K100D Super. Jakież one są piękne i plastyczne pomimo iż to była matryca tylko 6 milionów. Potem były różne Canony i Nikony ( ostatnio D7100) ale jakoś radości z fotografii z nich nie miałem i nie mam.

K100D ma matrycę CCD natomiast nowsze aparaty w tym K5 mają CMOS. Robiąc zdjęcia tylko w jpg na standardowych ustawieniach kolory z CCD mogą wydawać się ładniejsze, bardziej nasycone a zdjęcia bardziej kontrastowe. Ale najczęściej jest tak, że nowsza matryca = lepsza matryca. Inna sprawa, że zdjęcia są jak wino - im starsze tym lepsze!
Co do zakupu to zazwyczaj naocznie sprawdzam zewnętrzny stan aparatu, komorę lustra, działanie przycisków i pokręteł, robię kilka testowych zdjęć. Jedno zdjęcie jasnego nieba na mocno przymkniętej przysłonie aby ocenić stan zabrudzenia matrycy oraz sprawdzić przebieg aparatu (jpg) i kilka zdjęć w raw.
Perkoz_1 napisał/a:
A swoją drogą zawsze marzyłem o K5 i nie będzie mi przeszkadzać, że to już leciwa lustrzanka.

Też tak miałem ale mi przeszło :mrgreen:

eagle70  Dołączył: 06.10.2015
Mam K5 i K5II , dla mnie to świetne aparaty , do fotografii krajobrazowej K5 w zupełności wystarcza, K5 II ma jednak lepszy AF i przy reportażu czy portrecie jest lepiej.
Miałem K200D i oglądając fotki zrobione nim miałem chęć kupić sobie znowu body bo jest w tych fotkach coś niepowtarzalnego ale jednak chyba kupie sobie K70 bo jest w rozsadnych pieniądzach i dlatego K5 sprzedaję ( ok 34 tys przebiegu) zostawię sobie K5II . Ja myslę , że cena za k5 z kitem najlepiej AL II ok 1200 to cena rozsądna jeżeli wszystko działa właściwie.

Kevio  Dołączył: 15.08.2018
Mam akurat K100D Super i K-5.
Za K-5 full box ale bez kita z przebiegiem 21,5tyś. zdjęć z przesyłka dałem 1020zł. Aczkolwiek obiektyw kitowy... no ja mam mieszane odczucia, aby cokolwiek sensownego było powyżej 35mm to trzeba minimum f8 a najlepiej f11. Chyba lepiej dołożyć do jakiegoś zoom'a ze stałym światłem f2.8 ale to moje zdanie.

btw. obecnie na znanym portalu jest licytacja z ceną wywoławczą 750zł za body+grip ale o dziwo już chyba 3 raz jest wystawiana oferta i mimo wielu obserwujących nikt nie zalicytował do tej pory. Numer aukcji 7820491307.

skaarj  Dołączył: 18.03.2016
karmazyniello Pan będzie zadowolony, tak jak jorge napisał szkło jest fantastyczne.

Dziś przyszło szkiełko, prezentuje się pięknie, osłona obdarta, ale samo szkło jak nowe i przede wszystkim jak zbudowane!

krzychu1979  Dołączył: 17.09.2011
Ostatnio widziałem trochę zdjęć z tego szkła na fejsbukowej grupie i wyglądały bardzo dobrze. Na dodatek świetnie wygląda na Spotmaticu (a mam ładnego SPII do kompletu) i ta osłona przeciwsłoneczna :mrgreen:
Trzeba pomyszkować na ebayu :-P

greentrek  Dołączył: 14.08.2012
krzychu1979 napisał/a:
i ta osłona przeciwsłoneczna

Eee, taką kanciatą Pentacona to miałem do Flektogona 35/2.4 jeszcze za Prakticznych czasów 8-)

pszczołowaty  Dołączył: 07.12.2009
ja mam do GRa , ale nie jest tak odrapana ;)

rychu  Dołączył: 08.10.2006
Ja mam taką w pudełku, nieużywana kurzy się :-D

skaarj  Dołączył: 18.03.2016
Nie chwal się lepiej, bo grozi to atakiem pentalibanu :)

Skocz do: