Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
plwk napisał/a:
Stosuje się zasadę 600 - maksymalny czas naświetlania to 600/ogniskowa.

Warto pamiętać o cropie - u nas 1,5.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
no i księżyc się udał no ja tak jakoś nie potrafię
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Rivelv, masz Taira 300 więc do Księżyca jak znalazł . Pomiar punktowy , raczej niskie iso ( ja robię na iso 100-200 ) . Na piątek zapowiadają pogodną noc . Masz szansę go ustrzelić ;-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
motywujecie całkiem nieźle :)
zobaczymy spróbujemy ;)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
plwk napisał/a:
Stosuje się zasadę 600 - maksymalny czas naświetlania to 600/ogniskowa.
To nie jest tak, że ta zasada dawno przestała działać przy obecnych rozdzielczościach matryc? Tu krótke porównanie zasady 500/600 i NPF.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
no i spróbowałem
w żaden sposób nie jestem zadowolony


 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
No fakt sieczka okropna . Coś przedobrzyłeś . To z Taira ?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Tak tair. Niestety lapanie reczne ostrosci też bie jest moją mocną stroną a dziwnym sposobem caly statyw mi sie bujał
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pod takiego "bydlaka" statyw musi mieć udźwig kilkanaście kilogramów a głowica minimum 8.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Nie bardzo rozumiem po piernika statyw . W manualnym obiektywie ostrość ustawiasz wcześniej na nieskończoność i to powinno załatwić temat odnośnie ustawienia ostrości . Druga sprawa to w chwili robienia fotek Księżyc miałeś nisko nad horyzontem więc ostrość też spadła z uwagi na odległość ( niżej = dalej ) plus zakłócenia atmosferyczne . Trzecia sprawa to wysokie iso . Chciałeś zrobić krajobraz z Księżycem a nie sam Księżyc . Ostrość też raczej ustawiana na budynki i pewnie mocno domknięta przysłona . Poćwicz trochę w świetle dziennym . Zrób jakieś zdjęcie odległych planów na niskim iso i max na f 5.6
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
W weekend miałem na sobą 666% więcej gwiazd niż zazwyczaj. Kilometry od najbliższych źródeł światła, głęboko w Bieszczadach. Do tego rzuciłem sobie okiem na niektóre z nich przez Sky-Watcher Dobson 16". Miodzio.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Rivelv, zgaduję, że swoje zrobiła słaba przejrzystość plus ruchy powietrza. Sporo mógł namieszać komin, ale niech się wypowie ktoś bardziej otrzaskany ;)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
na robił nie narobił
zobaczymy nie poddałem się jeszcze - jeszcze będę próbował :)
mam tylko problem z tym ostrzeniem. Bo w moim wypadku po moich przeróbkach mocowania aby to podpiąć do Pentaxa - ta nieskończoność okazuje się, że wcale nie jest na końcu kręcenia pierścieniem tylko te ciut wcześniej. No i te wcześniej trzeba wyłapać.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Rivelv napisał/a:
nieskończoność okazuje się, że wcale nie jest na końcu kręcenia pierścieniem tylko te ciut wcześniej

Nie da się tego wyregulować?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Rivelv, wyślij do serwisu. Jak na gwarancji, to za darmo skalibrują ;-) ;-) ;-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
plwk, jeszcze nie umiem (chyba) po za tym nie bardzo mam kiedy sie tym zająć :-)

Ryszard, myślisz że MTO 1000 albo Tair z Fotosnajpera jeszcze gwarancja ogarnia?? :evilsmile:
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Ale ta nieskończoność nie na końcu obrotu to chyba standard i założenie produkcyjne, by autofocus miał swobodę działania?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Rozmawiamy o Tairze 300.
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009
Może to mało eleganckie, ale na kilku obiektywach (choć tak naprawdę tylko zoomach) mam po prostu naniesioną b. cienką linię na skali odległości farbą do metalu pokazującą np. nieskończoność dla interesującej mnie ogniskowej - najkrótszej, lub najdłuższej. Myślałem, że to będzie tylko taka proteza, ale działa zaskakująco dobrze - wcale nie jest trudno znaleźć i nanieść np. ustawienie "od 200 m do księżyca".
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006

Stack z 50k zdjęć. 81MP. Więcej info z linku.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach