PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Miałem PocketBook 624 (Basic Touch). Owszem, żeby nie musieć przerywać czytania przy zmianie strony, trzeba było klepać zmianę na pół linijki wcześniej. Weszło mi to w taki odruch, że po przesiadce na Kindle 8 przez tydzień musiałem się od tego odzwyczajać, bo klepałem zmianę na pół linijki przed końcem strony, co łączyło się z koniecznością wracania o stronę, żeby doczytać te pół linijki. ;)
No i o ile, jak pisze mygosia, można się przyzwyczaić do zmieniania strony z wyprzedzeniem, o tyle powolność przy zmianie jakichkolwiek ustawień (czcionki itp) w PB 624 bardzo już irytowała. Za to trzeba przyznać, że akumulatora starczało na o wiele więcej czytania niż w kindlu. Widać prędkość ma swoją cenę w tym zakresie. Ale jestem gotów na to poświęcenie - na szczęście mam gdzie doładowywać.
(Z wad Kindla wymieniłbym jeszcze praktyczną bezużyteczność przy pdf-ach. Owszem send-to-kindle je tam władowuje, ale cóż z tego, skoro zmiana przybliżenia ma takie skoki, że w wielu wypadkach albo trzeba czytać przez lupę, albo cały wiersz nie mieści się na ekranie (w poziomym ułożeniu czytnika). Tu PB bije K na głowę, ale nie o to było pytanie. I wyprzedzając pytanie po jakiego kija pdf-y w czytniku: jest mnóstwo różnych starych a ciekawych książek dostępnych online wyłącznie w formie graficznych pdf-ów).

 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Pod względem szybkości działania, najlepszy jest zwykły Kindle 8. generacji.

mygosia napisał/a:
A co sądzicie o kupowaniu uzywek - duże ryzyko?

Polecam "używki" wprost od Amazona. Co prawda nie zawsze są i czasem trzeba zapolować. Ja za swojego Kindla 8. generacji (bez reklam) dałem niecałe 250 PLN i to po niezbyt korzystnym, domyślnym przeliczniku €/PLN. Podobno w stanie zaledwie "zadowalającym" (są jeszcze "dobre" i "bardzo dobre"). Wg. mnie nówka nieśmigana, żadnych oznak użycia; obawiałem się, że będą może jakieś rysy, przebarwienia, etc. - nic.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
PiotrR napisał/a:
Tu PB bije K na głowę, ale nie o to było pytanie.
Jak to w PB wygląda? Kindle faktycznie słabo sobie z tym radzi.

[ Dodano: 2018-02-07, 09:51 ]
opiszon napisał/a:
Wszystkie urządzenia z automatyczną regulacją jasności tak działają - telefon, tablet czy TV. W czytniku robię to po prostu sam.
Tyle, że LCD i OLED świecą, a e-ink odbija światło.
W pełnym słońcu bez problemu czytam sobie kindla (bez podświetlenia ;-) ) a o komfortowym przeczytaniu czegokolwiek na LCD można pomarzyć.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
A mnie właśnie dostał się Kindle Paperwhite. Z drugiej ręki, ale za to ogromnie zacnej, więc będzie niczym pamiątka. Miał trafić do śmietnika, bo podobno się zepsuł i właściciel posłuchał rady Amazona (rozmowa telefoniczna), że należy kupić nowy czytnik, bo temu już nic nie pomoże. Właściciel (>80!) postanowił, że może jednak ktoś naprawi czytnik i będzie jego nowym właścicielem. No i ja byłem najszybszy. W zasadzie to zmusiłem kindla do wyłączenia, włączyłem ponownie i zaczął działać. Potem to już było tylko czyszczenie, odłączenie urządzenia od konta poprzedniego użytkownika i podłączenie do swojego. Tyle, że nie wiem czy mam jeszcze coś zrobić?
Aha, podoba mi się. PDFy rzeczywiście kiepsko wyglądają, ale do nich w razie czego mam tablet 7" z Adobe Readerem i tam wyglądają tak jak trzeba. Wprawdzie teraz muszę pisać, a nie czytać (poza PDFami i tym, co sam napiszę), ale kilka stron już przeczytałem.
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
Gwiazdor napisał/a:

opiszon napisał/a:
Wszystkie urządzenia z automatyczną regulacją jasności tak działają - telefon, tablet czy TV. W czytniku robię to po prostu sam.

Tyle, że LCD i OLED świecą, a e-ink odbija światło. W pełnym słońcu bez problemu czytam sobie kindla (bez podświetlenia ;-) ) a o komfortowym przeczytaniu czegokolwiek na LCD można pomarzyć.

Właśnie do tego zmierzam - ekran czytnika to zupełnie inna technologia niż LCD i stosowanie tych samych nawyków w obu przypadkach mija się z celem. Można, ale po co? Moim zdaniem szkoda baterii.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
kerad, Gwiazdor, ale co ja poradzę na to że z podświetleniem nawet w dzień lepiej mi się czyta.
Przecież nawet nazwa Paperwhite odnosi się do tego lepszego kontrastu dzięki światełku...

A baterii mi nie szkoda. Starcza na długo.
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
opiszon napisał/a:
co ja poradzę na to że z podświetleniem nawet w dzień lepiej mi się czyta
Nic. Musisz wyłączyć podświetlenie. :-P
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Gwiazdor, w PocketBooku w pdfach, w których tekst jest zeskanowanym obrazem (to znaczy nieprzepuszczonym przez ocr), mogłem ustawić dość dokładnie, gdzie ten tekst ma marginesy i one były "obcinane" - dostawałem przybliżenie obrazu do tych marginesów. Jeśli tekst był w kolumnach, była na to opcja: pokazywałem mu, gdzie jest granica między kolumnami i dostawałem na szerokość ekranu jedną kolumnę, a kiedy doczytałem ją końca, czytnik przechodził do początku kolejnej kolumny na tej samej stronie. Oczywiście te ustawienia marginesów i kolumn były zachowywane po przejściu na kolejną stronę. Jeśli dokument był w miarę równy, to przy pozostawieniu odrobinki zapasu najczęściej nie trzeba było nic przesuwać. W przypadku pdfów, w których tekst jest tekstem, można było normalnie zmieniać czcionkę i wyrównanie - o ile sam pdf nie był źle sformatowany (np. znak akapitu po każdej linijce) czytało się jak format ebookowy.
 
zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
mygosia napisał/a:
Pytanie do wszystkich, którzy mają czytniki z podświetleniem [paperwhite itp].

Czy w czasie nocnego czytania ono rzeczywiście wystarcza?
Chodzi o czytanie w całkowitej ciemności.
Czy zdaje egzamin?


Z doświadczenia odpowiem - mam Inkbook'a zdaje się Onyx albo Obsydian, zapomniałem bo już z 2 lata ma.
Podświetlanie spokojnie wystarcza by czytać w nocy lub po ustawieniu na max szukać drogi w ciemnym lesie :mrgreen: . Mój czytnik ma możliwość ustawienia podświetlenia z menu oprogramowania lub jak w większości androidów po "tapnięciu" w dolny prawy róg ekranu w zegarek otwiera się okienko z info i suwakiem do podświetlenia. I właśnie tu reguluję, bo programowo za bardzo dawał po oczach zwłaszcza komuś śpiącemu obok. Po to właśnie zapakowano do czytników podświetlenie by można było czytać w całkowitych ciemnościach, bo wyświetlacze "papierowe" z czytników działają praktycznie jak papier, im więcej światła tym lepiej się czyta.

mygosia napisał/a:
Czy oczy się nie męczą?
Czy nie epatuje światłem tak jak komórka?
I w ogóle w jakich sytuacjach używacie go najwięcej.
Przy czym się sprawdza :-)
Na razie mam starego i wolnego Pocektbooka i się zastanawiam, czy podświetlenie robi aż tak wielką różnicę, aby dopłacić.


Też z doświadczenia - czytam dużo, wcześniej czytałem (mając abonament Legimi) na tablecie 7'' z IPS i 1280 podziałki. Było dobrze i jakoś nie zwracałem uwagi czy męczy się wzrok.
Po przesiadce na czytnik "oczobiście" :mrgreen: przekonałem się, że tablet deczko "wypalał" oczy przy dłuższym czytaniu. Wiem, że już nigdy więcej nie wrócę do nocnego czytania na tablecie czy komórce.
Komórka czy tablet świeci Ci światłem z całej matrycy natomiast czytnik z podświetleniem porównałbym do gazety i włączonej lampki nocnej przy łóżku (jak odpowiednio ustawiona to nie razi w oczy i nie męczy).

Dla mnie osobiście - warto dopłacić za podświetlenie, bo nawet czasem popołudniami czy przy jakiejś szarówce, siedząc w domu możesz spokojnie bez włączania świateł poczytać.

Co do prędkości i PDF. Mój Inkbook szaleńcem w prędkości nie jest jeśli chciałbym go wykorzystać do przeglądania maili czy internetu, ale nie po to jest on stworzony. Co do książek, to w dedykowanej aplikacji Legimi działa zadowalająco, nie zamula i czyta się bardzo przyjemnie. Co do PDF, to raz czy dwa odpalałem, jednak dokumentacje i jakieś pdf'owe opisy wolę przez tablet lub komputer przepuścić, gdzie mam kolor i widzę dokładnie rysunki, obrazy czy zdjęcia z pdf'a. Książek w PDF nie miałem okazji czytać, na razie nie przetrawiłem jeszcze abonamentowej biblioteki :mrgreen: a przewaliłem już w niej masę książek.
 
proBoguslaw  Dołączył: 16 Gru 2016
Dla mnie najlepszy jest z Kindla. Na początku czytałem na tablecie, ale gdy kupiłem sobie właśnie Kindla zauważyłem ogromną różnicę.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
jaki czytnik byście polecili ?
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
akagi66, Kindle Paperwhite - którakolwiek wersja.
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
akagi66, inkBOOK Explore. Po długich poszukiwaniach wybrałem właśnie ten i nie żałuję.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Zmieniło się w kwestii kindle'a i pdf'ów. Po aktualizacji oprogramowania mojego K8 (nie wiem kiedy, bo on to robi sam) nagle... da się na nim czytać PDFy!!! Tzn. wreszcie zmiana przybliżenia odbywa się na tyle małymi skokami (prawie płynnie), że można ustawić kolumnę na szerokość ekranu, a nie tak, jak pisałem poprzednio. Brawo kindle!

edit: A przy tekście w kolumnach podwójne puknięcie w kolumnę przybliża ją na pełną szerokość ekranu i centruje. Powiedzmy, że nie zawsze się to udaje i czasami trzeba jednak przybliżyć ręcznie, ale postęp jest spory.

 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
Zbynio napisał/a:
akagi66, inkBOOK Explore. Po długich poszukiwaniach wybrałem właśnie ten i nie żałuję.

kupiłem - fajny, ale w moim wadą jest niemożnośc ustawienia barwy podświetlenia. Tzn co pewien czas robi się bardzo żółta, po czym nagle, pojakimś czasie wraca do wartości, jakie ustawiłem. Poza tym - zero zastrzeżeń.
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
akagi66, :mrgreen: :-B
akagi66 napisał/a:
co pewien czas robi się bardzo żółta, po czym nagle, po jakimś czasie wraca do wartości, jakie ustawiłem

U mnie to działa bez takich dziwnych skoków. To może reklamuj, zwróć niech wymienią na inny?
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
akagi66 napisał/a:
co pewien czas robi się bardzo żółta, po czym nagle, pojakimś czasie wraca do wartości, jakie ustawiłem

A nie ma włączonej jakiejś funkcji automatycznego dopasowywania barwy podświetlenia do otoczenia lub pory dnia? Niektóre czytniki mają coś takiego.
 

koralik  Dołączyła: 16 Sty 2009
Czy ktoś z was wymieniał może ekran w czytniku?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Ja tylko baterie w kindlu

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach