dendrol  Dołączył: 25 Paź 2010
Wybór filtra połówkowego i holdera do Irix 15mm.
Jeśli już gdzieś było to proszę mnie pokierować.
Chcę kupić filtr połówkowy. Prawdopodobnie Hitech 0.9 soft.Jakieś inne propozycje z przyzwoitą jakością? Jaki rozmiar wybrać 100x150? bo są też 100x125.
Zastanawiam się też nad holderem czy brać oryginalny irixa? czy tani zamiennik. Co radzicie?
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Brałbym oryginalny holder Irixa. Być może ktoś doradzi inaczej, ale u mnie jest tak, że szukam zamienników jedynie w sytuacji, kiedy portfel w żaden sposób nie pozwala na oryginał. A skutek taki, że nigdy potem nie żałuję decyzji, mimo iż nie pamiętam już ile to kosztowało. Z czasem to przestaje mieć znaczenie.
Ponadto do tego holdera można (już niedrogo) dokupywać adaptery do różnych średnic obiektywów - od 52 do 95mm. I wiadomo, że wszystko będzie dobrze pasować. Jakościowo wszystko bez zarzutu.
Ale najważniejsza jest sama jakość filtra. Tutaj też Irix, choć tutaj ceny nie są niskie. Ale na szczęście jest jakiś wybór na rynku.
Jeśli dedykowane do tego holdera firmowe filtry są w rozmiarze 100x150, tak też takie należy kupować.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
dendrol, uchwyt brałbym irixa, filtry Formatt-Hitech to bardzo dobre filtry. Z kodem CIEJ10 masz 10% rabatu, więcej póki co nie załatwię.
 

dendrol  Dołączył: 25 Paź 2010
Do tego irixowego holdera muszę kupić pierścień 95mm prawda?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
dendrol napisał/a:
Jaki rozmiar wybrać 100x150? bo są też 100x125

100x150 da większe możliwości komponowania kadru.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
dendrol, ten uchwyt jest dedykowany do irixa 15 więc nic więcej nie potrzebujesz, jedynie filtry.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
dendrol napisał/a:
Do tego irixowego holdera muszę kupić pierścień 95mm prawda?

Tak.

Sprawdź przed zakupem zawartość. Coś mi się wydaje (a może tylko wydaje), że gdzieś sprzedawano łącznie z holderem.
Powtarzam: wydaje mi się, że gdzieś widziałem.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
A ja tak z ciekawości zapytam, co będziesz fotografować tym Iriksem 15 mm z filtrem połówkowym?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zobacz ostatnie zdjęcia irek83, to dobry przykład. Robione Irixem 15 z filtrem połówkowym.
 

dendrol  Dołączył: 25 Paź 2010
teta napisał/a:
A ja tak z ciekawości zapytam, co będziesz fotografować tym Iriksem 15 mm z filtrem połówkowym?

Krajobraz: góry, pola itp
plwk napisał/a:
Zobacz ostatnie zdjęcia irek83, to dobry przykład. Robione Irixem 15 z filtrem połówkowym.

Już się wgłębiam.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
dendrol napisał/a:
Krajobraz: góry, pola itp


Na pewno się przyda.
Np takie coś: dziś mierzyłem światło (a konkretnie czas), mając wpięty manualny obiektyw bez styków. Przesłona ustawiona na f/11.
Były ciemne, deszczowo-śnieżne chmury, ale na moment powstała w nich jakaś luka, na krótką chwilę rozświetliła niebo. Zielony guzik pokazywał źle. Nic dziwnego. Zmierzyłem zewnętrznym światłomierzem ziemię: 1/30 sek. Zmierzyłem niebo: 1/125 sek. Całe dwie działki! Taki w tym momencie powinien być filtr połówkowy: dwie całe działki przesłony różnicy, żeby zrobić jedno dobrze naświetlone zdjęcie. Jeśli brak filtra, a aparat jest na statywie to pół biedy, bo robi się dwa zdjęcia z różnym pomiarem i później łączy. Ale z ręki.....
Kupuj holder, filtr i się nie zastanawiaj. 8-)
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Penteusz napisał/a:
Kupuj holder, filtr i się nie zastanawiaj.
Tych filtrów to dobrze mieć kilka. Jeśli budżet napięty, to lepiej wybierać w tych mocniejszych. Kup filtr i eksperymentuj. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia z filtrami połówkowymi i pierwsze rezultaty nie będą odpowiadać oczekiwaniom, to się nie zniechęcaj. Filtry połówkowe są chyba najtrudniejszymi filtrami i ich poprawne użycie wymaga zastosowania pewnych specyficznych działań. :-)
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Penteusz napisał/a:
Zmierzyłem zewnętrznym światłomierzem ziemię: 1/30 sek. Zmierzyłem niebo: 1/125 sek. Całe dwie działki! Taki w tym momencie powinien być filtr połówkowy: dwie całe działki przesłony różnicy, żeby zrobić jedno dobrze naświetlone zdjęcie

Chcesz powiedzieć że 2EV rozpiętości tonalnej na zdjęciu to już złe naświetlenie? Że wszystko trzeba sprowadzać do 18% szarości? Na mój krótki rozumek filtry połówkowe mają służyć do zmniejszania nadmiernych kontrastów, których nie są w stanie zarejestrować film/matryca, a nie do ich zupełnej eliminacji. Bo po co w takim razie ten wyścig za największym DR matrycy?
Możliwe też że czegoś nie ogarniam, ale jak wspominałem, rozumek mój krótki, jak na Puchatka przystało ;-)
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
greentrek napisał/a:
Chcesz powiedzieć że 2EV rozpiętości tonalnej na zdjęciu to już złe naświetlenie?


Tylko ja wiem, co chcę uzyskać ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
greentrek napisał/a:
Chcesz powiedzieć że 2EV rozpiętości tonalnej na zdjęciu to już złe naświetlenie?

Może na slajdach fotografował 8-)
 

dendrol  Dołączył: 25 Paź 2010
Powiedzmy że mielibyście wybrać tylko jeden filtr, czy 0,9 będzie w miarę "uniwersalny"?
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
dendrol, będzie ok, chociaż czasem może być trochę za mocny. Sam mam 0.9 i w większości przypadków spełnia swoją funkcję.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Brał bym jako jedyny 0.9
Mniejsze różnice przysłoną pokombinuję i wyciąganiem z cieni w postprodukcji.
Czasami nawet te 0.9 może być mało, a czasami to będzie aż nadmiar.
Ja korzystam z uchwytu COKIN w wersji Z-Pro i w uchwyt po 2 filtry nawet się zdarzyło pakować+polar :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach