PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
przeróbka obiektywu z popychczaem przysłony na manualny
Mam pytanie które wyraziłem w temacie postu: czy można w sposób nieniszczący i odwracalny dokonać przeróbki obiektywu serii M tak, aby przysłona działała w pełni manualnie? Czyli wymontowanie popychacza i taka zmiana w mechanice, aby pierścień ustawiał przysłonę jak w zwykłym starym manualu.

Po co mnie to? Zakupiłem 28 Tokiny z popychaczem przysłony. Chcąc zastosować odwrotne mocowanie do makro muszę mieć możliwość ręcznego ustawiania przysłony.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Najprościej to chyba po prostu ten popychacz czymś przyblokować. Bez ingerencji we wnętrze obiektywu. Ot popchnąć i coś wetknąć w szczelinę aby nie wrócił. Wtedy będzie normalnie pierścieniem ustawiana.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
PiotrK. napisał/a:
przeróbki obiektywu serii M
W serii M popychacz otwiera przysłonę, nie zamyka. Przy odwrotnym mocowaniu nie trzeba niczego przerabiać.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Może chodzi o M42? W takim przypadku pomoże stary trik z wkładem do długopisu. :-)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Ryszard napisał/a:
W serii M popychacz otwiera przysłonę, nie zamyka.

Rety, ale mnie zamroczyło. Oczywiście, że tak o-\
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
bakulik napisał/a:
Może chodzi o M42? W takim przypadku pomoże stary trik z wkładem do długopisu. :-)


nie nie chodzi o M42, tylko o obiektyw pod system Pentaxa, dokładniej taki taki
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
W serii M popychacz otwiera przysłonę, nie zamyka

Tak chyba mają wszystkie obiektywy z mocowaniem "K". Nie wiem tylko jak te nowe z elektryczną przysłoną.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotrK., no to jedynie do ostrzenia będziesz musiał sobie tę dźwignię czymś przyblokować aby przysłona była na maksa otwarta.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
powalos napisał/a:
PiotrK., no to jedynie do ostrzenia będziesz musiał sobie tę dźwignię czymś przyblokować aby przysłona była na maksa otwarta.


to pocieszające :)
niemniej ciekawi mnie, czy jest możliwa konwersja do 'full manual'
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotrK., nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym "full manual". Przecież przy odwrotnym mocowaniu obiektyw będzie miał otwór otwarty do takiej przysłony jaką ustawisz na pierścieniu. A gdybyś chciał mieć ten "full" przy tradycyjnym zamocowaniu do korpusu, to musisz pozbyć się tego "dzyndzelka" w obiektywie.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Abstrahując od odwrotnego mocowania, w normalnym użyciu nie przepadam za zielonym guziczkiem, wolę w pełni manualną obsługę przysłony.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
PiotrK., w takim razie musisz usunąć popychacz, jak napisał powalos.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Dziękuję wszystkim! W weekend pomajstruję przy Rokitnie.

[ Dodano: 2019-03-27, 09:24 ]
Tokinie...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach