plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tylko niestety obecnie cena poszybowała w okolice 1500.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Prorok napisał/a:
Jeśli chodzi o efekt końcowy - zdjęcie - żaden z Pentaxów, które miałem, nie dorówna siódemce.
Super, że jesteś zadowolony. Mnie od A7 odstręcza zaś efekt początkowy - wizjer, uchwyt i umiejscowienie spustu migawki... ;-)
Cena jest obecnie piękna, ale jednak podziękuję.

[ Dodano: 2019-04-08, 21:49 ]
Mirek napisał/a:
miałem możliwość pofotografowania Sony A7RIII i mnie zaskoczyła sprawność tego aparatu
Za 10..11 tysięcy złotych spróbowałby nie być sprawny! ;-)

[ Dodano: 2019-04-08, 21:53 ]
Pomarudziłem, ale tak naprawdę doceniam Sony za małe, cyfrowe FF przypominające stare kliszaki. Ciekawy sprzęt! :-D
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Ryszard, pełna zgoda. Ergonomia nie jest mocną stroną "A", ale i tak lepsza niż w A6300.
Miałem K-5, K-5II, K-3, K-3II i naprawdę na tle wymienionych, wg mnie oczywiście, Sony wypada lepiej.
Co jeszcze mnie denerwuje w P. Brak szkieł. Te wszystkie wspaniałe Sigmy ART, poza dwiema, nie są produkowane do naszego systemu. Miejmy nadzieję, że kiedyś się to zmieni. Życzę tego Wam koledzy i sobie :)
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Prorok napisał/a:
Ergonomia nie jest mocną stroną "A", ale i tak lepsza niż w A6300

Broń Boże, nie jestem admiratorem Sony, ale... Gość, który mi udostępniał aparat, pokazał że praktycznie wszystkie guziczki i kręciołki na korpusie można sobie dowolnie poustawiać. Dodatkowo jest w pełni konfigurowalne menu funkcyjne - wrzucasz tam co potrzebujesz i przez następny rok lub dłużej nie zaglądasz do menu głównego. Więc zawiły układ menu nie jest przeszkodą.
Wiem jedno, jak mi kiedyś przyjdzie ochota na cyfrową FF to na pewno Sony bezkrytycznie nie odrzucę. Na razie "chodzi' za mną Sigma Merril DP1 - ktoś, coś?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Prorok napisał/a:
Miałem K-5, K-5II, K-3, K-3II
Teraz Sony, potem Fuji, dalej Hassel - ale jak ktoś lubi zmiany ;-)
Prorok napisał/a:
Co jeszcze mnie denerwuje w P. Brak szkieł.
A mnie, widzisz, w ogóle. Te 3..4 amatorskie obiektywy pozbieram w każdym systemie, nawet Sony A (to ten od SLT, jakby ktoś zapomniał) ;-)

[ Dodano: 2019-04-09, 22:13 ]
Mirek napisał/a:
praktycznie wszystkie guziczki i kręciołki na korpusie można sobie dowolnie poustawiać
I bardzo słusznie! Ale to jeden z aspektów ergonomii. Ilekroć brałem w ręce Sony A7 pierwszej generacji (Ty pisałeś o trzeciej), prawy wskazujący trafiał mi na przednie kółko zamiast na spust migawki. To ja już dziękuję :-/
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Ryszard napisał/a:
Ilekroć brałem w ręce Sony A7 pierwszej generacji (Ty pisałeś o trzeciej), prawy wskazujący trafiał mi na przednie kółko zamiast na spust migawki. To ja już dziękuję

Przecież ten spust jest w tym samym miejscu, co w ME Super i innych Pentaxach, Contaxach, Leicach itp. aparatach analogowych – na górnej pokrywie. ;-) Trzeba odpowiednio chwycić (pasek między palec wskazujący a środkowy) i jest idealnie. :-)

 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
bakulik, a może Ryszard, znajomość z fotografią zaczynał od Pentaksów serii "Z" ? ;-) :-) To by Go tłumaczyło.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Jeśli mnie pamięć nie myli, to ma i używa ME Super właśnie. Dlatego nie rozumiem tej uwagi o spuście. ;-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Zaczynałem od Pentaksa MZ-M. Po nim kupiłem i używam do dzisiaj ME-Super. Na wymianę zębatki czeka MZ-5n. Wszystkie ze spustem na górnej ściance i wszystkie bardzo wygodne. A Sony A7 nie i już :-P Jakby grip był w nim mniejszy, albo żaden - to spoko. A tam jeszcze poziome kółko nastawcze dali...
bakulik napisał/a:
Trzeba odpowiednio chwycić (pasek między palec wskazujący a środkowy) i jest idealnie.
Racja - ale wtedy środkowym zasłaniasz to kółko nieszczęsne. Obracasz je serdecznym? Mi to się nie zgrywa, a próbowałem ładnych parę razy. Ten aparat trafia mi w jakąś "nieergonomiczną niszę", niestety.

[ Dodano: 2019-04-10, 00:27 ]
p.s. A jest jeszcze mały K-x oraz jeszcze mniejszy (nawet z gripem ;-) ) Canon i z każdym potrafię szybko się ułożyć - bo to nie jest tak, że K20D + D-BG2 wyznacza u mnie jedynie słuszny standard wygody.

Wracając do A7 - od drugiej generacji już znacznie lepiej, ale jedynka, no cóż...

[ Dodano: 2019-04-10, 00:32 ]
powalos napisał/a:
zaczynał od Pentaksów serii "Z" ?
Zetki nie miałem żadnej. Gdzieś w międzyczasie przewinął się SFX. Bardzo wygodny i z ładnym wizjerem. Ale jego jazgot był nie do niesienia, długo u mnie nie zabawił :mrgreen:

 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Rzadko kiedy kręcę przednim pokrętłem, fotografuję głównie w Av i używam tylnego. Ale jak trzeba, do przedniego sięgam palcem wskazującym, środkowy i następne spoczywają na gripie. Przy uchwycie pionowym już tak dobrze nie jest, oba kółka są dalej od spustu i dziwnie pozasłaniane…
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Ryszard napisał/a:
Teraz Sony, potem Fuji, dalej Hassel - ale jak ktoś lubi zmiany ;-)




O nie nie...
Raz, że zmian nie lubię, a dwa Fuji nie ma FF, a Szwed za drogi i też nie wiem czy występuje z FF :)
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Prorok, Panasonic dobrze wygląda, ale nie ma szklarni póki co.
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
irek83 napisał/a:
Prorok, Panasonic dobrze wygląda, ale nie ma szklarni póki co.


Wygląda dobrze, to fakt, ale w kwestii szkieł, bita okrutna :/
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Hej, a nie pasują szkła od Leiki? ;-)
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Mirek napisał/a:
"chodzi' za mną Sigma Merril DP1 - ktoś, coś?
Za mną chodzi od dłuższego czasu sprzedaż Merrilla, ale DP2. Nie wystawiam go nigdzie, bo to jednak biały kruk i graal, ale praktycznie nie robię zdjęć, więc jakby co...
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Ryszard napisał/a:
Hej, a nie pasują szkła od Leiki? ;-)


Dziękuje, nie skorzystam :mrgreen:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Dzięki wielkiej cierpliwości bakulika mogłem wczoraj kolejny raz przymierzyć się do A7 :-> Co tu się rozwodzić, muszę odszczekać... :oops:
Faktycznie, chwytając go dłonią ustawioną bardziej pionowo, jak przy starych, płaskich aparatach, można wygodnie trafić w spust. Co prawda przednie kółko jest wtedy poza zasięgiem, tzn. wymaga zmiany ułożenia ręki, żeby nim operować, ale ze spustem wszystko gra. 1:0 dla Sony. ;-)
No i wizjer. Dotychczas oceniałem go tylko w połączeniu ze standardowym zoomem 28-70 - typowe słabe światło plus zapewne "focus by wire" sprawiały, że manualne ostrzenie było zwyczajnie słabe. A przy tak dużym wizjerze, chciałbym sobie z przyjemnością ręcznie poostrzyć - lubię to w ME-Super. I tutaj z pomocą przyszła Minoltowska pięćdziesiątka f/1.7 z normalnym pierścieniem ostrości. Ha! Pięknie się ostrzyło :-) Bez lupki i praktycznie bez zwracania uwagi na "focus peaking". 2:0 dla Sony. ;-)

[ Dodano: 2019-04-13, 21:58 ]
Można? Ano można. Sony A7 Mk1 bardzo zyskał w moich oczach :-P Parę małych stałek do kompletu i byłoby fajnie :lol:

[ Dodano: 2019-04-13, 22:10 ]
bakulik, wspominałeś o szkłach od Contaksa... FF, zapewne krótki rejestr i chudy adapter. To mógłby być przepis na ME-Super Digital. Wtedy mógłbym nawet zrobić coś szalonego - gdybym oczywiście sam był nieco bardziej szalony ;-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Apapter do Contaxa ma niemalże taką samą grubość jak ten do Minolty, który widziałeś. Oczywiście jest sporo lżejszy i mniejszy z powodu braku wystającego sinlnika. Ot, po prostu kawałek rurki. A obiektywem manualnym ostrzy się jeszcze przyjemniej, ale to chyba oczywiste. :-)

Oczywiście można jeszcze podpiąć adapter od jakiegoś dalmierza i używać stosownych obiektywów, wtedy całość jest jeszcze cieńsza i lżejsza. Szkiełka ok Leiki są ponoć bardzo dobre. ;-)
 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
Cytat
Apapter do Contaxa ma niemalże taką samą grubość jak ten do Minolty

Chyba, że do Contaxa G :)
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Contax G ma niemal taką odległość rejestrową, jak Leica Thread-Mount (dwie dziesiąte milimetra różnicy).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach