piodzia  Dołączył: 18 Sty 2008
exakta ctz-25 + Pentax k100d
Witam
Mam trochę nietypowe pytanie.
Przeszukując neta za jakimiś informacjami na temat lampy exakta ctz-25 natknąłem się na te forum.Informacje na temat tego sprzętu ,a właściwie ich brak jest irytujący.
Moje pytanie :
czy ta lampa współpracuje z nowymi cyfrówkami np. pentax k100d,
i gdzie ewentualnie można znaleźć jakieś informacje na ten temat.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
 
damiaszek  Dołączył: 21 Sie 2008
Re: exakta ctz-25 + Pentax k100d
piodzia napisał/a:
Witam
Mam trochę nietypowe pytanie.
Przeszukując neta za jakimiś informacjami na temat lampy exakta ctz-25 natknąłem się na te forum.Informacje na temat tego sprzętu ,a właściwie ich brak jest irytujący.
Moje pytanie :
czy ta lampa współpracuje z nowymi cyfrówkami np. pentax k100d,
i gdzie ewentualnie można znaleźć jakieś informacje na ten temat.


No to pobawię się w archeologie. Właśnie nabyłem takową lampę za 10 zł.
Lampa ta posiada podnoszony o 90o nie obracany palnik z ręcznym zumem opisanym NST.
N to około 35 mm
S to około 50 mm
T to około 80 mm
ogniskowe podałem dla FF
GN dla iso 100 obliczona z kalkulatora na tylnej ściance wynosi od 24 (dla N) do 32 (dla T)
Siłę błysku można ustawić na M (maxymalna) lub wg dwóch programów czerwonego (od 1 do 6m) i niebieskiego ( od około 0,7 do 4,2m). Oczywiście są to wartości orientacyjne dobierane przez własny czujnik lampy. Dla iso 100 w programie czerownym ustawia się przysłone 2,8 w niebieskim 4. Obecny jest oczywiście AUTO TEST którym można sprawdzić czy lampie starczy błysku do poprawnego naświetlenia.
Stopka lampy posiada multidedykacje opisaną P C Nr M O S. W pozycji P wykazuje się podstawową współpracą z K200D, w wizjerze zapala się gotowość lampy do błysku, oraz nie można ustawić czasu otwarcia migawki krótszego niż 1/180s .
W typowych warunkach domowych (pomieszczenia około 20 m2 jasne sciany sufit biały 2,5m) przy błyskaniu na wprost energi wstarcza na 4 zdjęcia w trybie Hi lub na 2 z odbicia od sufitu. Pełne ładowanie na naładowanych eneloopach trwa około 5s .
Na zakończenie najlepsze :) napięcie zmierzone na stopce wynosi 1,8V.

Pozdrawiam
Damian
 

Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
Szukałem taniej lampy błyskowej którą będę mógł w miarę bezpiecznie założyć na RF 603 IIC. Nie będę zakładał jej na aparat bo do tego celu mam YN 560 III i nie mam zamiaru ryzykować uszkodzenia aparatu. Damiaszek w swoim poście napisał,że lampa Exakta CTZ 25 ma na stopce napięcie 1,8V a na rosyjskim forum znalazłem informację o napięciu 3,6V. Czytałem o tym ,że pomiary napięcia na stopce lamp błyskowych mogą się różnić z różnych powodów. Zakupiłem tą lampę i zmierzyłem napięcie na stopce które wynosi 4,84V i 4,40V (patrz foto) https://zapodaj.net/d1d0dcbd181a5.jpg.html . W opisie RF 603 II C jest napisane,że bezpieczne napięcie stopki lampy wynosi do 5V. Założyłem lampę na RF 603 IIC i kilka razy wyzwoliłem ją RF 605C założonym na Pentaxa K-5. Mam pytanie do forumowiczów czy ktoś już uszkodził ten wyzwalacz zbyt dużym napięciem na stopce lampy błyskowej i jak wysokie to było napięcie ? Pomiar napięcia kilkukrotnie wykonałem najtańszym miernikiem (DPM solid Polska) za 12zł z Castroramy.

Edit. Zakleiłem dwa te mniejsze styki pod napięciem i włożyłem na wyzwalacz i zdalne wyzwalanie drugim wyzwalaczem działa-następuje błysk lampy.Czy takie zaklejenie tych styków w ogóle coś daje ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach