bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
szpajchel napisał/a:
A tak w ogóle, to GR III ma styki w stopce?




szpajchel napisał/a:
Jeśli tak, to przestaję tu zaglądać


Pa! ;-)
 
MichałD  Dołączył: 12 Sty 2008
Skusił się już ktoś? jak toto działa w praktyce?
W moim v.1 (ledwo 15 tyś wyzwoleń migawki) do pewnego czasu sporadycznie pojawiał się czarny ekran - https://www.dpreview.com/forums/thread/4337699 wczoraj od połowy wycieczki rowerowej niestety prawie przy każdym uruchomieniu. Wyłączenie i ponowne włączenie nie pomagało, trzeba było wcisnąć migawkę, zrobił "czarne zdjęcie" i dopiero można było go używać. Co ciekawe "zamknięta migawka" występowała tylko po uruchomieniu, nigdy nie po zrobieniu zdjęcia. Teoretycznie da się z tym żyć, w praktyce przy szybkich fotkach z roweru nie ma szans. Po świętach spróbuję pomailować z serwisem, ale chyba czas się szykować do zakupów...
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Kup jako pierwszy i daj znać jak to działa w praktyce. W życiu niezbyt często zdarza się być tym pierwszym :-D
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Rivelv, nie ma co się napalać. To dalej filozofia GR. Obrazek, obrazkiem, ale obiektyw i jego użyteczność mocno się odbija na użytkowaniu. Polecam pochodzić z tymi 28mm. To strasznie szeroko. O dziwo mam wrażenie, że to nawet szerzej niż 28mm w MX. To co pokazane na obrazkach, to można zrobić każdym innym aparatem, w tym iphonem. Jedyny plus, że Ci się taki aparat mieści do kieszeni spodni lub marynarki. Iphone też.

Popatrzcie sobie na streeta robionego GR. Jak ktoś nie korzysta z wizjera, a robi z wysokości klatki piersiowej, to to jest totalna masakra i kakofonia, chyba że ktoś przerabia zdjęcia na BW, to wtedy jest kakofonia z bliska i bez koloru. Robienie z klaty zdjęć w tłumie obiektywem 28mm. To nie może dobrze wyjść.

Trochę tego używam w wersji GRII i IMHO jedyną zaletą są rozmiary. Wszystko inne to słabość tego aparatu. Nie wiem jak w GRIII, ale GRII nie umie naświetlać. Głupi K-5, który jest nieco starszy od GRII bardzo dobrze ma ogarnięte automatyki naświetlania. GRII zachowuje się w trudniejszych warunkach jak 35-letni ME Super.

Strasznie dużo kompromisów w tym aparacie. Dlatego to taki ciekawy koncept. Trochę sobie użytkownicy redukują dysonans poznawczy :-) Ma trochę zalet, ale wszystko inne to wady, więc sobie racjonalizujemy te wady :-)

Ja mam też aparat cały czas ze sobą (cały czas mówimy o GRII). Chyba jestem na etapie używania go zamiast smartfona. Jeśli w GRIII komunikacja z siecią jest poprawiona (bo apka działająca z GRII to jednak paździerz), tak jak i rozwinięte opcje wywoływania RAW (w GRII to chyba w ogóle tego nie ma, albo nie odkryłem), to to jest dobra konkurencja dla smartfonów na odcinku robienia zdjęć.

No ale to nieszczęsne 28mm. Ciekawe czemu w to tak brną. Chyba po to by łechtać streetowców z bożej łaski robiących szerokie skomplikowane streety z biodra.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
jorge.martinez, ciekawa opinia :-)

Ja ostatnio na aparacie mam 21mm a ze to K70 wiec pole widzenia juz blisko. Tylko wlasnie noszę te inne szkielka, kombinuje itp.

A na razie sobie myślę o GR. Tylko za tą kase to ja moge kolejny motocykl kupić tylko po co?
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
ma ktoś doświadczenie z fuji x100s? Tam jest 35 mm.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
jorge.martinez napisał/a:
No ale to nieszczęsne 28mm. Ciekawe czemu w to tak brną.

Pewnie bym się zgodził, ale GR ma fajną funkcję crop'a. GR III ma już na tyle wysoką rozdzielczość, że ten crop ma sens. Dla mnie realną wadą jest brak lampy.
Z drugiej strony w moim XZ-1 28 mm to często za wąsko, więc ideał nie istnieje...

[ Dodano: 2019-04-23, 08:46 ]
TM_Mich napisał/a:
ma ktoś doświadczenie z fuji x100s? Tam jest 35 mm.


Nie mam doświadczenia, ale do kieszeni go nie wsadzisz ;-)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Cytat
Popatrzcie sobie na streeta robionego GR. Jak ktoś nie korzysta z wizjera, a robi z wysokości klatki piersiowej, to to jest totalna masakra i kakofonia,
Jorge ale dlaczego? ,nie wiem, może jestem inny ale w GR w ogóle nie przeszkadza mi robienie zdjęć na zombi. A 18mm jest fajne np. do krajobrazu ;) TM_Mich, w Fuju jest dość duży wybór
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
TM_Mich napisał/a:
ma ktoś doświadczenie z fuji x100s?

Miałem go przez moment w rękach. To co mnie przekonuje do tego aparatu, to jego wizjer - idealne połączenie optyki z elektroniką. Wykonanie aparatu bez zastrzeżeń. Jedynie jak wspomniał Jorge - do kieszeni go nie schowasz i gabarytami przypomina pozostałe bezlusterkowce.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Enzo, Jorge to ja nie mam na imię nawet według kalendarza chińskiego ;-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Kuba Nowak, Jorge też pisał o gabarytach, więc nie zauważyłem echa ;-)
jorge.martinez napisał/a:
Jedyny plus, że Ci się taki aparat mieści do kieszeni spodni lub marynarki.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
tak z rozważań - moja małżonka mnie zmyliła ostatnio pytaniem.
"Czy nadal myślę nad kupnem tego GRa?"
a ja jej zgodnie z prawdą odpowiedziałem
"Tak, kochanie, nadal myślę."
a po cichu - i pewnie jeszcze długo będę tak myślał :) :evilsmile:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
pszczołowaty napisał/a:
w GR w ogóle nie przeszkadza mi robienie zdjęć na zombi.
Mi też nie. Ale wpisz sobie we flikrze Street+GRII i zobaczysz efekty tego fotografowania z brzucha, biodra i z d...
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
jorge.martinez, :mrgreen: ale jak wpisałbyś pewnie x100 też byłoby tego sporo, nie ulega wątpliwości, trzeba mieć jaja... a może źle szukamy ;)
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Fuji x100 ni jest też tak ogromnie wielki od GRIII. Parę mm różnicy.
Fuji vs GRIII
127 mm vs 109 mm szerokość,
52 mm vs 33 mm głębokości,
75 mm vs 62 mm wysokości.

Załączam obrazek za cameradecision.com

 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
TM_Mich, ależ to są ogromne różnice! :-) :-) :-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
jorge.martinez napisał/a:
Ale wpisz sobie we flikrze Street+GRII i zobaczysz efekty tego fotografowania z brzucha, biodra i z d...

Teraz takie czasy, że strach aparat do oka przyłożyć. Traktuję to jak nadmierną saturację w krajobrazie - jest trynd i nic na to nie poradzisz.

Ryszard napisał/a:
ależ to są ogromne różnice!

Zgadzam się. X100 ma też parę wystających rzeczy (poza obiektywem) i samo to utrudnia jego skitranie.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
jorge.martinez napisał/a:
No ale to nieszczęsne 28mm. Ciekawe czemu w to tak brną. Chyba po to by łechtać streetowców z bożej łaski robiących szerokie skomplikowane streety z biodra.
Wrzuć na luz, jorge, ani GR ani ogniskowa 28mm nie są magicznie przyspawane do jednej dziedziny fotografii. Mogą świetnie sprawdzić się i w street-photo i w wielu innych :idea:

[ Dodano: 2019-04-24, 09:38 ]
Więcej zależy od operatora, niż od narzędzia ;-)

[ Dodano: 2019-04-24, 09:43 ]
Mnie 28mm bardzo pasuje. 24mm spróbowałem, jest bardzo efektowne, ale męczące przy częstym stosowaniu.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ryszard, ale ja jestem wyluzowany. Planuję uruchomić własny album na Flickr z desaturowanymi streetami robionymi GRII ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach