odin1983  Dołączył: 01 Wrz 2009
Przycinanie się FA77 podczas ostrzenia
Jakiś czas temu kupiłem używany FA77. Używałem go tylko na AF i od początku chodził głośno jak traktor z wyraźnymi kliknięciami podczas ostrzenia (co parenaście mm obrotu pierścienia ostrości). Nie zwróciłem większej uwagi na to, myśląc, że ten typ tak ma bo czytałem wcześniej, że AF w tych obiektywach jest głośny.
Dziś wziąłem obiektyw w plener i trochę go pomęczyłem. Po przełączeniu na ostrzenie ręczne, okazało się, że co parę milimetrów obrotu pierścienia czuję bardzo mocną blokadę i muszę użyć naprawdę sporo siły by go obrócić dalej, aż do następnej blokady itp. Silnik AF w mojej K3 jest najwyraźniej tak mocny, że nic sobie z tego nie robi ale na pewno wpływa to negatywnie na jakość ostrzenia i pewnie obiektyw się przy tym psuje.

Czy to jakiś znany problem FA77 i co mogę z tym zrobić?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
odin1983 napisał/a:
Czy to jakiś znany problem FA77 i co mogę z tym zrobić?

Nawet jeśli znany, to jeśli nie jesteś typem złotej rączki i dysponujesz ew. częściami zamiennymi, pozostaje serwis. Nic nie wymyślisz. Serwis lub uderz do grzechotnika, może się tym zajmie, ewent. doradzi.
 
odin1983  Dołączył: 01 Wrz 2009
rychu napisał/a:
Serwis lub uderz do grzechotnika


Serwis to Apollo czy jeszcze coś innego? Do Grzechotnika z pewnością się odezwę.
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
odin1983 napisał/a:
Serwis to Apollo czy jeszcze coś innego?

Autoryzowany to obecnie ten.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Poluzowała się śrubka w okolicy ślimacznicy i blokuje. Nie pamiętam dokładnie, ale to znana przyczyna. Da się to rozkręcić i nawet skręcić.

Miałem gdzieś instrukcję serwisową do 77, postaram się znaleźć po weekendzie.
 
odin1983  Dołączył: 01 Wrz 2009
Wycena z opto-technika:

"Demontaż obiektywu.Demontaż osłon.Demontaż przedniego zespołu optycznego.Demontaż głównej elektroniki.Wymiana mechanizmu AF.Montaż oraz kontrola poprawności montażu.Czyszczenie,konserwacja korpusu oraz obudowy."

345 zł
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Przy tym obiektywie to po taniosci :mrgreen:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
tref napisał/a:
Poluzowała się śrubka w okolicy ślimacznicy i blokuje.
odin1983 napisał/a:
Wymiana mechanizmu AF.
Trudno diagnozować i wyceniać z zamkniętymi oczami. Przynajmniej rzetelnie rozpisali i wyliczyli z jakimś cennikiem w ręce.

[ Dodano: 2019-05-21, 19:36 ]
Rivelv, nie można odmówić Ci racji ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach