0bleblak  Dołączyła: 15 Cze 2011
Kiedyś testowałam tę Sigmę 10-20, potem Pentaxa 12-24. Spora różnica nie tylko w cenie, oczywiście kupiłam Pentaxa. A przy takim zakresie ogniskowych te 2mm mi akurat różnicy nie robiły.
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Blesso napisał/a:
Uniwersalność Sigmy 10-20(3.5 ?) jest kusząca i to jest chyba podstawowy element brany pod uwagę przy wyborze "szerokości".

Z tym się zgadzam i to uważam za największy atut Sigmy.
Blesso napisał/a:
15mm może być zbyt wąskie ( tak jak piszesz) a 10mm zbyt szerokie ( o ile można mówić o takim " odczuciu" - przy możliwości późniejszego kropowania).

Myślę, że chyba można, bo czasem te 10mm może jednak być za szeroko, kiedy nie zawsze potrzebny jest aż tak szeroki kąt. Dobrze – można zrobić kropa ale czy to zawsze jest recepta? Na 10mm jednak będzie inna perspektywa dalszego planu, no i krop, to już strata na rozdzielczości.
Blesso napisał/a:
Kalibracja Sigmy ? Hmmm . Myślisz, że będziesz miał BF przy przysłonie 8 i 10mm ? ;)

Tutaj mam lukę w wiedzy i nie pamiętam co to jest BF (???)
Blesso napisał/a:
Ale faktem jest, iż powinno się ją " przestrzelić" przed zakupem.

Obawiam się, że nie będzie to możliwe, bo zakup będzie przez Internet a tutaj gdzie mieszkam, to do Pentaxa szkieł się w sklepach nie znajdzie, nie mówiąc już o Sigmach (do Nikonów Canonów tak).
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
A dla mnie 10 mm daje już za duże odkształcenia - DA 12-24 w zupełności mi wystarcza.
Z drugiej strony kolega używał sigmę 8-16 i był zachwycony (ma go do sprzedania, bo przeszedł na FF).
Na twoim miejscu zastanowiłbym się czy wolisz stałkę, czy zooma. Jeśli to drugie to rozważałbym alternatywę sigma 10-20 vs DA 12-24.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Starsza Sigma 10-20 ze zmiennym światłem. Tańsza od 10-20/3.5 ale całkiem niezła optycznie po przymknięciu.
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Z tego co pamiętam, teoretycznie stałki zawsze były uważane za lepsze optycznie od zoomów ale dzisiaj w tej kwestii chyba trochę się zmieniło więc nie chcę się na siłę upierać przy stałce, zwłaszcza, że do wyboru jest jedna (Samyang) i to bez możliwości podpięcia filtrów. Zoom daje jednak dużą swobodę w kadrowaniu i układaniu perspektywy i coraz bardziej zaczynam się ku niemu skłaniać, tylko czy iść w ciemno w Sigmę i ewentualnie inwestować jeszcze w kalibrację, czy polować na 2mm węższą używkę Pentaxa 12-24?
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Rychubil, co chcesz kalibrować w Sigmie 10-20/3,5? BF czyli back focus akurat w UWA dość powszechna przypadłość AF fazowego na szerokim końcu i okolicach nieskończoności, ale po co komu AF w UWA na szerokim końcu i okolicach nieskończoności ;-)
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
WuWu84 napisał/a:
Rychubil, co chcesz kalibrować w Sigmie 10-20/3,5? BF czyli back focus akurat w UWA dość powszechna przypadłość AF fazowego na szerokim końcu i okolicach nieskończoności, ale po co komu AF w UWA na szerokim końcu i okolicach nieskończoności ;-)

No widzisz - problem jest w tym, że Ty wiesz o co chodzi i wiesz czy to będzie miało znaczenie czy nie. Ja się pytam bo się tak nie znam a chciałbym uniknąć ewentualnych problemów ze szkłem.
Mam rozumieć, że nie powinienem się przejmować tą kalibracją?
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Niespecjalnie. Problem z AFem akurat może pojawić Ci się również w 12-24/4. Ja akurat miałem pecha tylko z Tamronem 10-24/3,5-4,5, który miał tak duży BF, że mu nieskończoności brakowało na pierścieniu, aby cofnąć. Po kalibracji w fototechnice przy okazji naprawy mechanizmu sterowania przysłoną był OK na 24 mm.

Moja sigma jest ok przy kombinacji 20/3,5 i odległości kilku metrów. Przy reszcie kombinacji to właściwie bez znaczenia. Jakościowo wygrywa z Tamronem 10-24 i Sigmą 10-20/4-5,6, aczkolwiek w przeciwieństwie do starej Sigmy przy 10 mm przydaje się oprogramowanie do korekcji dystorsji przy fotografii architektury. Do 12-24/4 nie mam porównania bezpośredniego.

Prawdę powiedziawszy jeśli interesuję Cię głównie 10-12 mm to z każdego powinieneś być zadowolony. Ja zdecydowałem się na Sigmę bo jest z nich chyba najbardziej wyrównana w zakresie, na czym mi bardzo zależało, bo głównie służy mi jako obiektyw szerokokątny 17-20 mm. No i nie ma tak wielkiego tulipana jak 12-24/4.

Żałuję trochę, że nie mam 15/4, bo z małym K-S2 średnio jest wygodna, ale z K-7 nie ma tego problemu.
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
WuWu84 Dzięki za bardzo treściwą odpowiedź.
Czy Lightroom 5 ma zakładkę do Sigmy 10-20/3.5?
Chyba ta Sigma dla mnie będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie spieszy mi się, jeszcze nie kupuję więc temat jeszcze do przemyślenia.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Przewinęło mi się kilka szkieł ultraszerokokątnych ale na dłużej zagościła właśnie Sigma 10-20mm F3,5. To naprawdę bardzo dobry wybór zwłaszcza jej praca pod światło robi wrażenie.
Zakładka w Lightroomie powinna być u mnie jest.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Rychubil napisał/a:
Czy Lightroom 5 ma zakładkę do Sigmy 10-20/3.5?

Lightroom 5.7 jest. Jest też profil w DXO Optics Pro 8.
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Jak na ten moment, na 90% skłaniam się ku tej Sigmie, zwłaszcza że ma dobre opinie w pracy pod światło.
 
Raiven  Dołączył: 20 Wrz 2011
Fotki robię czysto amatorsko na sporadycznych wyjazdach, ale kupiłem Sigme 10-20/3.5, gdyż wiele razy brakowało mi szerokości, a samą (inną) perspektywę szybko polubiłem. Wiele razy pozwalała mi złapać ciekawe ujęcie gdy już nie mogłem zrobić kroku w tył. Czasami nie potrzebowałem również aż tak szeroko to przeskakiwałem po innych ogniskowych z 20mm włącznie, dzięki czemu nie musiałem za często zmieniać obiektywu na 18-135. Może mam za duże wymagania, ale brakuje mi trochę ostrości jednak. Nie wiem czy to kwestia modelu czy mojej sztuki, nie mam porównania.
 

pawel_fan  Dołączył: 07 Wrz 2009
Dzięki, przeczytałem wszystko i dalej nie wiem nic :roll:
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
czyli standardowo :) jak to na naszym forum.
myślę, że jaki zdobędziesz taki będzie super :)
 

pawel_fan  Dołączył: 07 Wrz 2009
Dokładnie - kupię taki, jaki będzie dostępny i tani :) Czyli żaden :D A na poważnie, to pewnie się skończy na starszej 10-20, bo już miałem kiedyś i byłem zadowolony. Tylko szkoda, że podaż niewielka.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
na pewno się jakiś znajdzie :) przeszukaj popularne portale sprzedażowo wymienne
ja to nazywam polowaniem. Chociaż bardzo dużo jest czekania - oj można się nauczyć cierpliwości.
Ale za to da się. ostatnio w taki sposób udało mi się wyłapać Ltd 31mm - no i jak myślałem - teraz się z nim nie rozstaje :)
nawet wielkość mi nie przeszkadza. i efekty mi się podobają :)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Rivelv napisał/a:
Ltd 31mm
Rivelv, będziesz musiał mu dokupić K-1 do kompletu... A co to za motór jest? Z widlastą czwórką??? :shock:
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
nic na razie nie dokupuje, a aparat to napewno nie K1 - a napewno nie szybko :)

motór no jak by to powiedzieć. oryginalnie to był Dniepr
ale że akurat ten nie miał silnika, a kumpel wygrzebał skądś zaporożca - zmontował takie cudo :)

V4 chłodzone powietrzem - ślicznie to gada :) nawet jedzie przyzwoicie :)
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
pawel_fan napisał/a:
A na poważnie, to pewnie się skończy na starszej 10-20, bo już miałem kiedyś i byłem zadowolony. Tylko szkoda, że podaż niewielka.

Na PPDowych "szczękach" Kocur wystawiał, cały tydzień temu. Pewnie jeszcze go ma.
A jeśli byś wolał na bogato, to właśnie na PPDzie bawiłem się wypożyczoną od Kamy nowiutką gwiazdką, czyli DA 11-18/2.8 Jest Moc w tym szkle, oddawałem z żalem :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach