plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Drony fotograficzne
Wszystkich, którzy mieli jakieś doświadczenia, mniejsze lub większe, z dronami fotograficznymi proszę o podzielenie się nimi.
Ostatnio spotyka się coraz więcej zdjęć robionych z użyciem dronów. Często jest to jedyny sposób na oszukanie problemów, wynikających z nieciekawego otoczenia.
Proszę o dzielenie się zarówno wiedzą teoretyczną, praktyczną jak i zwrócenie uwagi na aspekty prawne posługiwania się dronami..
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Gdzie w Polsce wolno latać dronem?
http://www.swiatdronow.pl...trzna-w-pigulce
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Zdarza nam się latać żeby "pofocić" ale z "artyzmem" i szukaniem ciekawej perspektywy nie ma to nic wspólnego. Robimy naloty do celów fotogrametrycznych i tworzenia ortofotomap w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni, czekamy aż jeszcze spadną ceny żeby sobie zafundować skaner ALS. Ale to wszystko zależy od zapotrzebowania zleceniodawcy. Mamy dużego 6-cio wirnikowego DJI Inspire, nie da się go wziąć pod pachę na wycieczkę krajobrazową, logistyka jest przerażająca - cały samochód sprzętu. Ale na więcej wiedzy fachowej trzeba poczekać, mój "kierowca bombowca" właśnie wyjechał na wakacje.
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Jakość zdjęć z popularnych dronów kosztujących do 4...5tys PLN jest "taka" sobie". Kamery maja matryce /2.3 cala i przy pojedynczej fotce możesz zapomnieć o jakości APSC, czy nawet u4/3. Można robić zdjęcia z bracketingiem i składać HDR . Przy wprawie daje się uzyskać jako taki DR, ale to sporo zabawy przy jednym zdjęciu. Kamery (oprogramowanie ) w tych dronach są optymalizowane do nagrywania wideo i tam jest dość dobrze: 4k, slow motion itp . Zdecydowana większość kamer ma stałoogniskowy obiektyw ok 24mm
Jednym z fajniejszych dronów na początek poważniejszej zabawy jest Dij Mavic Air. Koszt w wersji Fly More Combo z 3 bateriami to ok 4tys PLN. Waży 430gram i nie podlega restrykcjom dla dronów o masie pow 600 gram. Jest mimo małej masy bardzo stabilny, i kamera jest niezła jak na taką matrycę. Lepszy aparat ma Mavic Pro 2 z matrycą 1 calową i obiektywem stałoogniskowym , lub inna wersja z obiektywem ze zmienną ogniskową i gorszą matrycą - ceny powyżej 6tys PLN no i waga powyżej 600gramów.
Temat szeroki, ale w jest necie sporo wiadomości . Dla mnie fotograficznie atrakcyjny ze względu na możliwość robienia ujęć nie możliwych w inny sposób, ale trzeba się pogodzić ze słabą jakością z porównaniu z tym co można dostać już w APSC, ograniczeniami w lotach i niestety pewnymi zagrożeniami na przykład po utracie kontroli nad dronem.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Drony... z góry wszystko wygląda lepiej. No i nie śmierdzi:
https://www.youtube.com/watch?v=IoMF21IXGpU
- ile ja się nakombinowałem, żeby robić tam zdjęcia gruntu w kawałkach 1x1m. A teraz, proszę - poszedłbym sobie na lekko na górę, a aparat sam by do mnie przyleciał, startując z paki pickupa...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
szpajchel napisał/a:
Drony... z góry wszystko wygląda lepiej.

No właśnie. Widziałem zdjęcia cerkwi, obrośniętej dookoła betonowymi prostopadłościanami, których fotografując z dołu nijak się nie da ukryć, robione dronem. Patrząc z góry cerkiew była tak dominująca, że te szkaradne domki przestały przeszkadzać.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
szpajchel napisał/a:
https://www.youtube.com/watch?v=IoMF21IXGpU

Hm, ale to się chyba łapie na teren kopalni i zgodnie rozporządzeniem latanie tam jest zabronione?


Sęk w tym, że jak na razie ludzie (w większości, tacy przeciętni co drona kupią w biedronce albo na aliexpress) mają głęboko wszelkie regulacje prawne tego dotyczące.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Generic napisał/a:
Hm, ale to się chyba łapie na teren kopalni i zgodnie rozporządzeniem latanie tam jest zabronione?

Autor filmu nie pochwalił się pozwoleniem. Nie dopytywałem :-) Ale przyjemnie było obejrzeć z innej perspektywy jak zmienia się obiekt. Prędzej wrócę tam (z pozwoleniem) z nożem i ew. mieszkiem makro niż z dronem.

To jest ciekawe:
https://www.youtube.com/watch?v=tI5plGaNq78
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Super. Mnie się najbardziej kwiaty podobały.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Kupiłem w końcu latające maleństwo. Pierwsze jakieś moje efekty były takie sobie, no cóż tylko jpegi ale przy dobrym świetle...
Z wczoraj:


 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
wcale nie takie złe :-)
 
krzyc sur  Dołączył: 10 Paź 2018
A mnie interesuje czy jest możliwość podpięcia pod drona lustrzanki/bezlustara? Jak tym sterować/wyzwalać zdjęcia? Ktoś chyba kiedyś pokazywał ujęcia na FB bodajże Krakowa z 645Z...
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
potraff, a jakie to latające cudo kupiłeś??
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
potraff, ciekawy obiekt. Aczkolwiek zapewne fotografowany "normalnie" czyli z poziomu gruntu nie przedstawia się tak atrakcyjnie, jak z lotu ptaka*

* ptaka=drona.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Rivelv napisał/a:
jakie to latające cudo kupiłeś??

Mavic mini. Po pierwsze cena przyjemna (2039 z kodem rabatowym za combo -3x bateria, ładowarka, zapasowe śmigła, obudowy do latania w budynkach), po drugie waga - 249g. Ma kamerę, więc i tak trzeba będzie zrobić szkolenie, ale na początek, zobaczyć, czy mnie to porwie, stwierdziłem, że starczy.
Zdjęcia wieczorem pod światło słabiutkie:






Penteusz, czy ja wiem?










Cementownia w Grodźcu. Weźcie pod uwagę, mój kiepski warsztat, ktoś z grona forumowiczów zrobiłby tam niesamowity cykl.

[ Dodano: 2020-07-14, 09:43 ]
Jeszcze w temacie filmik, z lotu (którego się uczę, tworzyć filmiki dopiero zacznę, więc bez głosu):
https://www.youtube.com/w...4XSVSAWauc&t=9s
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
potraff, jeszcze chwila i będzie tak ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=IXMHvbauO4A
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
potraff napisał/a:
Penteusz, czy ja wiem?


Strzelałem w ciemno, więc mogłem się mylić. Nie jest źle ;-)
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Marooned, po 15 sekundach już mi się zakręciło w głowie :mrgreen: nieźle.
Penteusz napisał/a:
Nie jest źle

to dobrze :-)

Jest plus też drona. Doceniłem swoją puszkę. I możliwości wyciągania ze zdjęć. Oraz, to, że sporo jeszcze muszę się nauczyć, tak robić zdjęcia, co by jak najmniej w postprodukcji grzebać. Ta kamerka w dronie mnie tego nauczy ;)

[ Dodano: 2020-07-19, 08:35 ]
krzyc sur napisał/a:
Ktoś chyba kiedyś pokazywał ujęcia na FB bodajże Krakowa z 645Z...

A nie z Warszawy?
Kolega latający dronami, fotograf z innego systemu coś wspominał, że to latające cudo kosztuje coś ok 50tys zł. Jednak aż tak się nie znam, żeby potwierdzić tą informację. Tanie na pewno coś takiego nie jest.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dla fotografujących (również filmujących) dronami istotne jest to, że od stycznia 2021 wchodzą na terenie UE nowe przepisy dotyczące latania dronami. Okres przejściowy to 2 lata.
Poniżej, skrótowo, wybrane wymagania dla niektórych, pewnie najbardziej nas interesujących, kategorii.

Subkategoria A1 - latanie nad ludźmi
Kategoria C0 - można latać nad grupkami ludzi - waga drona poniżej 250 gram, od pilota drona z kamerą (w nowych przepisach zmieniono nazwę z operator na pilot) prawdopodobnie będzie wymagane zarejestrowanie się. Jeśli dron nie posiada urządzenia rejestrującego obraz lub dźwięk rejestracja pilota nie będzie wymagana.
Kategoria C1 - można latać nad pojedynczymi osobami (określono odległość minimalną - nie pamiętam czy to jest 3, czy 5 m) - waga drona poniżej 900 gram, pilot drona musi odbyć kurs online oraz egzamin online, wymagana rejestracja pilota.
Subkategoria A2 - latanie z dala od ludzi (minimum 30 m)
Kategoria C2 - waga drona poniżej 4 kg, pilot drona musi odbyć kurs online oraz test online (rozważane jest przeprowadzanie egzaminów stacjonarnie), w tym z przepisów, dron musi być wyposażony w system zdalnej identyfikacji, wymagana rejestracja pilota.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach