wojtekmt  Dołączył: 26 Mar 2019
Robienie czarno-białych zdjęć z RAW-ów
Witam,
Odkryłem pewną właściwość aparatu (K-3), której nie rozumiem. Robię dwa identyczne RAW-y. W pierwszym przypadku rodzaj zdjęcia – naturalne, w drugim - ustawione w aparacie BW. RAW-y „ważą” tyle samo (ok. 33800). Przy wywoływaniu standardowym programem Ricoha pierwszy wyświetla się w kolorze, drugi – czarno biały, bo ma zaznaczony parametr BW w rodzaju zdjęcia. Po przełączeniu na „normal” wyświetla się w kolorze, identycznie jak pierwszy. I do tej pory wszystko jest ok. Ale jak w programie wywołującym przełączę pierwszego RAW-a na BW, otrzymuję JPEG-a o 2600 kB „lżejszego”, niż z drugiego RAW-a, gdzie była preselekcja parametru w aparacie (8300 kB i 10900 kb). 2600 kB to już dość dużo, ale na oko różnicy między zdjęciami nie widzę. Zależy mi na jakości i chciałbym wiedzieć, czy coś zyskuję, ustawiając w aparacie BW przed zrobieniem RAW-a. Dodam jeszcze, że JPEG-i kolorowe z obu RAW-ów są identyczne. Czy ktoś z Kolegów wie coś na ten temat?
Pozdrawiam
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
wojtekmt, RAW, to RAW i zawsze będzie miał tyle samo informacji. Wybór czerni i bieli będzie widoczny jedynie w aplikacjach, które są w stanie go rozpoznać. Jak nie widzisz różnicy na oko, to rób jak Ci wygodniej.
 
wojtekmt  Dołączył: 26 Mar 2019
Dzięki za opinię. Też mi się tak wydaje.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach