szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Marooned napisał/a:
W weekend miałem na sobą 666% więcej gwiazd niż zazwyczaj. Kilometry od najbliższych źródeł światła, głęboko w Bieszczadach. Do tego rzuciłem sobie okiem na niektóre z nich przez Sky-Watcher Dobson 16". Miodzio.

A leżaki były? :-)
Jeśli znowu kiedyś będę mieć bazę wypadową w Czarnej, to się przyłożę do obserwacji nocnego nieba.
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009


Dla rozruszania wątku wrzucam fragment księżyca przez teleskop (aparat nieco przekrzywiony). Widać m.in. kratery Kopernik i Platon (czy to się odmienia?) Apeniny oraz Alpy. Pentax Q podpięty pod Sky-Watchera 1145. To tak na szybko- widzę sporo możliwości poprawienia.

[ Dodano: 2019-05-14, 11:05 ]


To kolejne coś dla rozruszania wątku - Pentax Q plus teleskop teleskop Sky-Watcher BK 1145 (lustro 114 mm, ogniskowa 500 mm).
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Zdjęcie galaktyki M31 wykonane w 2017 roku.
Po dwóch latach obrobiłem to zdjęcie raz jeszcze. Przekonałem się do Photoshopa (zniechęcał mnie abonament)
Ale wszelkie tutoriale obróbki astro w sieci opierają się w dużej mierze na tej aplikacji, zdecydowałem się więc na zakup.
Warto było. Zamieszczam wersję z przed dwóch lat i z 2019.
W 2017 nie mogłem sobie poradzić z kolorem, wszystko leciało w niebieski, tło zbyt ciemne/odcięte (choć to akurat mój błąd)
Teraz uzyskałem właściwą barwę galaktyki, gwiazdy odzyskały różne/prawdziwe barwy.
Czy teraz jest ok ? Z pewnością lepiej, ale...pewnie jeszcze wiele rzeczy można zrobić lepiej, może za kolejne dwa lata.
Pentax K3 / Pentax M 135 mm
wresja 2017 i 2019
M31_Pentax by Roman Szuster, on Flickr
Galaktyka Andromedy M31 by Roman Szuster, on Flickr
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Czym obrabiałeś wcześniej?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
kurde ja nigdy nie wiem nawet gdzie celować :) - a o obróbce już nawet nie wspomnę :)
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Wcześniej, główną obróbkę (wyciąganie stacka) robiłem w darmowym Fitsworku. Potem w Lightroomie delikatne korekty, nasycenie koloru, odszumianie.
Polecam ten tutorial, składający się z kilku odcinków. Człowiek wykonał dobrą pracę i chwała mu za to.
https://www.youtube.com/watch?v=oE0ePoEwQFs

Sam obiektyw Pentax M135 mm jest fantastyczny do astrofotografii, ale niestety brakuje mi czasu aby wykorzystać jego potencjał.
Ze światłem 3,5, najlepiej go przymknąć do 5,6. Teraz latem, pięknie widoczna jest mgławica Ameryka w okolicach gwiazdy Deneb, oraz Serce Łabędzia, okolice gwiazdy Sadr. Oba obiekty łatwe do namierzenia, bo znajdują blisko jasnych gwiazd.
Obiektyw 135mm jest wręcz stworzony do tamtejszych mgławic.
Zachęcam do prób, szczególnie tych którzy mają moduł O_GPS, funkcja Astrotracer. Nie trzeba więc ciężkich montaży paralaktycznych. Fajnie, że Pentax stworzył Astrotracera, bo
to bardzo wygodne narzędzie do całkiem dobrych fotografii kosmosu i sam zastanawiam się nad zakupem albo modułu, a najlepiej K1 :)
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009


Koniunkcja Księżyca i Jowisza (13 lipca). Pentax K-r plus Samyang 85/1.4 przymknięty do f 2.5 (crop poziomy z pionowego kadru).
P.S. Już jutro wieczorem zaćmienie księżyca - teoretycznie całkiem spektakularne.
 

pawel_fan  Dołączył: 07 Wrz 2009
Macie jakieś rady odnośnie kalibracji GPS w K3II? Próbowałem raz użyć śledzenia gwiazd, ale mimo teoretycznie prawidłowej kalibracji, przy naświetlaniach na 150-200s dostawałem kreski zamiast kropek, a niby do 5 minut powinno to działać. Co zrobić żeby funkcja działała prawidłowo i przesuwała matrycę w trakcie robienia zdjęcia?
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Może robiłeś zdjęcia za blisko bieguna niebieskiego albo obiektywem ze zbyt krótką lub zbyt długą ogniskową?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W instrukcji aparatu nie napisali o żadnych ograniczeniach.
 

pawel_fan  Dołączył: 07 Wrz 2009
Używałem 18-55, w różnych kierunkach. Dziś podejmę próbę z 10-20, zobaczymy. Jutro jest maksimum perseidów, i chciałbym spróbować coś złapać.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Przy 10-20mm na pewno będziesz miał kreski poza środkiem kadru, przy jakimkolwiek dłuższym czasie naświetlania oczywiście.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Kerebron napisał/a:
Przy 10-20mm na pewno będziesz miał kreski poza środkiem kadru


To prawda. Przećwiczyłem to akurat na k-3II z Irixem 15mm.Na APS-C może być lepiej (odpowiednik 22 mm), na pełnej klatce jeszcze nie próbowałem (miasto i okolice zaśmiecone światłem). Może podczas jakiejś wakacyjnej wyprawy się uda to sprawdzić - w nieco bardziej dziewiczym terenie.
 

pawel_fan  Dołączył: 07 Wrz 2009
Czyli powinienem używać dłuższych ogniskowych, żeby apart to ogarnął? Od jakich wartości mogę liczyć na pożądany efekt?

Edit: Ok, działa. Już wiem o co chodzi z ogniskowymi. Faktycznie na 10-20 są kreski po bokach, ale generalnie system działa. Jak ostatnio próbowałem, w ogóle nie było korekcji przesunięcia, a teraz jest.
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Tranzyt Merkurego przez tarczę Słońca, fotografowany z Krakowa z Dostrzegalni Astronomicznej na Kozłówku. Zjawisko fajne ale w obserwacjach i fotografowaniu przeszkadzały nisko latające i kopcące samoloty, znacząco psujące niezbyt częste, ciekawe ale i piękne zjawisko. Merkury to mała czarna kropka, znajdująca się w pobliżu lewej części krawędzi Słońca.
Fotografowane lustrzanką Pentax K- 5 ; obiektyw MTO 1000 plus filtr słoneczny chromowy "Astrokrak".



 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Myślę, że punktu widzenia fajności, zestawienie z samolotem jest bardzo OK :-)
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Icarus Airlines zapraszają gorąco do skorzystania z oferty last minute! 8-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
fotopentax, masz wiecej tym obiektywem? Bo zastanawiam sie jak sie za niego zabrać :-)
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Mam jeszcze kilka zdjęć z tranzytu Merkurego przez tarczę Słońca zrobionych obiektywem MTO 1000.:

http://odziwo.pl/index.php?/category/1318
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
kiedyś próbowałem księżyc focić tym olbrzymem ale jakoś mi nie szło

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach