pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Ryszard, działa, troszkę go teraz zaniedbałem ;) no ale GR lll ... Może masz rację, właściwie w macaniu pewnie on bardzo się nie różni :mrgreen:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Kurczę, namieszali z tymi oznaczeniami... Ty masz GRD III? Bo teraz jest GR bez numerka - ale też trzecia wersja, czyli GR III w zasadzie... :mrgreen:
Z porównań serii GRD numerki III i IV wyglądają całkiem fajnie. Poza małym sensorem 1/1.7" CCD trudno im coś zarzucić... tak wiem, sensor - ważna sprawa w cyfrowym aparacie.

[ Dodano: 2019-08-15, 23:46 ]
A jak wygląda sprawa AF'u? Część aparatów w serii GRD miała jakiś bardzo szybki aktywny dalmierz. Dwie pierwsze GR'ki z matrycami APS działały na detekcji kontrastu. A w nowej jak jest?

[ Dodano: 2019-08-15, 23:52 ]
skaarj, no to sporo winietuje, ale co tam, jedną wadę może mieć ;-)
Zdjęcia przyjemne.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Ryszard, mam GR z 2015 , X to bagnet Fuja ;)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
pszczołowaty napisał/a:
GR z 2015
Czyli druga wersja z matrycą APS?

[ Dodano: 2019-08-16, 00:44 ]
pszczołowaty napisał/a:
X to bagnet Fuja
Czasem trudno się w stopkach połapać... ;-)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
pszczołowaty napisał/a:
O tego
https://m.dpreview.com/reviews/ricoh-gr/2
Początkowo źle Cię zrozumiałem. Rocznik i link wyjaśniają już wszystko.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Pomieszali z tymi numerkami dokumentnie.

Dla ścisłości to mam tego https://www.dpreview.com/...cts/ricoh_griii ;)

AF IMHO działa całkiem przyzwoicie (ale nie testowałem go jeszcze w trudnych warunkach), choć i tak prawdziwa potęga tego aparatu to ostrzenie strefowe. Uważam, że do znakomitej większości przypadków w zupełności wystarczy.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
skaarj, masz najnowszego/ostatniego i to jednoznacznie wynikało z kontekstu tego wątku. Niemniej jednak, dzięki za uściślenie.
skaarj napisał/a:
Pomieszali z tymi numerkami dokumentnie.
No całkiem jak z wersjami Passata TDI. Widocznie porządny sprzęt tak po prostu ma ;-)
skaarj napisał/a:
prawdziwa potęga tego aparatu to ostrzenie strefowe
O właśnie, właśnie, to temat do przećwiczenia na moich aparatach.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Dubrownik

 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
kurde coraz bardziej się przekonuje do tego GRa III
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Ja się dziś naciąłem i to bardzo, bardzo nieładnie :/

Zapomniałem zabrać karty pamięci z domu, zacząłem pstrykać zdjęcia na imprezie w firmie (RAW+jpeg). W pewnym momencie widzę radosny komunikat o braku pamięci. No to pomyślałem, że można usunąć same RAWy. Nawet taka możliwość jest! Super!
Po wybraniu opcji usunięcia RAW pojawia się pytanie czy usunąć wszystkie zdjęcia. Chwila zawachania, no i kliknąłem "Tak". To był błąd :/

Gdyby ktoś miał nadzieję na odzyskanie zdjęć z pamięci wewnętrznej to generalnie trudny temat - po MTP nie da się tego zrobić, nie udało mi się przełączyć aparatu w tryb dysku, w którym poradziłbym już sobie narzędziami linuksowymi.

Wtopa na całego :(

Oczywiście mogłem przegrać zdjęcia na telefon i takie tam... Konia z rzędem temu, kto zrobi to dobrze podczas imprezy kolegi w firmie, który właśnie odchodzi na emeryturę...
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
skaarj, ale pech. Co gorsze, pewnie jakaś karta dałaby się w firmie zorganizować.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Oczywiście, ale akurat oczywiście wyszło to podczas chwili kiedy nie było czasu na cokolwiek.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
skaarj, jest tylko jedno wyjście - powtórzyć imprezę!
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Dzięki uprzejmości Skaarj miałem przyjemność pobawić się GRIII i już wiem , że go nie kupię . Chyba , że w wersji 4 ? ;-)

Na początku zalety :

1. dobra matryca , porównywalna z tą z K-70
2. świetny obiektyw
3. zgodność z lampami błyskowymi systemu Pentax
4. bogate menu szczególnie w trybie BW jak ktoś jest jego miłośnikiem
5. mały rozmiar i masa , szybkość reakcji przyzwoita

Wady :

1. wysoka cena , tylko jeden obiektyw, niezbyt jasny
2. brak odchylanego ekranu
3. filmy tylko FullHD i do tego mocno kompresowane fatalnej jakości podobnie jak w K-70 ;-) , brak filmów 4K
4. utrudnione przełączanie zdjęcia/video
5. fatalna czytelność ekranu w pełnym słońcu,mini wizjer optyczny powinien być standardowo dołączony do zestawu.
6. krótka żywotność baterii

Ogniskowa to kompromis między szerokim kątem a zbliżeniem...

Bezlusterkowy system i ten korpus jako baza dla 3-4 mini szkiełek były ideałem ?
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Markus, z wad które wymieniłeś trafia do mnie tylko jedna, nr 5. Reszta jest dla mnie mało istotna, no może żywotność baterii, ale po krótkim zastanowieniu zapasowa bateria rozwiązuje problem.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
no mnie zastanawia czy jestem w stanie poradzić sobie z jedną ogniskową :)
reszta drugo rzędna - jednak zastanawia mnie czy by nie porównać do RX100
np jakością zdjęć
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Markus i Rivelv - jesteście trochę w błędzie co do tej jednej ogniskowej. Aparat ma trzy ogniskowe, tylko trzeba je przypisać do guzika FN ja tak zrobiłem.
Po kliknięciu w FN obraz automatycznie się przełącza na następną ogniskową i macie 28, 35 i 50mm z tym, że 28 ma rozdzielczość 24 MP , 35 ma 15 MP a 50 ma 8 MP. Zrobiłem ostatnio wydruk na A3 z ogniskowej 50mm i jest ZARĄBIŚCIE od boku do boku dokładnie tego zdjęcia
https://www.flickr.com/ph.../in/dateposted/
To teraz wyobraźcie sobie jakie formatki może robić z 35 i 28mm.
Gdyby ten aparat miał tylko 28mm też bym go nie kupiła a że ma dużą matrycę i trzy ogniskowe jest super sprzętem.
Markus co do pkt.5 Wad to znowu jesteś w błędzie, trzeba wcisnąć przycisk ADJ i tam jest tak jak w K-1 podnosisz albo obniżasz jasność wyświetlacza. Testowałem GR w Chorwacji i BiH gdzie cały czas było mocne słońce i podniosłem jasność o jeden poziom, to wystarczyło , na drugi poziom nie musiałem podnosić bo to wystarczyło żeby było dobrze i czytelnie. Co do nagrywania to nie sprawdzałem bo ta funkcja w aparacie mnie w ogóle nie interesuje, bateria natomiast szybko leci i zakupiłem drugą, teraz jest OK.
Co do ceny to też bym się nie zgodził, ponieważ dostajesz w cenie dobrego obiektywu praktycznie trzy obiektywy z których zrobisz świetne wydruki do A2-A1, czego więcej chcieć, robisz większe ? Gdybyś miał jaśniejszy obiektyw to i gabaryty byłyby większe. Z mojego doświadczenia muszę powiedzieć, ze aparat jest znakomicie przemyślany. :-B

[ Dodano: 2019-08-21, 22:43 ]
Poniżej następne zdjęcie z GR (Dubrownik w remoncie)



[ Dodano: 2019-08-21, 22:46 ]
Dodam jeszcze jedno, jeżeli komuś nie zależy na dłuższych ogniskowych jak 50mm to lustrzanka lub bezlusterkowiec traci sens. Do dokumentowania miejsc chyba nie ma obecnie lepszego wyboru, przynajmniej dla mnie :-P
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
... i nikomu z Was, ani razu nie brakowało lampy?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
foto, takie pytanko.
to są zdjęcia prosto z aparatu - czy obrabiane RAWy?

no i pytanie do RAWów - czy po przeskoku na te 50mm - RAW zapisuje się cały (tak jak z 28mm) - czy już okrojony do tych 8MP?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach