PiotrR  Dołączył: 03.05.2006
Zamiana koloru na alfę w Gimpie Cytuj
Taka sprawa.
Siostra ma logo zapisane w pdf. Teoretycznie logo to napis na przezroczystym tle. Napis jest częściowo biały, częściowo w kolorze. W pdf'ie tło jest białe, a ona potrzebuje przezroczyste.
Wrzucam to w gimpa. Jest kanał alfa. Na grafice tło ma kolor 255, 255, 255, a biała część napisu 254, 254, 254 (Zdziwiła się, jak jej powiedziałem, że napis jest w innym kolorze od tła, bo na ekranie jej lapa nie widać. U mnie widać). Zdawało mi się, że nic prostszego, jak zamienić 255, 255, 255 na kanał alfa, zapisać w jakimś formacie, który to uwzględnia i presto. Tylko że, kiedy próbuję to zrobić, "biała" część napisu też zostaje zamieniona na alfę... Gimp ma jakiś jakiś zakres podobieństwa kolorów, które zamienia? Da się tę czułość gdzieś ustawić?

szpajchel  Dołączył: 20.04.2006
PiotrR, a może spróbować to zrobić w Inkscape? Być może da się zawartość tego PDF rozgrupować i zrobić z tłem co trzeba.

PiotrR  Dołączył: 03.05.2006
Szpajchel, pewnie się da, bo drukarnia podobno drukowała z tego jak trzeba.
Już zasysam Inkscape.

Część już ogarnąłem - najpierw zamieniam "prawdziwą" biel na inny kolor (wtedy 254, 254, 254 oszczędza), a potem ten kolor na alfę. I działa. Problem w tym, że na logo jest jeszcze jeden element, który chyba jest biały tak jak "tło". Gimp 2,8 coś tam widział, ale przy zamianie kolorów robił z tego sieczkę. 2,10 nie widzi już nic.

[ Dodano: 2019-08-28, 00:28 ]
Chyba się udało. Wystarczyło w Inkscape otworzyć, ustawić tło na przeźroczyste i wyeksportować do png. :mrgreen:
Dzięki, Szpajchel!

barmiska  Dołączył: 27.08.2014
Bo jak mawiają bracia Germanie:
Gutes Werkzeug, halbe Arbeit.
Po polsku: wektory obrabiaj wektorowo ;-)
Pzdr

kerad  Dołączył: 02.08.2006
Jakiś czas temu robiłem całość w Inkscape, dalej zapis do svg i ostatnie szlify (spady, warstwy CMYK, eksport do pdf/x) w Scribus. Nie wiem czy w Inkscape ten ostatni etap już jest możliwy do zrobienia? Kiedyś tego nie było w "standowej" instalce.

Skocz do: