waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
Długie sigmy i k100d
Witajcie. Mam k100d i pentaxa 80-320mm. Tym zestawem budżetowo fotografuję zwierzęta w lesie. Także ptaki. Oczywiście brakuje dłuższego obiektywu bo o cropach z 6mp mogę zapomnieć. Zastanawiam się nad używanym obiektywem 500mm by móc bardziej owocnie lecz nadal budżetowo robić zdjęcia w lesie. Oto moje pytania:

1. Czy Sigmy 150-500 lub 170-500 to rozsądny wybór?

2. Jeśli tak to czy będą współpracowały z k100d?


Wszelkie inne sugestie i wskazówki są mile widziane.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Lepsza będzie starsza Bigma.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
plwk, a będzie działać bez styków Power Zoom? Dopiero K100d Super je otrzymał.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dlatego starsza bo jest chyba ze śrubokrętem. Muszę sprawdzić bo nie jestem do końca pewny.

 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Stara, ale jara 8-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Chyba jednak z HSM, więc odpada.
 
waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
Wymienione przeze mnie dwie sigmy będą działały z k100d?
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Stara 50-500 bez OS jest na śrubokręt. OS HSM nie.

Stara: https://www.pentaxforums....-apo-ex-dg.html
Nowa: https://www.pentaxforums....dg-hsm-apo.html (tylko na przykład bo 150-500 a nie 50-500)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pierwsza myśl dobra.
 
olowek74  Dołączył: 30 Kwi 2011
Sigma APO 400/5,6 bez AF że stykami pod bagnet KA jest całkiem przyzwoita moim zdaniem.Wersja Telemakro jeszcze lepsza.Tą drugą mam na bagnet Minolta A z autofocusem.Nie narzekam na obie.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Chyba taniej wyjdzie zakup nowszego body, np. K-5 i "kropowanie". Do tego jeszcze AF będzie lepszy.
Trzeba też pamiętać, że powyżej 300 mm już trudno będzie zrobić zdjęcie z ręki. Tym bardziej, że sigmy 50 (150) - 500 to już wypasione krowy są. Konstrukcje typu 170 - 500 i tak są mydlane na długim końcu, więc zysk jest połowiczny.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Jak już kombinujemy na różne sposoby, to kiedyś czytałem o kombinacji pentaksowego telekonwertera 1,7x (tego z AF!) oraz starego manualnego 200/2.8 albo 300/2.8. Szczegółów nie pamiętam, bo to nie moje obszary zainteresowań - ale ktoś zmontował takie cudo.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Tylko sam konwerter już nie jest tani... Generalnie za darmo nic się nie wykombinuje.
Chyba trzeba już zapytać autora ile może wydać na "apgrejdowanie" zestawu tele?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Za pół darmo jest Tamron 70-300 - do 200mm przyzwoity, ale chemii nie było, więc będę wkrótce sprzedawał. Na pewno nie o to chodzi w tym wątku.

Tutaj, w razie czego, link do telekonwertera: http://kmp.pentaxians.eu/teleconverters/f1-7x/
 
waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
Dzięki za pomysły. Mój budżet to 2,5-3 tysiące. Nie oczekuję jasnego i ostrego jak żyleta obrazu na długim końcu. Obecnie w pentaxie 80-320 nie przeszkadza mi mydło na końcu. Bardziej zależy mi na uchwyceniu "klimatu chwili" niż na idealnej ostrości.

Planowałem następującą kolejność: Kupić używaną sigmę -500mm -> sprawdzić jak będzie się sprawować z k100d -> jeśli słabo, wtedy zakup nowszego body.

Opcja z samym TC odpada. Nie ma to sensu z moim 80-320. Za ciemno będzie.

Spotkałem niedawno w ogłoszeniu stałą manualną sigmę 400mm. Chyba 5.6. Cena bodaj 600-700zł. Niestety między 320 a 400mm dużego zysku w podchodach zwierząt nie będzie.

Link do niej: https://allegro.pl/oferta/obiektyw-sigma-400-mm-mocowanie-pentax-7604106886
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
waskiwidze, budżet pozwoliłby na zakup Sigmy 100-300 F4 + TC x1.4. Szukaj po giełdach bo warto, ten obiektyw robi robotę a z dedykowanym TC prawie nie traci IQ, no bokeh daje inny z pewnością.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
waskiwidze napisał/a:
Mój budżet to 2,5-3 tysiące.


W takim razie w ogóle bym się nie zastanawiał, bo w algierze jest DA*300/4 za 3100 zł w bardzo dobrym stanie. Gdybym jej nie miał, to już bym ją kupił. W przyszłości i tak wypadałoby kupić nowsze body oraz najnowsze TC 1.4. Taki zestaw jest dla mnie idealny do podchodów, bo w zasiadkę się nie bawię i statyw mam co najwyżej w plecaku.

waskiwidze napisał/a:
Spotkałem niedawno w ogłoszeniu stałą manualną sigmę 400mm.


Widziałem ją, ale teleobiektyw z manualnym fokusem moim zdaniem jest tylko dla mistrzów szybkiego nadgarstka, bo zwykle wtedy ptaszka już nie ma...
 
waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
Zapomniałem dodać, że budżet 3k obejmuje nowszą używaną puszkę... Może rozsądniej byłoby zacząć od nowszego body. Jeżeli mówić będziemy o nowszych pentaxach to ostatnie 10 lat przeleżałem pod lodem i nie wiem co warto a co nie.

Wyostrzanie manualne to nie problem, cały czas właśnie tak robię zdjęcia. AF w moim k100d tylko przy stodole nie jedzie po całej skali.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
W takim razie celowałbym w K-3 - to już jest 24 Mpix i jest z czego kadrować. W algierze można je upolować poniżej 2000 zł.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Kuba Nowak napisał/a:
W algierze
Może powinienem się powstrzymać, ale mam na to uczulenie... Skąd ta maniera unikania słowa Allegro? :roll: To normalna nazwa własna :idea:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach