opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Warto i prosto, prawda?

A nie żal straconych chwil z dyskiem HDD? ;-)
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Z przeszłości staram się zachowywać tylko dobre wspomnienia.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Cześć,
zamierzam zakupić nowy kompik do obróbki w lr i DxO i wymyśliłem że będzie to Intel NUC lub Intel NUC Hades Canyon, na appla może bym się skusił, ale nie chce mi się uczyć od nowa obsługi - tam jest jakoś inaczej, a nie mam za wiele czasu na nowe "odruchy" - chcę od razu pracować na znanym. A NUC mi pasuje bo jest nieduży i mogę go umocować z boku szafki lub na ścianie. No i nie jest na podzespołach do laptopa. Duży klocek zwyczajnie nie wchodzi w grę. Nie jestem majsterkowiczem komputerowym więc chcę mieć gotowca na którym popracuję kilka lat do emerytury... :oops:
Zatem, który bedzie lepszy?
1. Intel NUC i7-8705G/16GB/512(SSD PCIe)/W10 czy jakiś inny i dlaczego?
2. Czy procesor 8705G czy lepiej jednak nowszy 8809?
3. Czy nowszy da coś przy obróbce zdjęć i w jakich programach?
4. Następna sprawa - te które mają wbudowaną pamięć DIMM mają tylko 16 GB (SO-DIMM DDR4, 2400 MHz) - i właśnie te 2400 MHz mnie niepokoi, skoro procesor główny pracuje w zakresie 3100-4100 GHz, a są kości pamięci które pracują na 3200MHz (czemu nie pakują od razu takich?) a nawet 4400MHz... Pewnie nie ma to wiele wspólnego ale lepiej kilka razy pytać niż raz popełnić kosztowny błąd.
Czy taka szybsza pamięć coś da przy takiej konfiguracji jak w wymienionym Intel NUC i7-8705G/16GB/512(SSD PCIe)/W10 ? PEWNIE ZALEŻY TO OD PŁYTY GŁÓWNEJ - czy ta którą tam ładują pozwoli na korzyści z szybszej pamięci? I czy je w ogóle odczuję?
5. Czy jest sens od razu dać pamięć 32GB? Czy dla programów obróbki RAW nie będzie to miało wiekszego znaczenia? (Spotkałem się ze stwierdzeniami typu : LR i tak wykorzysta max 8 GB pamięci).
Dziękuję za cierpliwość i wyczerpujące odpowiedzi. I przepraszam jeśli kogoś uraziły moje braki w wiedzy o sprzęcie. :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
MAX581 napisał/a:
te 2400 MHz mnie niepokoi, skoro procesor główny pracuje w zakresie 3100-4100 GHz, a są kości pamięci które pracują na 3200MHz (czemu nie pakują od razu takich?) a nawet 4400MHz... Pewnie nie ma to wiele wspólnego ale lepiej kilka razy pytać niż raz popełnić kosztowny błąd

U Intela obsługa pamięci z wyższymi częstotliwościami zależy od chipsetu płyty głównej. Chipset musi obsługiwać profile XMP, czyli nie może być to Hxxx lecz Zxxx lub Xxxx.
Nie spotkałem testów sprawdzających wpływ taktowania pamięci na wydajność LR.
MAX581 napisał/a:
Czy jest sens od razu dać pamięć 32GB? Czy dla programów obróbki RAW nie będzie to miało wiekszego znaczenia? (Spotkałem się ze stwierdzeniami typu : LR i tak wykorzysta max 8 GB pamięci).

Są testy potwierdzające, że ilość pamięci RAM wpływa na wydajność LR, przy czym do 16GB różnice są znaczące, powyżej już mniej.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
plwk napisał/a:
czyli nie może być to Hxxx lecz Zxxx lub Xxxx.

Gdzie to znajdę w specyfikacji Intel NUC i7-8705G/16GB/512(SSD PCIe)/W10 https://www.x-kom.pl/p/47...gb-512-w10.html ?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
MAX581 napisał/a:
LR i tak wykorzysta max 8 GB pamięci

Na swojej stronie Adobe twierdzi, że obsłuży do 32 GB.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
hmm ciekawe jak na tym działa Affinity - bo od jakiegoś czasu zastanawiam się nad komputerem właśnie do zdjęć.
jak by płynnie chodził to miało by to szanse :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
MAX581 napisał/a:
Gdzie to znajdę w specyfikacji Intel NUC i7-8705G/16GB/512(SSD PCIe)/W10

To jest typowy opis dla klienta, który musi wiedzieć co może podłączyć, ale nie interesują go szczegóły budowy wewnętrznej. Jest to ciekawe o tyle, że komputer ten jest zachwalany jako komputer dla graczy a w wielu grach taktowanie pamięci ma istotny wpływ na wydajność.
Brak tam informacji o płycie głównej. Można ewentualnie szukać informacji u producenta na podstawie jego kodu.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
OK. Dzięki. Zasięgnąłem języka - nie wiadomo , ale sprzedawcy sugerują że 2400MHz to raczej max. tego co może płyta. Inaczej dali by szybsze pamięci i się pochwalili. JESZCZE RAZ DZIĘKI! :-B
P.S.
Pomyślałem żeby zamówić na ich linii NUC Hades canyon i zmontować zestaw (szybszy dysk SSD na M.2 a nie PCIe (ponoć PCIe są wolniejsze?) ale z 32 GB pamięci i W10 wyszło o 500zł drożej ...
sam nie wiem ... może po prostu dołożę ten sam szybszy dysk 512 do M.2 i pozostając przy 16GB i dwie stówy wydam na lody... Jak sądzicie? :?:

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zapewne jest tam, możliwie najtańsza, wyprodukowana specjalnie dla tych rozwiązań, płyta główna. Za podobne pieniądze zapewne da się samemu złożyć lepszy komputer o porównywalnych wymiarach.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
plwk napisał/a:
Za podobne pieniądze zapewne da się samemu złożyć lepszy komputer o porównywalnych wymiarach.

To na pewno , tylko trzeba umieć... Ja mogę pomierzyć co najwyżej parametry instalacji elektrycznej w mieszkaniu/domu , bo tyle jeszcze pamiętam ... Nawet uprawnienia dozoru mi już wygasły... :lol:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
MAX581 napisał/a:
To na pewno , tylko trzeba umieć...

Tu nie ma specjalnych problemów a w internecie jest mnóstwo poradników pokazujących jak to zrobić.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
MAX581 napisał/a:
(szybszy dysk SSD na M.2 a nie PCIe (ponoć PCIe są wolniejsze?)


Nie. PCIe jest szybkie. M.2 to fizyczny format złącza. I może być zarówno szybki - NVME, czyli PCIe w zasadzie - jak i niekoniecznie - jak SATA.
I wszystko się rozbija o to jaki konkretnie model dysku tam jest w standardzie w stosunku do tego co by się konkretnie chciało włożyć. Różnice w prędkości dysków działających w tym samym standardzie bywają duże.
Oczywiście w przypadku takich zestawów sprzedawcy tego nie piszą, trzeba by szukać w internecie co tam konkretnie jest.

Z tym składaniem lepszego komputera za mniejsze pieniądze to też takie trochę śliskie. Z komponentów w zwykłych gabarytach - zdecydowanie tak. Mini ITX - w sumie też, ale już się robi ciut trudniej. Tym bardziej żeby to ładnie zgrać w faktycznie małej obudowie. No i kwestia wygody - kupujesz i masz kontra doktoryzowanie się z tego, co do czego.

MAX581 napisał/a:
A NUC mi pasuje bo jest nieduży i mogę go umocować z boku szafki lub na ścianie. No i nie jest na podzespołach do laptopa.

Hm... jest na "podzespołach do laptopa". To mobilne procesory.

Pomiędzy i7-8705G a i7-8809G jest niewielka różnica wydajności a ten drugi pobiera wyraźnie więcej prądu.

A tak pierwsze z brzegu: https://www.apollo.pl/pro...-10,172899.html
Procesor jakieś 30% szybszy, grafika ze 40%. Do wymiany ten SSD SATA na np Samsung 970 EVO 500GB M.2 za jakieś 500zł.
Pudło duże, ale znacznie mocniejsze i wyraźnie tańsze.
Ale za rozmiar się niestety właśnie płaci.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Generic napisał/a:
Hm... jest na "podzespołach do laptopa". To mobilne procesory.

Pomiędzy i7-8705G a i7-8809G jest niewielka różnica wydajności a ten drugi pobiera wyraźnie więcej prądu.

No właśnie - weźmy jakiś dostępny test syntetyczny. Znalazłem na szybko Cinebench r15 i laptopowy i7-8705G osiąga w nim 729 punktów a, dla porównania, desktopowy i7-8700 ma 1420 punktów.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Z takich małych a z naprawdę doesktopowymi procesorami to mi przychodzą do głowy HP G3/G4 mini.
Ale nowe dość drogie są. Odnawiane można trafić w konkurencyjnej dla NUC'a cenie. Ale wtedy jaka zmiana konfiguracji to już pewnie we własnym zakresie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na bazie mini ITX można zbudować wydajny a równocześnie mały komputer.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Ale jest to odrobinę trudniejsze niż w przypadku pełnowymiarowego. Mniej dostępnych podzespołów, trzeba je dobrze dograć z chłodzeniem i konkretną obudową. No i oczywiście drożej.

Zwłaszcza, jeżeli mówimy o tych naprawdę małych obudowach. W przypadku takich typu "cube" ze zwykłym zasilaczem ATX jest prościej.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Minimalnie droższa jest jedynie płyta główna i, w zależności co się wybierze, obudowa. Robiąc konfiguracje dla siebie, pomagałem skonfigurować takie maleństwo.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
W zależności od obudowy, mieszcząca się karta graficzna też jest droższa patrząc na linii cena-wydajność.

W sumie to na mini ITX i tak się nie da konkurować rozmiarowo z takim NUC'iem. Bo on ma 220x140x44mm a sama płyta główna MiniITX ma 170x170mm.

W sumie to tylko NUC, HP Z2 mini G3/4, Lenovo M710q/M720q no i Mac Mini mi przychodzą do głowy.

Przy okazji, ciekawa tania, używana alternatywa: https://allegro.pl/oferta/lenovo-m710q-usff-i7-6700t-16gb-512gb-ssd-win10pro-8333966534
Procesor ciut słabszy - tak 5-10%,
pamięć 16GB DDR4 - dla tego procesora max to 2133Mhz,
dysk M.2 512GB nie wiadomo niestety dokładnie jaki,
i zdecydowanie słabsza grafika bo tylko zintegrowany Intel HD 530. To w ogóle nie ma co porównywać do tej Vegi.
Ale 1700zł o-) Ja bym rozważył o-P
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Generic napisał/a:
Hm... jest na "podzespołach do laptopa". To mobilne procesory.

Cholery można dostać z tymi "fachowcami" sprzedającymi sprzęt - skłoniłem się do Hadesa bo miał mieć (w odróżnienia od "mini" NUC-a ) normalny nielaptopowy procesor. :evilsmile:
Generic napisał/a:

Przy okazji, ciekawa tania, używana alternatywa: https://allegro.pl/oferta/lenovo-m710q-usff-i7-6700t-16gb-512gb-ssd-win10pro-8333966534

a procesor jest laptopowy czy stacjonarny? Bo jak mam mieć laptopowy - to bym brał laptopa , ale chcę wyłącznie stacjonarny ale w małej obudowie! Nie chcę przepłacać za mobilne części WOLNIEJSZE OD STACJONARNYCH! I żeby procesor był sensownie nowy - nie musi być najnowszy jak 8809 , może być jak 8705 ale bez G (G chyba znaczy że mobilny?) ma długo służyć w jednym miejscu i mieć gwarancję. Możesz pomóc?

Wpisałem w wyszukiwarce sklepu tego HP "mini" ale albo nie jest i7 albo ma 4GB pamięci albo... a jak coś się pokaże co ma wszystko co chcę (w miarę nowy procek, 16GB RAM, SSD ~500GB) to jest potworną skrzynią nawet na leżąco nie mieszczącą się do szafki... I na dodatek wcale nie kosztuje mniej... POMOCY!


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach