slava3  Dołączył: 20 Paź 2015
plwk napisał/a:
Były dwa nowe obiektywy DA 11-18/2.8 oraz D FA 50/1.4.


Czyli razem 4 pozycje - w sumie może i nie tak źle. Dla mnie przydałby się jeszcze następca K-70, żebym miał co kupić gdy w moim K-50 w końcu padnie sterowanie przysłoną ;-)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
tomek_j napisał/a:
Nowe UWA * może i świetne, ale czy na pewno to była najbardziej pilna potrzeba?

Dla mnie to najciekawsza nowość pentax'a od wielu lat. Inna sprawa, czy się na niego szarpnę.

tomek_j napisał/a:
Podobnie jak wypuszczanie setnej wersji tego samego podstawowego kita

Oj, tu się nie zgodzę. 18-50 RE uważam za świetny wynalazek i żaden inny system takiego nie ma. Używam go wielokrotnie częściej niż sigmy 17-50.

tomek_j napisał/a:
Dzisiaj standardem jest posiadanie serii stałek o świetle 1,4 uzupełnioną tańszymi wersjami ze światłem 1,8, lub 2.

Osobiście mi na nich nie zależy. Wystarcza mi 50/1.7 i 35/2.0. Jaśniejsze szkła są tylko większe i cięższe. Ich ostrość od pełnego otworu jest papierowa, dosłownie i w przenośni. Oczywiście bez nich wybór jest mniejszy i pewnie dlatego brak w tym systemie "profusów".

Z drugiej strony ile to było lamentów, że nie mamy pełnej klaty ? (mnie tam duma z pentax'a wciąż rozpiera klatę ;-) ). Dzisiaj jest FF, jest kilka podstawowych szkieł do niego, ciągle jest kompatybilność ze starymi szkłami. Ale to ciągle mało, bo klient wciąż musi prowadzić wyścig zbrojeń choćby pstrykał tylko kotlety u cioci. Ja tam się cieszę, że pentax ist*nieje, bo przeżył samsunga, kodaka, konike, minolte...
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
plwk napisał/a:
Były dwa nowe obiektywy DA 11-18/2.8 oraz D FA 50/1.4.

Obydwa bez KAF4. :-| Po jaką cholerę wykoncypowali nową wersję bagnetu, jak tego teraz nie używają? :-x
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Za mało taniego plastiku w systemie a zbyt trwałe stare konstrukcje to firma nie zarabia ? ;-)

Gdyby odświeżyć stare stałki Pentax-A i dać im tylko napęd AF nowego typu ?
 
Aphar  Dołączył: 03 Lip 2017
Kerebron napisał/a:
plwk napisał/a:
Były dwa nowe obiektywy DA 11-18/2.8 oraz D FA 50/1.4.

Obydwa bez KAF4. :-| Po jaką cholerę wykoncypowali nową wersję bagnetu, jak tego teraz nie używają? :-x

Jakoś mam wrażenie, że KAF4 to był ukłon w stronę Sigmy, Tamrona a może też innych producentów, aby zachęcić ich do produkcji obiektywów z bagnetem K. W końcu w KAF4 zlikwidowali popychacz, na który Sigma narzekała, że komplikuje im produkcję (podnosi koszty).
Niestety Sigma nie skorzystała. :(
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Kerebron napisał/a:
Obydwa bez KAF4.
Jesteś pewny? Na zdjęciach UWA widać popychacz przysłony, ale przy stałce już nie.
Aphar napisał/a:
KAF4 to był ukłon w stronę Sigmy, Tamrona a może też innych producentów
Eee tam, nie sądzę. Każdy konstruktor chciałby ułatwić sobie życie eliminując precyzyjne mechaniczne połączenia między korpusem a obiektywem. Zrobili to dla siebie, a ten "ukłon" wyszedł im przy okazji i nie pójdzie na marne. Moim zdaniem rezygnacja Sigmy wynika z bieżących priorytetów i obiecującego rynku MILC - tutaj widzą dobrą inwestycję, "Low hanging fruits" ;-) Jak obrobią to poletko, to wrócą i po Pentaksiarzy.

[ Dodano: 2019-09-25, 08:41 ]
Przecież nawet jak Sigma projektowała ART 35/1.4 oraz 18-35/1.8 to Pentax już miał status foto-zombie - a jednak zrobili "dla nas" ten okropny mechaniczny sprzęg przysłony :lol:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
KAF4 powoduje, że jedyna poważna różnica pomiędzy obiektywami w różnych systemach (kształt bagnetu nią nie jest) to oprogramowanie.

 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Napisałbym jeszcze, że KAF4 to możliwość cichego sterowania na potrzeby filmowców, ale mógłbym kogoś narazić na śmiertelne udławienie porannym herbatnikiem. Przecież Pentax i filmowanie :roll:
;-) ;-) ;-)

[ Dodano: 2019-09-25, 08:46 ]
plwk, nie do końca. Napięcia, prądy, impedancje - trochę w warstwie sprzętowej też trzeba dopilnować, choć na pewno jest to prostsze od tamtej mechaniki.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Filmowcy sterują ręcznie bo tylko to daje pełny wpływ na położenie zakresu ostrości.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Wg mnie akurat oprogramowanie jest dużo mniejszym problemem od hardware -nawet od bagnetu.
Firmware możesz wymienić po zejściu z linii produkcyjnej. Ale musisz mieć sprzęt z odpowiednim hardware - to że Sigma umożliwia odpłatna wymianę bagnetu niespecjalnie dużo rozwiązuje z powodu kosztu tej operacji. Najlepiej byłoby zakupić sprzęt z odpowiednim bagnetem. Problem w tym że producent może nie chcieć ( i jak widać nie chce) produkować na magazyn sprzęt dla niszowego producenta którego rynek zbytu jest niestabilny.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
opiszon napisał/a:
dla niszowego producenta którego rynek zbytu jest niestabilny
Agonia Pentaksa jest wyjątkowo stabilna, moim zdaniem. Brak może pewności, kiedy się zakończy, ale stabilność jest pierwsza klasa.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Ryszard napisał/a:
Agonia Pentaksa jest wyjątkowo stabilna, moim zdaniem.

A, to dlatego korpusy Pentaksa mają oznaczenia "K". K - jak koma. :-P
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Katafalk, katakumby, krematorium, katatonia...
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Mamy nowosci typu Canon R, Nikon Z, L-mount w ktorym Sigma jest "u siebie"... Z drugiej strony jest firma, ktora na rodzimym (najwazniejszym dla niej) rynku ma jakies 2% udzialow, a na 100 lecie marki wprowadza do sprzedazy okolicznosciowy kawalek plastiku :roll:
Jedyna szansa na Sigme z KAF4 to rebranding, choc nie wiem, czy dla Sigmy nie byloby to zbytnim zawracaniem du.y.

Edytka: nie tylko plastik, zapomnalem o kawalku drewna do KaPcia :mrgreen:

 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Ryszard napisał/a:
Katafalk, katakumby, krematorium

Z tym musimy poczekać, aż agonia się zakończy. Chyba że polecimy Mrożkiem, Conan Doyle'em i Suworowem. :evilsmile:
 
Kocur  Dołączył: 04 Maj 2011
U Suworowa było jeszcze pochowanie żywcem. "Trumnę trzeba zakopać" czy jakoś tak :evilsmile:
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
K - koniec, katastrofa ?
Ostatni z Pentax będzie się właśnie tak nazywał ? :-) Pentax K

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach