Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
KasiaMagda napisał/a:
Możesz mi wyjaśnić co to oznacza ?
Jeśli masz w miarę nowy korpus Pentaksa (chyba od czasów K-7), to włączasz podgląd na żywo i powiększasz sobie obraz na wyświetlaczu (da się to skonfigurować, żeby od razu powiększał np. 10 razy). I wtedy widzisz dokładnie, co jest ostre.

KasiaMagda napisał/a:
Tak, pytam czy do Pentaxa jest takie coś np. do obiektywu Samyang albo Jupiter.
Nie ma, bo nie potrzeba. Aparaty Pentaksa same potwierdzają ostrość przez zaświecenie się czerwonego punktu w wizjerze (w przypadku szkieł z manualnym ostrzeniem, niestety, tylko centralnego).
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Kytutr, dzięki, to mnie uświadomiłeś tym razem :-D :-B
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
gdzie w tej chwili można kupić przyzwoity adapter, niekoniecznie oryginalny?
przyzwoity tzn:
-precyzyjnie wykonany (bez zadziorów, ostrych krawędzi, śmieci po obróbce itd)
-bez tej nieszczęsnej blaszki przymocowanej tandetną śrubką
-nie przekręcający się w bagnecie
-w cenie do ok 50PLN

kupiłem w cyfrowe.pl, warunki 2 i 3 spełnione, natomiast jakość obróbki pozostawia sporo do życzenia przy cenie 45 za prosty detal CNC
kiedyś kupiłem za podobną cenę na pl portalu aukcyjnym i jest naprawdę super, ale niestety nie ma ich już w sprzedaży
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
KasiaMagda, proszę bardzo. Jeśli chodzi o szkła M42, to Pentax jest bardzo dobrym wyborem: potwierdzanie ostrości i pomiar ekspozycji działają w najbardziej naturalny sposób spośród wszystkich systemów lustrzanek (poprawcie mnie, jeśli się mylę).
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
M42 jest prostszy w obsłudze z Pentaksem, niż pentaksowe szkła bez styków, pomijając sytuację używania w pełni otwartych.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
PiotrK. napisał/a:
bez tej nieszczęsnej blaszki przymocowanej tandetną śrubką

Blaszka jest potrzebna właśnie po to, żeby przejściówka nie kręciła się w bagnecie.
Dobrze wykonana przejściówka z blaszką działa bardzo dobrze bo można ja wyjąć bez użycia dodatkowych kluczyków, wystarczy paznokieć.
Te warunki spełniają oryginały i chyba przejściówki firmy KIPON dostępne na e-Bay.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zdano napisał/a:
można ja wyjąć bez użycia dodatkowych kluczyków, wystarczy paznokieć

Nie mów tego dziewczynom, złamie któraś tipsa i podpadniesz 8-)
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Kytutr napisał/a:
Pentax jest bardzo dobrym wyborem: potwierdzanie ostrości i pomiar ekspozycji działają w najbardziej naturalny sposób spośród wszystkich systemów lustrzanek

No proszę, to jeszcze raz się cieszę że kupiłam Pentaxa.

Co do przejściówki, to musiałam dokupić do Jupitera i tam jest taki kluczyk nie wiem po co, ale przejściówka działa ok.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Zdano napisał/a:
PiotrK. napisał/a:
bez tej nieszczęsnej blaszki przymocowanej tandetną śrubką

Blaszka jest potrzebna właśnie po to, żeby przejściówka nie kręciła się w bagnecie.


dzięki za wskazówkę co do KIPON, poszukam

co do blaszki:
ona jest potrzebna, aby obiektyw np podczas kręcenia pierścieniami ostrości lub przysłony nie wykręcił się z bagnetu
nie jest niezbędna, jeżeli budowa obiektywu pozwala na wyfrezowanie wgłębienia pod bolec blokujący - tak właśnie zrobiłem z Pancolarem i działa doskonale

chińskie adaptery ostrzące na nieskończoność mają tą przypadłość, że wkręcone do body potrafią się dalej przekręcić, zapewne kalecząc przy okazji gniazdo bagnetu i zostawiając opiłki metalu...

u 'cyfrowych' kupiłem 2 adaptery bez blaszek; te adaptery nie mają wady chińskich, tzn nie przekręcają się dalej w bagnecie, aczkolwiek jakość obróbki pozostawia do życzenia
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
PiotrK., wszystko się zgadza z tą blaszką.
KIPON jest praktycznie w cenie oryginału, musisz szukać używek. Czasem za 150 zł się trafi.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
50-80$$ masakra...
chyba dokupię takie jak ostatnio i wygładzę ostre krawędzie itp
nie chcąc ciągle przekładać potrzebuję jeszcze ze 3 sztuk...
 
miyako  Dołączyła: 05 Kwi 2014
Podepnę się do wątku z nadzieją, ze ktoś mi pomoże.
Mam K-500 oraz Heliosa i Zenitara na M42. Mam też do nich oryginalną, wyczekaną, wyszukana przejściówkę Pentaxa, która... Odmówiła posłuszeństwa. Nie mam pojęcia jak, ale nie działa. Żaden z obiektywów na niej nie działa, za to oba działają na drugiej, kołnierzowej przejściówce. Nie jest to też wina aparatu, bo trzy inne obiektywy też nie mają problemu.
Z mojej perspektwy wygląda to tak, jakby nie siedziała w body. Aparat widzi obiektyw dopiero w momencie, gdy dość mocno obiektyw z nią "docisnę" i "dokrecę", ale gdy tylko puszczę - przestaje.
Próbowałam ją czyścić, ale bez efektu dla działania.
Może macie jakieś rady?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Rozumiem, że obsługę obiektywów z pierścieniem przysłon włączyłaś w menu?
 
miyako  Dołączyła: 05 Kwi 2014
Nie mogę teraz sprawdzić Heliosa [brak przy sobie], ale Zenitar po ustawieniu działa. :shock:
Dla pewności sprawdzę jeszcze drugi obiektyw, gdy wrócę do domu.

W związku z tym małe pytanie: jakim cudem przez trzy lata byłam nieświadoma, ze trzeba tę funkcję ustawić i że w ogóle taka jest? Problem z przejściówką zaobserwowałam dopiero jakiś czas temu, a zrobiłam już do tej pory masę zdjęć przy jej pomocy. Na mój chłopski rozum powinna nie działać od początku :mrgreen:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
miyako napisał/a:
jakim cudem przez trzy lata byłam nieświadoma, ze trzeba tę funkcję ustawić i że w ogóle taka jest?

a, kochaniutka, instrukcję obsługi aparatu przeczytałaś ? :-o
 
miyako  Dołączyła: 05 Kwi 2014
powalos napisał/a:
miyako napisał/a:
jakim cudem przez trzy lata byłam nieświadoma, ze trzeba tę funkcję ustawić i że w ogóle taka jest?

a, kochaniutka, instrukcję obsługi aparatu przeczytałaś ? :-o


Generalnie rzecz biorąc tak, choć nie ryłam jej na pamięć. I zazwyczaj jest to pierwsze miejsce, do którego zaglądam, gdy cokolwiek podłączam pierwszy raz i nie działa. Pewnie bym do niej najpierw wróciła niepewna, czy czegoś nie przegapiłam, gdyby nie to, że nawet po wizycie w serwisie i przywróceniu ustawień fabrycznych [serwis z powodu wymiany solenoidu i czyszczenia matrycy] przejściówka i obiektywy działały bez najmniejszego problemu. A tak jak piszę: problem wystąpił w ostatnim czasie dopiero. Do głowy mi nie przyszło, ze to może być kwestia włączenia jakiejkolwiek funkcji skoro przecież... Działało.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
miyako, skoro nie miałaś tej funkcji włączonej to mogłaś robić fotki tylko na maksymalnie otwartym otworze przysłony lub takim jaki ustawiłaś, jeżeli te obiektywy mają przełącznik przysłony i był on ustawiony w pozycję "M".
 

Belfer  Dołączył: 09 Wrz 2008
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Ma kołnierz, obiektywy nie będą ostrzyły na nieskończoność.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Belfer, szukaj czegoś takiego, najlepiej, mimo, że drogi, oryginalny https://allegro.pl/oferta/adapter-pentax-k-m42-nieskonczonosc-8189425379

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach