bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 577
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
===============================

Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc577.dng (130 MB)

Wyniki obróbki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge3 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 10.11.2019 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpeg-i proszę zapakować razem w jedno archiwum.
Pliki proszę nazywać:
– rc577_nick.jpg – duży obrazek (max. wielkość 7 MB),
– rc577_nick_900.jpg – mały obrazek (900 px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
– rc577_nick.zip – załączone archiwum.
Maile proszę tytułować podobnie: rc577_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili. Zgłoszenia niespełniające tego wymogu nie będą przyjmowane.

Miłej zabawy.

===============================
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
mój Digital Camera Utility nie ogarnia tego pliku :-(
dziwne bo pozostałe programy otwierają ale efektów uzyskać żadnych nie mogę dobrych uzyskać
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
To jest chyba plik PixelShift (jeszcze nie otwierałem :oops: ), więc nie wszystkie programy sobie z nim poradzą (zwłaszcza starsze). :-?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
no tak sobie pomyślałem ze to coś w tym stylu.
ale DCU (5.6) mi nie wyświetla obrazu i nic z nim nie mogę zrobić. a pozostałe programy raczej nie pokazują PixelShift - ani nic co by miało pomóc przy pliku
no chyba że ja nie bardzo rozumiem jak to działa
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To z Pentaxa KP, zapewne z pikselshiftem.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
zapewne - aktualizacja DC pomogła
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Zupełne sobie z tym nie radzę :oops: . To najtrudniejszy plik od kiedy biorę udział w tej zabawie :evil: Ale co tam.... wyślę :-/
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
LR 6.14, RT, On1 PhotoRAW 2020 i aktualny DxO PhotoLab otwierają ten RAW.
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Nie miałam problemu z otwarciem tego RAW-a. Mam problem z uzyskaniem obrazka, który by nie powodował bólu zębów.
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
bakulik dał nam jeszcze tydzień, ale nie przypuszczam, żeby ten czas cokolwiek miał zmienić w moim przypadku. Ale jeszcze poczekam z wysyłką wersji wybranej, ostatecznej lub akurat tej, która się przypnie do wiadomości mailowej.
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Jeszcze tydzień czekać, żeby zobaczyć jak inni sobie poradzili, buuuuu....
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc577.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc577.zip

1. Blesso


2. jakaranda
tym razem opisuję szczegółowo co zrobiłam w wersji, którą ostatecznie wysyłam. Wywoływałam w DxO Photolab 2
- camera body
- style: landscape
- ekspozycja: 0,0
- contrast: - 89
- microcontrast: +31
- highlights: -84
- midtones: 0
- shadows: +26
- blacks: - 6
- vibrancy: - 41
- saturation: + 46
- yellows: hue -2, saturation +46 , lightness -21
- magenta: hue 0, saturation +14, lightness - 6
- wyostrzenie w NIK adaptacyjne (nie wiem co to znaczy ale tak zrobiłam) 61%
Ponieważ w dalszym ciągu mi się nie podobało, jak wszystkie poprzednie
wersje, więc wrzuciłam mgiełkę; rano się zdarza . Jak winietę można, to
mgiełkę chyba też :-D


3. mh2012
RT plus Zoner.
Jasne i ciemne plamy to "obramowanie" głównego tematu zdjęcia.
I nie chodzi mi o resztki drzewa w centrum, ale o portret kaczki w pikselszyfcie.
Kaczka z natury jest ruchoma, co powinno "kłócić się" z tym rozwiązaniem, ale pozowała dostojnie. :)


4. mr.ra66it


5. newt


6. powalos
Wywołanie wstępne w pentaksowym DCU 5.8.3 (najbardziej aktualny, obsługujący pixel shift). Zapis do TIF 16bit i dalsze poprawki w LR 6.14


7. rafi
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Najlepsze dla mnie wersje wywołali Blesso i rafi.
 

koralik  Dołączyła: 16 Sty 2009
No powiem że trudne zdjęcie :) Blesso :-B
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Dla mnie zdecydowanie wygrywają wersje powalos'a i mr.ra66it'a. Najbardziej udało im się osiągnąć to, do czego zmierzałam, tzn zmniejszenie kontrastów. Chociaż pewnie właśnie tak kontrastowo w tym momencie wyglądało i zauroczyło autora zdjęcia.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
A ja przy obrabianiu tej fotki zastanawiałem się: po jakie licho ten pixel shift ? Nie podoba mi się ta "wata" na liściach drzew, która w tym przypadku - moim zdaniem - zmniejsza ostrość. Sam LR 6.14 ogólnie nie radził sobie z odczytaniem prawidłowo tego pliku. Zawsze były widoczne jakieś dziwne artefakty. Dlatego obróbka tak jak opisałem, ale i tak nie jestem zadowolony z efektów. Byłbym ciekawy jak wyglądałaby ta fotografia bez włączonej funkcji "pixel shift" ?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
a ja próbując walczyć i uzyskać cokolwiek - poddałem się - po prostu w żaden sposób nie podobały mi się efekty - i chyba te tutaj też mi nie pasują. chociaż są lepsze od moich
 
m-yordan  Dołączył: 08 Mar 2019
Jako autor zdjęcia pozwolę sobie trochę powybrzydzać...
Zdjęcie nie jest zbyt udane i na pewno trudne. Eksperymentowałem z filtrami szarymi (żelowymi, które jednak chyba bardziej ingerują w obrazek) chcąc trochę uspokoić powierzchnię wody, ale spowodowało do spadek dynamiki zdjęcia i wydłużony z tego powodu czas naświetlania do 1/3 sekundy - stąd ta wata zamiast liści. Po co PixelShift? Staram się tego używać aby jeszcze zwiększyć zakres dynamiczny zdjęcia.
poawlos, ta wata nie pochodzi od PixelShift. W RAWie są 4 ramki, możesz wywołać jedną i masz wtedy zwykłe zdjęcie. Można było się zastanawiać czy w tym zdjęciu PixelShift w ogóle jest do czegoś przydatny.

Podobają mi się bardzo różnice w kolorystyce - od wczesnojesiennej mgły u jakarand'y, do listopadowego brązu u newt'a. Najbliżej prawdziwych kolorów jest jednak chyba rafi, z oślepiającą wręcz żółcią.
Jeżeli chodzi o ocenę całokształtu, to trudno mi wskazać najlepszą wersję. Na różnych zdjęciach podobają mi się różne rzeczy. U powalos'a piękna zieleń mchu na pniu, u mr.ra66it i rafi'ego spokój powierzchni stawu, u blesso odważny, ale przekonujący mikrokontrast. Ale też sporo rzeczy mi się nie podoba, np. to, że mało kto podjął się walki z prześwietlonym niebem.
Moim zdaniem PixelShift mógł być tutaj wykorzystany do wyciągnięcia szczegółów z pnia - który jest oczywiście niedoświetlony, ale PixelShift w tym wypadku potrafi zdziałać cuda. I tutaj wygrywa powalos. Nie wiem na ile to możliwe w innym oprogramowaniu, ale w RT przy wywoływaniu PixelShift można nałożyć ręczną "motion mask", co pozwala dość precyzyjnie wybrać obszary w których stosowane jest demozaikowanie PixelShift, a w których zwykłe, z pojedynczej ramki.
Kolejna rzecz to rozmazane liście na tle prześwietlonego nieba. Tutaj najlepsza jest wersja blesso. Mi się nie udało nigdy uzyskać tak dobrych rezultatów - możesz podzielić się informacją na temat użytych narzędzi i metod?
I jeszcze detale - ile dało się wyciągnąć z dalszych, dobrze naświetlonych i nieruchomych elementów sceny - np. liści albo gałęzi na powierzchni wody. I tutaj najbardziej podoba mi się mh2012.

Dziękuję wszystkim za pracę nad zdjęciem - to ciekawe doświadczenie zobaczyć efekty pracy innych - zupełnie inne spojrzenie na temat :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
m-yordan napisał/a:
w RT przy wywoływaniu PixelShift można nałożyć ręczną "motion mask"

Można, ale to niezgodne z założeniami RAW Challenge.
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
m-yordan - zafundowałeś mi (nam?) niezłą łamigłówkę, ale tylko tak można się czegoś nauczyć. Cieszę się, że akurat miałam czas, żeby poeksperymentować. Naprawdę fajnie było zobaczyć jak lepsi ode mnie sobie z tym poradzili.
Pamiętam zdjęcie chłopczyka przy komunijnym stole - dla mnie było tak samo trudne. Dlatego je pamiętam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach