wojtas29  Dołączył: 12.04.2008
K1 zdjęcia ir Cytuj
Witam
Jutro dotrze mój nowy k1, zastanawiam sie, czy da się tym aparatem robić zdjęcia z filtrem ir bez konwersji.
Bardzo proszę o informacje i dzięki.

powalos  Dołączył: 20.04.2006
wojtas29, z tego co wiem, to każdy aparat cyfrowy ma zamontowany filtr blokujący podczerwień i tylko jego usunięcie umożliwia fotografowanie w podczerwieni.

RPM  Dołączył: 28.07.2010
Są filtry infrared - nie trzeba modyfikować aparatu. Tylko czasy wychodzą kosmiczne wtedy.

RPM, na mój chłopski rozum: co da filtr na podczerwień skoro w aparacie nadal pozostanie blokada dla podczerwieni ?

RPM  Dołączył: 28.07.2010
powalos napisał/a:
RPM, na mój chłopski rozum: co da filtr na podczerwień skoro w aparacie nadal pozostanie blokada dla podczerwieni ?

Odcinamy pasmo widzialne a pchamy podczerwień przez filtr. Potrwa to dłużej ale naświetli się.

W lengłydżu co nieco na temat - https://kolarivision.com/articles/choosing-a-filter/

Kocur  Dołączył: 04.05.2011
Zakładając filtr na obiektyw, tak jak napisał RPM odcinamy pasmo widzialne.
Filtr przed matrycą nie tłumi IR całkowicie, tylko działa jak ND dla pasma IR. Dlatego długi czas naświetlania.

https://www.szerokikadr.p...-w-podczerwieni

Dziękuję kolegom za wyjaśnienia. Wyobrażam sobie, że te czasy naświetlania będą cho...nie długaśne. :-D

skaarj  Dołączył: 18.03.2016
Dobrze sobie wyobrażasz - południe w słoneczny dzień i przy F8 masz spokojnie 30 sekund jeśli nie lepiej :)

Kiedyś aparaty pentax nie miały wbudowanego filtra, był za to aa
Czasy naświetlania faktycznie kosmiczne, ale tak zawsze było.

Miały. Matryca w aparacie jest czuła na dużo większy zakres niż światło widzialne i żeby mieć ostry obraz musisz mieć taki filtr. Filtr AA nie ma nic do tego.

Nie wiem czy nie rozumiesz czy po prostu nie znasz się.
Mówiąc krótko w takim np k3 filtr Ir został zastąpiony przez aa które z kolei można było wyłączyć.
Oczywiscie robiłem zdjęcia k3 z np hoya 720
https://kolarivision.com/articles/anti-aliasing-filter/
Poczytaj sobie

Jakie czasy naświetlania miałeś w słoneczny dzień przy wyłączonym AA i założonym R720?

greentrek  Dołączył: 14.08.2012
wojtas29 napisał/a:
filtr Ir został zastąpiony przez aa które z kolei można było wyłączyć

To są zupełnie różne rzeczy :roll:
Filtr IR jest "fizyczną" barierą odcinającą podczerwień od matrycy, jeśliby IR miałaby [łącznie z zakresem - dla nas - widzialnym] współtworzyć obraz byłby on zupełnie nieostry.
Filtr AA jest [?] receptą na efekt Moire'a [czyli po naszemu morę], interferencję światła na różnego typu fakturach tła, powodowaną przez specyfikę konstrukcji matrycy Bayera. Nb. nowe, wysoko upakowane matryce już go nie posiadają [z wyjątkiem chyba Canona], natomiast w nowych Pentaxach [od K-3 właśnie] działanie takiego filtra można sobie programowo zasymulować, czyli włączyć

Fenol  Dołączył: 31.08.2010
Robiłem ostatnio laboratoryjne testy K-1 w zakresie IR - da się robić zdjęcia. Filtr na matrycy jest - jak już wspomniano - częściowo przepuszczalny. Czasy wychodzą długie, ale ładnie rejestruje pasmo IR. Przy okazji HD Pentax-DFA* 50/1.4 ładnie sobie radzi w rejestracji obrazu w zakresie IR ;-)

teta  Dołączył: 28.04.2006
Rozumiem, że jak laboratoryjne, to i mierzalne. Czy możesz to ująć jakoś liczbowo? Filtr, przysłona, czas ekspozycji? Ciekaw jestem, bo chętnie bym w to wdepnął.

Fenol  Dołączył: 31.08.2010
Jasne:
Oświetlenie halogenowe (moc mogę podać jutro, bo teraz nie pamiętam)
Filtr blokujący fale poniżej 830 nm.

Dla K-1:
Przysłona F/7.1
Czas: 150 s
ISO: 100

Dla aparatu fabrycznie przystosowanego do IR (Fuji IS Pro) parametry dla prawidłowego naświetlania w tych warunkach to mniej więcej:
Przysłona: F/8
Czas: 1/20s
ISO: 100

teta  Dołączył: 28.04.2006
OK. rodzaj światła jest tu mniej istotny. Bardziej interesuje mnie producent filtra. Tak od ręki, to mam do wyboru Hoya albo uniwersalny Cokin.

Rodzaj światła jest akurat bardzo istotny ;) Część świeci głównie w IR (lampy żarowe), część prawie wcale.

Z praktyki to filtr regulowany spisywał się u mnie fatalnie, poza tym dość często spotykam się z nieprawdziwymi oznaczeniami na filtrach. Znajoma ma jakieś chińczyki i kolory jakie uzyskuje rozjeżdżają się z tymi jakie u mnie wychodzą. Są różnice w sprzęcie (Ona ma Nikona D610 przerobionego gdzieś w firmie, ja mam Olympusa E-P1 przerobionego samodzielnie), ale u mnie filtry zgodnie z oznaczeniami są coraz ciemniejsze, tak więc zakładam że przynajmniej mniej więcej się zgadzają. Te badziewiaki odstające od typoszeregu to bodajże jakaś Massa, ale głowy nie dam :)

pz

Skocz do: