Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Sigma 100-300/4 + TC
Pytanie do użytkowników - czy Sigma 100-300/4 będzie współpracować z telekonwerterem HD Pentax-DA 1.4x?
Wiem, że Sigma ma dedykowany TC do tego szkła (używałem), ale zastanawiam się nad Pentaxem, obawiam się czy konstrukcja szkła nie będzie w jakiś sposób kolidować mechanicznie z konstrukcją TC, tak jak TC Pentaxa nie można używać z DA 15, DA 21 czy DA 40. Nigdzie nie znalazłem takiej informacji. Pewnie nie potrafię szukać...
Pomoże ktoś?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Dzięki gezeb, zaczynam lekturę, w końcu w pracy jestem ;-)
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Przebrnąłem. Większość z tego to ochy i achy (zrozumiałe) dla tandemu DA 300/4 + HD DA TCx1.4.
Bardzo niewiele o Sigmie 100-300/4 i naszym TC. Większość używa chyba jednak sigmowego TC. A ja się trochę uparłem i wolałbym pentaksowego. Fakt, że droższy, ale czuję, że mógłby się dogadać nie tylko z Sigmą, ale też np. z Tamronem 90/2.8.
Makro 1:1 przy ogniskowej ~130mm mogłoby być fajne ;-) No i bardziej przyszłościowo - jak dożyję kiedyś emerytury, to może będzie mnie stać na DA 300/4 i wtedy dopiero świat zobaczy, że będę mógł popełniać obrazki nawet trochę zbliżone do tych, które robią Marek czy Pipeman :evilsmile:
Może ktoś z użytkowników doda swoje 5 halerzy?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Popytaj, może ktoś w okolicy ma pentaksowego TC i mógłbyś się spotkać na testy.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
plwk, jedyny sensowny pomysł, żeby wszystko sprawdzić. System Pentax, jak wiadomo, jest tak popularny, że zaraz pójdę zapytać sąsiada czy nie ma rzeczonego konwertera :-D
A może powalos, bądź eR Gie? Jedyni, którzy dłużej tutaj siedzą z moich okolic...

Poza tym proszę się przyznać kto za pół ceny wyłowił z alledrogo TC? No kto?! Człowiek nawet zastanowić się nie zdążył ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trzeba udać się na jakieś pentaksowe spotkanie, ktoś będzie miał. Poza tym na forum jest, oprócz Ciebie, jeszcze 150 osób przyznających się do Poznania.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
plwk napisał/a:
Trzeba udać się na jakieś pentaksowe spotkanie, ktoś będzie miał.

Wątroba już nie ta... :-D
A tak serio - kiedyś w końcu się skuszę :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Color napisał/a:
Wątroba już nie ta...

Ona TC nie będzie testowała.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
plwk napisał/a:
Ona TC nie będzie testowała.

Masz dar przekonywania ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli jesteś użytkownikiem fb, tam w grupach pentaksowych też możesz się spytać.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Widzę, że już zapytałeś.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
plwk, to był dobry pomysł. Czekam na jakiś odzew.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Maciek, mam dla Ciebie dobrą wiadomość.

AF działa ok (oczywiście nie tak dobrze, jak bez TC) i w przeciwieństwie do telekonwerterów Sigma, nawet podaje prawidłową długość ogniskowej w exif. Pamiętaj, że nie jest to konwerter pełnoklatkowy, więc jeśli chodzi o K-1, musisz użyć trybu crop. Działa bardzo dobrze na K-3II.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Dzięki Irek! Tak sądziłem, że z pentaksowym TC może być tylko lepiej. Miałem pożyczony TC Sigmy, i było w miarę znośnie, ale konwerter czasem masakrował jakość. W niektórych sytuacjach dużo lepiej było kropować niż używać TC. A na FF się nie przesiadam :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach