klechu  Dołączył: 16 Sty 2016
Uszkodzona głowica kulowa
Cześć wszystkim,
Jakimś cudem ułamałem śrubę blokujacą kulę w głowicy Benro IB1. Z grubsza mam pomysł na naprawę tego tak, jak teraz jest ("przedłużenie" wystającej śruby za pomocą długiej nakrętki, kleju do gwintów i śruby motylkowej), ale korci mnie odkręcenie całego uszkodzonego elementu. Jest tam miejsce na nasadkę sześciokątną, tylko nie chciałbym przedobrzyć. Czy ten element da się odkręcić bez uszkodzenia całości? Byc może to umożliwi mi bardziej "elegancką" naprawę.
Z góry dzięki za podpowiedzi.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
ja bym obstawiał ze po coś tam ten sześciokąt jest :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pewnie pod nim jest wkładka dociskana do kuli urwaną śrubą.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
W moim Benro zaskoczył mnie poziom do jakiego można rozmontować mocowanie głowicy. Ja bym spróbował.
 

klechu  Dołączył: 16 Sty 2016
Ok, poszło :) Z początku ciężko, ponieważ cała wkładka była na kleju do gwintów. Dostałem się do urwanej śrubki, jest troszkę nietypowa - ma taki szerszy grzybek na końcu, który dociska mały ścięty walec, który z kolei dociska kulę (też nie bezpośrednio). I teraz albo mogę szukać speca, który mi taką śrubę wytoczy, albo wziąć zwykłą motylkową M6 i dać zamiast "grzybka" jakąś przekładkę (może z teflonu? z miedzi?)

 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
A to napewno M6? A nie jakies cale?
 

klechu  Dołączył: 16 Sty 2016
Tak, już zdążyłem sprawdzić - M6. Troszkę się zdziwiłem, bo w takich akcesoriach czasem bywają mniej typowe gwinty.
No i olśniło mnie, że ten grzybek na końcu śruby pełni po prostu funkcję zabezpieczenia przed wykręceniem - w tej sytuacji nie wiem, czy jest sens dawać jakąkolwiek przekładkę, czy wprost jakąś śrubę z większym, "ergonomicznym" łbem.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Rivelv dobrze prawi. Głębokość i skok gwintu mają w sobie amerykański rozmach... ;-)
 

klechu  Dołączył: 16 Sty 2016
Nakrętka M6 gładko przechodzi przez całą długość urwanej śruby, a śruba M6 przez to wykręcone z głowicy gniazdo- więc jestem raczej pewien ;)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Co jest w tej urwanej części? Jak się to łączy z pokrętłem?
 

klechu  Dołączył: 16 Sty 2016
Dalej za "urwaną śrubą" było już tylko pokrętło - wklejone/wciśnięte/wkręcone - trudno stwierdzić. Śruba siedziała w nim dość mocno.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
klechu napisał/a:
Nakrętka M6 gładko przechodzi przez całą długość urwanej śruby
W takim razie strzeliłem gafę. Z calową na pewno byś tak nie zrobił.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak wygląda pokrętło od góry?
 

klechu  Dołączył: 16 Sty 2016
Ryszard napisał/a:
klechu napisał/a:
Nakrętka M6 gładko przechodzi przez całą długość urwanej śruby
W takim razie strzeliłem gafę. Z calową na pewno byś tak nie zrobił.

Wiesz, to zależy od determinacji :mrgreen: Ale na pewno byłoby trudniej!
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Pokrętło przewierć, nagwintuj na M6 i wkręć nową śrubę na jakiś okrutnie mocny klej. Tak bym zrobił :-)

[ Dodano: 2019-11-12, 21:32 ]
klechu napisał/a:
Wiesz, to zależy od determinacji
O cholerka, coach jakiś? Mówca motywacyjny? ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zobaczyłem na zdjęciach. Pewnie pokrętło było wkręcone na jakiś klej montażowy i być może, wewnątrz niego, jest jakiś zatrzask.
 

klechu  Dołączył: 16 Sty 2016
Ryszard napisał/a:
Pokrętło przewierć, nagwintuj na M6 i wkręć nową śrubę na jakiś okrutnie mocny klej. Tak bym zrobił :-)

Niewykluczone, że wypróbuję, choć mam wątpliwości, czy materiał pokrętła po przewierceniu złapie się kleju wystarczająco mocno.
Zamówiłem też w algierze parę akcesoriów. Na pierwszy rzut śruba z dużym, karbowanym łbem. Pochwalę się rezultatami. Dzięki za motywację ;-)

[ Dodano: 2019-11-12, 21:38 ]
plwk napisał/a:
Zobaczyłem na zdjęciach. Pewnie pokrętło było wkręcone na jakiś klej montażowy i być może, wewnątrz niego, jest jakiś zatrzask.


Wygląda faktycznie na wklejone, bo właściwie dokręcanie nie wymagało dużej siły. Może wykorzystam to pokrętło do naprawy, jak radzi Ryszard
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Precyzja będzie ważna. Kolumnowa wiertarka to minimum. A może znasz jakiegoś tokarza?
 

klechu  Dołączył: 16 Sty 2016
Mam bardzo dobry statyw do wiertarki, który powinien dać radę, więc spróbuję. Tak naprawdę nie zależy mi aż tak na wyglądzie, więc jeśli nie uda się z pokrętłem, to może poprzestanę na zastępczej śrubie. W każym razie wyglada na to, że uniknę konieczności kupna nowej głowicy.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
klechu, spytaj się w sklepie https://www.e-matgdynia.pl czy nie byliby w stanie sprowadzić zacisku i ile by kosztował. Próbowałeś szukać na aliexpres?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach