Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
pytanie o obiektyw 50mm
Szanowni,

jestem niej niż bardziej szczęśliwym użytkownikiem obiektywu Pentax A 50/1,7, głównie ze względu na wadę wzroku w efekcie czego aż do oglądnięcia zdjęć na komputerze nie jestem w stanie stwierdzić czy trafiłem w punkt. Od jakiegoś już czasu choruję więc na automatyczną 50...
Przy okazji dzisiejszego BF widzę w ofercie dwa obiektywy 50mm: DA 50/1,8 (350 zł) oraz FA 50/1,4 (1000 zł). Czy jest szansa, że zauważę przy mojej aktualnej K-5 różnicę (celny AF) dla któregoś z tych "nowych" obiektywów? Jest sens (poza jasnością) na dopłatę do FA?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Nie mam bezpośredniego porównania, ale za tę cenę grzech nie wziąć DA 50 :idea:
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
przecież Pentax ma świetnie działające potwierdzenie ostrości przy manualnych szkłach
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Ja kupiłem używkę za niecałe cztery stówy i nie żałuję ani złotówki.

[ Dodano: 2019-11-29, 22:04 ]
Rivelv, niby ma, jednak doskonale rozumiem rozterki Soosa. Też próbowałem manualnie, a efekty były takie sobie... A wzrok mam OK.
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
Ja mikołajkowo "uzupełniłem" zapas pięćdziesiątek o smc FA 50 mm macro 2,8 - używany, ale jestem bardzo zadowolony (razem koszty to ok. 600 zł). :)

O ile zrozumiałem to poszukiwanie jest tylko wśród nowych, czy tak?
Poza jasnością różnica jest także w aspekcie tzw. rozwojowym - FA pasuje do mitycznej pełnej klatki (jeśli tylko w przyszłości bliższej czy dalszej autor będzie zainteresowany zakupem K-1) a DA pasuje tylko do wszystkich innych Pentaksów cyfrowych...
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
mh2012 napisał/a:
DA pasuje tylko (...)
Należy jednak pamiętać o DA oficjalnie kryjących FF oraz tych, które oficjalnie nie kryją, ale jednak dają radę i są w ten sposób używane, ku radości swoich właścicieli ;-)

[ Dodano: 2019-11-29, 22:44 ]
DA35/2.4 mieliśmy kiedyś w konkursie Jeden Aparat i fotki z kliszy były super. DA50/1.8 też ktoś z forum chyba próbował na FF, ale głowy nie dam, trzeba by sprawdzić...

[ Dodano: 2019-11-29, 22:49 ]
Według pentaxforums.com :
Cytat
A few DA lenses officially support full frame as stated by Ricoh/Pentax. Those lenses are:
DA* 200mm F2.8
DA* 300mm F4
DA 560mm F5.6

Tamże, w kwestii DA50/1.8, oceny zawierały się w zakresie :
Cytat
B: Full coverage, but with slightly soft corners
C: With reservations. Heavy vignetting and/or soft corners
D: With reservations. Very soft corners and vignetting
Czyli ostatecznie dwie gwiazdki na trzy możliwe.
Szczegóły do poczytania tu: https://www.pentaxforums....-da-lenses.html

 
Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
FF raczej jest poza zasięgiem moich planów. Myślę że wymienię puszkę na K-3II lub ewentualnie mityczne zapowiedziane na 100lecie Pentaxa nowe body i tyle. Nie będzie to FF bo i takiego budżetu jako amator zwyczajnie nie mam (choć dzisiejszy Nikon D750 za niecałe 4kPLN dawał do myślenia o pozostaniu w systemie).
Na podrzuconym przez niejakiego @Czesia pomosa na BF są w sumie trzy interesujące mnie obiektywy (w tej cenie aż żal nie wziąć nowego):
DA 50/1,8
FA 50/1,4
DA AL 35/2,4
Przegląd historycznej bazy wiedzy tutejszego forum wskazuje że 35 mm jest najbardziej uniwersalne, mnie boli zaś światło. Stąd zakładałem którąś z 50tek - tyle że nie sposób wydać 1000 zł czy też 400 zł na obiektyw który trafnością i prędkością AF będzie niewiele odbiegał od posiadanego przeze mnie manuala. Do tego dochodzi też oczekiwana jakość obrazka. Cena zdawałaby się sugerować, że FA powinien wyraźnie dominować nad DA. Stąd zwracam się do innych mądrych głów - jak radzicie, czy wydać 1kPLN czy przyoszczędzić? Czy FA jest warte dopłaty? Czy to pomyłka Pentaxa wielokrotnie przepłacona?
I jeszcze jedna kwestia - nie, Pentax nie ma świetnie działającego potwierdzenia ostrości - inaczej nie byłoby tylu kombinacji z matówką z klinem :P
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
DA35 ma wyraźnie żwawszy AF od DA50.
Oba trafiają z K20D.
Obu najchętniej używam przymkniętych o 2/3 - 1 działkę.

[ Dodano: 2019-11-29, 23:02 ]
Soosa napisał/a:
czy wydać 1kPLN czy przyoszczędzić
A może kupić DA35 + DA50??? :mrgreen:
 
Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
@ryszard - z kombo DA35 + DA50 to też jakiś pomysł, tyle że mam też 18-50/2.4 od Simgy, stąd taka moja trochę niechęć do DA35.
-----
Stwierdziłem że zaryzykuję FA. Cena jest na tyle fajna że nie stracę wiele na odsprzedaży, zawsze też mam 14 dni na ostre testowanie.
Dzięki wszystkim za pomoc.
 

apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
Moim zdaniem z 50 , rozważ jeszcze (oczywiście używkę) F , FA 50 1,7. Warto!
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Hmmm doradzanie używek przy tej cenie DA 50 1.8 który jest przeznaczony pod APSC? No proszę Was...
 

apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
W dobrym stanie przeżyje 3 x dłużej niż DA
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Mit.
Oczywiście każdy ma swój rozum ;)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
apemantus napisał/a:
przeżyje 3 x dłużej niż DA
Nie słyszałem jeszcze, żeby komuś się rozpadł któryś "plastik-fantastik". Swoją "35" kupiłem używaną parę lat temu, sam nie trzymam jej w szufladzie i nie widzę żadnej utraty właściwości.
Jeżeli mówimy o różnicy 60 lat kontra 20 - to jest to bez znaczenia.

[ Dodano: 2019-11-30, 23:04 ]
pszczołowaty napisał/a:
Oczywiście każdy ma swój rozum ;)
I mój rozum jest najmojszy! I bardziej mojszy niż twojszy! ;-)
 

apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
Jest jeszcze argument jakości obrazka, odsyłam do: https://www.pentaxforums.com/lensreviews/
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Śrenia nota całkowita wedlug użytkowników:
F 50/1.7 : 9,18 (90 opinii)
FA50/1.7 : 9,61 (38 opinii)
DA50/1.8 : 9,22 (60 opinii)
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
DA nie mają pierścienia przysłon i to może być jakiś argument, jeżeli ktoś planuje zabawy z pierścieniami makro, mieszkami albo użycie z body innego systemu. Ale jeżeli to nie wchodzi w grę, a decyduje jakość obrazka i wygoda posiadania AF, to DA moim zdaniem jest bardzo dobrym wyborem.
W sieci, w tym na pentaxforums są wyczerpujące porównania 50-tek Pentaxa, np https://www.pentaxforums....troduction.html
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Soosa napisał/a:
@ryszard - z kombo DA35 + DA50 to też jakiś pomysł, tyle że mam też 18-50/2.4 od Simgy, stąd taka moja trochę niechęć do DA35.

Z Sigmami nigdy się nie polubiłem, a w porównaniu do optyki Pentax jest przepaść. 35/2.4 to naprawdę świetny obiekty i warto go mieć nawet mając w zestawie powyższego zuma. Dlaczego? Ano dlatego, że jest mniejszy, ostry od pełnej dziury, daje przyjemniejsze kolory i mikrokontrast. Do tego pewnie będzie co najmniej 1EV różnicy między tymi obiektywami (między tamronem 17-50 a DA35 na f2.8 bylo 2/3EV na korzyść Pentaxa).
 
Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
@kojut - Sigmę wybrałem ze względu na moje dzieci. Potrzebuję jasnego szkła o takim zakresie pracy do robienia zdjęć na imprezach szkolnych i przedszkolnych - szybkie przejście od ogółu do szczegółu bez ciągłego zamieniania szkieł. Alternatywą był tylko Tamron. Rozważę tego DA 35/2.4. Te szkła głównie traktuję jako szkła do portretu.

@PiotrK. - przeglądałem wątki na pentaxforums, ktoś miał podobny dylemat do mojego. Jednoznaczna odpowiedź też się tam nie znalazła, dla tego zaufałem ocenie szkła.

Decyzję mogę jeszcze zmienić, tym bardziej że od skośnookich braci chcę zamówić matówkę z klinem co powinno być może poprawić mi komfort pracy z A-50/1,7. Wtedy DA 50/1.8 byłby opcją na moje lenistwo.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Soosa,tak na marginesie: jestem ślepy jak kret, ale brnę w szkła manualne bo jest ich duży wybór i dają frajdę z używania :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach