rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
No wiedziałem, że właśnie te cztery się pojawią :) Zanim będę oglądał sample i sprawdzał co i jak zadam jeszcze dwa laickie pytania. Czy K5II i wspomniana czwórka będzie dobrze współpracować jeśli chodzi o AF i małe, rozbiegane dzieciaki oraz czy będą one nadawały się do pełnej klatki? :mrgreen: Do zestawienia dodałem sobie jeszcze Sigma 35 mm F1.4 DG HSM Art, może byłoby bardziej wszechstronne.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
FA35 ma bardzo szybki AF. Znów 77 słynie z melancholijnego podejścia do życia (to taki Andrzej Poniedzielski portretówek).
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
rmk, fa 43 jest jak dla mnie wystarczająco szybki, z 77 będzie trudniej. F 28 też fajnie ostrzył, całkiem szybko i sprawnie. FA 35 nie miałem i Sigmy też nie. Weź pod uwagę że to kawał szkła. Wszystkie wymienione kryją pełną klatkę.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
rmk napisał/a:
Czy K5II i wspomniana czwórka będzie dobrze współpracować jeśli chodzi o AF i małe, rozbiegane dzieciaki oraz czy będą one nadawały się do pełnej klatki?

Najszybszy z K-5 II będzie chyba DA 70. Wszystkie będą nadawały się do użycia z pełną klatką.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
rmk napisał/a:
AF i małe, rozbiegane dzieciaki

DA Limitedy powinny dać radę (poza 70-tką 40/2,8 na przykład). Ewentualnie FA 35 lub 50.
rmk napisał/a:
Sigma 35 mm F1.4 DG HSM Art

To jest obiektyw świetny w testach. W szarej rzeczywistości niestety lubi sobie spudłować, niezależnie od systemu. Ale jak potraktujesz dzieci chloroformem i włączysz LiveView...
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
rmk napisał/a:
AF i małe, rozbiegane dzieciaki
To sie nie klei, niezależnie od szkła ktore weźmiesz...
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Witam.

Szukam jakiejś używanej portretówki, małego tele w granicach ogniskowej od 75 do 135 mm do K5IIs. Czy jest coś w rozsądnej cenie (1000-1500zł) z AF czy trzeba jednak szukać wśród starych manualnych szkieł Pentaxa?

Miałem swego czasu pierwszą wersję (zieloną) 70/2.4 ale nie zadowalał mnie bokeh tego obiektywu, który był dla mnie za mało rozmyty jak na portret a Limited 77/1.8 wówczas był i nadal jest dla mnie stanowczo za drogi. Z dłuższych ogniskowych miałem manualnego Tamrona 135/2.8 ale nie mogłem ujarzmić jego kolorów w Lightroomie i fotki wychodziły jak odbitki ze starych filmów Orwo.
Podpiąłem ostatnio swój ostatni manualny obiektyw Pentax A-50/2.8 macro i kolory na moim K5IIs wychodzą jak powinny i w obróbce na LR również nie ma z nim żadnych problemów.

Moje drugie pytanie jest więc takie.
Czy jest jakiś manualny Pentax w w.w. zakresie ogniskowych, który będzie odwzorowywał kolory na cyfrowej matrycy równie poprawnie jak mój manualny Pentax A-50/2.8 macro?
Jak np. zachowują się pod tym względem manualki Pentax M-85/2 i A-135/2.8?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Mam K5IIs i M85/2 . Kolory są o.k. Jednak ten obiektyw wymaga lekkiego domknięcia bo na F2 nie jest to demon ostrości i wychodzą kolorowe aberacje .
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Kot72 napisał/a:
Mam K5IIs i M85/2 . Kolory są o.k. Jednak ten obiektyw wymaga lekkiego domknięcia bo na F2 nie jest to demon ostrości i wychodzą kolorowe aberacje.

To szkoda, bo zależałoby mi jednak na pełnej dziurze, zwłaszcza przy 85mm. Masz może jakieś fotki do podlinkowania zrobione na przysłonie f2?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Znalazłem tylko to zdjęcie gdzie mam 100% pewności że było zrobione na F2 . Marny przykład ale zawsze ...

 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Dzięki. Kolory fajne a jak dla mnie z ostrością jest dobrze. Jestem jednak amatorem przez małe "a". Wezmę tę 85tkę pod uwagę.
Ciekawi mnie jeszcze co byłoby godne polecenia w ogniskowej 135mm ze światłem 2.8?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
W tym zakresie cenowym co podałeś to spokojnie kupisz F, Fa 135/2.8 . Dobre , ostre obiektywy z af . Fa 100 f 2.8 macro , ostry i spokojnie używalny od f2.8 . Trochę taniej SMC A 100/2.8 też jest całkiem przyzwoity . SMC A 135 /2.8 nie miałem ale zbiera dobre opinie .
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
Odnoszę wrażenie, że inne kolory pokazują obiektywy Pentaxowe a inne obiektywy z innych stajni.
Być może stąd wzięły się odczucia związane z kolorami z Tamrona w porównaniu z Pentaxem. Ja miałem tak z Sigmami - odwzorowują kolory inaczej niż Pentaxy. Nie twierdzę, że źle - po prostu są to inne kolory.
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Kot72 napisał/a:
W tym zakresie cenowym co podałeś to spokojnie kupisz F, Fa 135/2.8 .

Właśnie też myślałem czy nie warto byłoby pójść w Pentaxa FA 135/2.8 a nie znam opinii.
O 100/2.8 macro słyszałem, że to najlepiej zaprojektowane szkło ale nie wiem czy przy tym samym świetle 2.8 jednak nie lepiej pójść w 135? Dla bokehu oczywiście.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
FA 135 - znakomite szkło. Bardzo szybki AF, rewelacyjna ostrość i jako jedyne szkło nie wymagało u mnie korekty AF w korpusie. Ale na matrycy APS to już jest odpowiednik 200mm, co może powodować problemy z odległością od modela/ki.
Pod ten format uważam że znakomicie nadają się szkła o ogniskowej 50mm - tutaj zarówno F/FA 50/1,7 jak i DA 50/1.8 będą należycie spełniały swoją rolę.
Jeżeli zaś nie straszny Ci manualne ustawienie ostrości, to może Samyang 85/1.4?
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Michu napisał/a:
FA 135 - znakomite szkło. Bardzo szybki AF, rewelacyjna ostrość i jako jedyne szkło nie wymagało u mnie korekty AF w korpusie. Ale na matrycy APS to już jest odpowiednik 200mm, co może powodować problemy z odległością od modela/ki.

Słuszna uwaga. Wezmę go jednak pod uwagę ale bardziej w przyszłości pod typowe tele a nie portret.

Michu napisał/a:

Pod ten format uważam że znakomicie nadają się szkła o ogniskowej 50mm - tutaj zarówno F/FA 50/1,7 jak i DA 50/1.8 będą należycie spełniały swoją rolę.

Mam DA50/1.8 i jestem zadowolony. Większość moich portretów robię na nim ale potrzebowałbym jednak coś ciut dłuższego i chyba 85mm będzie tym czego bym potrzebował do portretu.

Michu napisał/a:

Jeżeli zaś nie straszny Ci manualne ustawienie ostrości, to może Samyang 85/1.4?

Zwykle robiłem portrety na AF ale ostatnio właśnie wyłączam AF i ostrzę ręcznie więc mam nadzieję, że poradzę sobie na 85, tym bardziej, że mam matówkę z klinem KatzEye, co często bardzo pomaga.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Rychubil, mam Samyanga i powiem, że nawet na zwykłej matówce w K-5IIs nie miałem kłopotów z ustawieniem ostrości. Trochę fotek robionych w na PPD Karpaczu możesz obejrzeć tu https://photos.app.goo.gl/FJ8a1TSTHPDCEsuF6
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Dzięki za odpowiedzi. :-) Decyzja na Samyanga zapadła, teraz tylko znaleźć dobrą cenę. 8-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Rychubil, zwróć tylko uwagę, że ten Samyang występuje w dwóch wersjach, tzn 85/1.4 oraz 85/1.5 Ten drugi to obiektyw filmowy. Niby da się go podpiąć ale ma przysłonę bez "klików" oraz zębatki do sprzężenia z innymi mechanizmami. Zwróć też uwagę, aby miał pozycję "A" na pierścieniu przysłon. Pierwsze wydanie chyba nie miało ale mogę się mylić.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach