Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
Dzięki za opinię - wezmę ją pod uwagę, bo jeszcze muszę to przemyśleć. Przy czym obecnie nie jest dla mnie problemem jakość (nie żeby była jakaś super, ale na moje potrzeby wystarczająca) lub zbyt duża przysłona (choć nie ukrywam, że te 2.8 to fajnie wygląda), natomiast wiele razy już brakowało mi nieco długiego końca. A jako uniwersalny "spacerzoom" obecny KIT przestaje mi już wystarczać.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Pietrek napisał/a:
18-135 to oczywiście nie jest szkło pro

Skoro używam w pracy, to chyba jest pro :-? Różne są kryteria profesjonalizmu, dla mnie musi być właśnie uszczelniony, za to f1.4 by raczej przeszkadzało.
Jacaw, 18-135 znakomicie się wpisuje w Twoje potrzeby. Oprócz danych papierowych, jako wartość dodaną dostajesz rewelacyjną pracę pod światło [podobno tylko 20-40Ltd jest lepszy] co jest problemem wielu Sigm, oraz świetny napęd DC [18-55 i Tamrony to trzy klasy niżej]. Kiedyś dokupisz którąś wersję 55-300 [uszczelnioną] albo 80-320, i już.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Kupuj używanego Tamrona lub Sigmę 18-200 skoro czujesz taką potrzebę.
Ja Tamrona znalazłem za 300zł, kupiłem z ciekawości, ale na razie kurzy się w szafie.

Niczym nie ryzykujesz, zawsze możesz odsprzedać jeśli Ci się nie spodoba.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Są jeszcze nowsze Sigmy 18-200 ze stabilizacją (OS). Wyraźnie lepsze optycznie od najstarszej wersji DC. Drożej, ale myślę, że warto. Niestety rzadziej się pojawiają na rynku wtórnym.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Oj przerabiałem ten temat jakieś 10 lat temu...
Do zestawu kit'owego kupiłem sigmę 18-125 - pohulała jakieś 2 lata i ją sprzedałem. Dlaczego?
- Sigmy ogólnie oddają chłodniejsze kolory - mnie to przeszkadzało;
- ostrość w tego typu zoomach jest na poziomie kit'owych 18-55 lub GORSZA, szczególnie na brzegach kadru i na dłuższych ogniskowych;
- aberracja chromatyczna szczególnie męcząca na dłuższych ogniskowych;
- ciemność, ciemność czyli duże wartości przysłony szczególnie na końcu zakresu - ciężko uzyskać nieporuszone zdjęcie w pochmurny dzień (o lesie można zapomnieć) przy sensownych wartościach ISO.
Wszystkie te wady wynikają z kompromisów, które niwelują cały zysk posiadania dłuższej ogniskowej - nieostre 6.3 przy 200 mm powoduje konieczność przymykania do 8.0 albo więcej więc podkręcamy ISO - rosną szumy i tak dalej. Po jakimś czasie przekonałem się, że czasami lepiej zrobić zdjęcie krótszym obiektywem i je przykadrować (wyciąć mniej ostre boki ;-) ) niż płakać w domu nad rozmazanym kadrem z dwustu mm.
Po wspomnianej sigmie kupiłem:
"sekond kit'a" czyli DA 50-200 - mój najszybciej sprzedany obiektyw, zastąpiłem go DA 55-300;
DA 17-70 - ładne kolory, stałe światło, badziewny AF, mydło na końcu - sprzedany;
Sigma 17-50 - ostrzejsza od "kit'a", jasna, dość ciężka, zimne kolory, otwarta winietuje - mam, ale używam bardzo rzadko.
O dziwo, w tym zakresie wróciłem do kit'a 18-50 (DAL WR DC RE) - zgrabność tego zestawu z K-70 powoduje, że chce mi się tego używać.
Z wynalazków typu 18-200-300 rozważałem jeszcze najnowszą sigmę 18-200 macro (chwalona na optycznych), ale nigdy do tego nie dojrzałem. Starszych modeli nie brałbym pod uwagę

I jeszcze jedna uwaga n.t. tego, że lustrzanka z megazoomem jest tyle warta co kompakt. Owszem można się zastanawiać nad rozdzielczością generowaną przez taki megazoom, natomiast kompakt z pewnością nie będzie miał takiej dynamiki tonalnej jak lustrzanka.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Dołożyliśmy wszelkich starań, by autorowi wątku zrobić mętlik w głowie. Zamilkł. Ja mu się nie dziwię... :)
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
A chcieliśmy dobrze... :-)
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Wyszło jak zawsze :)
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
PiotrK. napisał/a:
Wyszło jak zawsze :)

Może jednak nie. Może tym razem pytający nie ucieknie do innego systemu. :evilsmile:
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Póki ma aparat i jedno szkło ma duze szanse.
Mnie najbardziej żal tej calej zbieraniny ;-)
Ale w sumie to co mam okazje pomacac inne systemy to jakos mi w reku nie leżą
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
Dobra, dobra... nigdzie nie uciekłem i nie zamierzam uciekać. :-)

Wszystkim dziękuję za pomoc i opinie. Owszem trochę mętliku mi zrobiliście ;-) , ale w sumie dobrze.
W tej chwili odpuszczam sobie Sigmę/Tamrona 18-200 bo skutecznie mnie do tego zniechęciliście, natomiast myślę, że jednak zaryzykuję Pentaxa 18-135, ale to zapewne nieco potrwa, bo muszę trafić na jakąś fajną ofertę - niestety jedna jest już nieaktualna, ale się nie pali.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Rivelv napisał/a:
Ale w sumie to co mam okazje pomacac inne systemy to jakos mi w reku nie leżą

Po pentaksie wszystko inne jest niewygodne.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Kuba Nowak napisał/a:
Rivelv napisał/a:
Ale w sumie to co mam okazje pomacac inne systemy to jakos mi w reku nie leżą

Po pentaksie wszystko inne jest niewygodne.


a nie wiem wczoraj miałem okazje wziąć do ręki canona (chyba 6d) i jakos tak strasznie nie wygodnie wszystko się przestawiało - a to palce nie trafiają w kółka. a to obiektyw ma zamienione pierścienie ostrości jest dalej, a do tego zoom kręci się w drugą stronę.
no ni jak mi nie pasował ;-)
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Rivelv, obiektywy z zamienionymi pierścieniami to i w rodzimym systemie znajdziesz. ;-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Marek, pewnie tak ale jakos nie specjalnie chce szukac
wczoraj Lampy upadały że aż baterie wypadały, aparat poleciał na podłogę i został zaśliniony
a na koniec nawet coś wyszło :-) i to Pentaxem
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Rivelv napisał/a:
wczoraj miałem okazje wziąć do ręki canona (chyba 6d)

Umyłeś ręce? :->
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
gebi napisał/a:
Rivelv napisał/a:
wczoraj miałem okazje wziąć do ręki canona (chyba 6d)

Umyłeś ręce? :->


trzy razy
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
1. naftą
2. benzyną
3. mydłem
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
dawno sprawdziłem świetnie działa Orange Fast
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Jacaw napisał/a:
muszę trafić na jakąś fajną ofertę

Hmm... może bym się nad swoim zastanowił... :?:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach