Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
rmk napisał/a:
dobrze by było gdyby nowy był podobnej wielkości
Dzisiejsza wielkość w calach niekoniecznie nadaje się do porównań z telefonami sprzed kilku lat. Ramek ubyło, za to proporcje boków wyszły poza 2:1 i wszystko strasznie długaśne się zrobiło. Nawet mój kurduplo-Alcatel-1C ma ekran, chociaż słaby, w proporcjach 2:1...

[ Dodano: 2019-12-20, 13:21 ]
Inaczej: trzeba wziąć do ręki i samemu zobaczyć.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
rychu napisał/a:
Żonie kupiłem dwa lata temu J5. Z dedykowanym etui i szybką 850zł. Zdjątka że Mucha nie siada.

No nie wiem, też z takim przeświadczeniem, że nie chce mi się dźwigać i dbać o Pentaksa, pojechałem z Samsungiem J5 2016 na wycieczkę firmową. Napstrykałem sporo fotek - fajnie, wyciąga się telefon z kieszeni, nie trzeba nosić torby, zmieniać obiektywów, pasek nie ciśnie w szyję.
Po powrocie do domu wrzuciłem fotki na komputer i nie byłem zadowolony...
Oczywiście teraz są lepsze telefony i pewnie te proponowane śmiało zastąpią kompakty z racji zaawansowanej obróbki fotek i wydajnych procesorów.
Aktualnie posiadam LG G6 i fotki i na ostatniej wycieczce fotki robiłem wymiennie z głównym aparatem. Świetny w tym telefonie jest drugi obiektyw z kątem widzenia chyba 125stopni (nie mam aż tak szerokiego obiektywu do lustrzanki) i zdecydowanie przydaje się to w ciasnym uliczkach, żeby zrobić szybką pamiątkę. Jakość fotek też jest o wiele lepsza od tego starszego Samsunga i raczej spokojnie nada się do robienia odbitek a nie tylko na fejsa.
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Generic napisał/a:
Yhm, no sample z tego Xiaomi są niezłe... Na tych 108Mpix widać pewną plastikowość ale jest naprawdę imponująco. A na 27Mpix to już w ogóle pięknie.
Odrobinkę odkopię. Polecam robić tymi telefonami zdjęcia w OpenCamera, bez jakiegokolwiek przetwarzania (zdjęcia są naturalne jak z lustrzanki). Nawet jest ciekawa mała głębia ostrości:



ps. manualnie nastawiałem czas naświetlania, ISO itd.

Generic napisał/a:
Ale za każdym razem gdy taki temat wypływa i wchodzę na te testy i biorę dowolne zdjęcie i powiększam na monitorze 1:1 to jestem pod wrażeniem jak mało tam jest zdjęcia a jak dużo oprogramowania o-) Okropne są...
Pooglądaj powyższe zdjęcie 1:1. Naturalność jak z Nokia 808 :) By robić takie zdjęcia potrzebny jest OpenCamera, w którym ustawiamy tryb API2, wyostrzanie dajemy na OFF, usuwanie szumów dajemy też na OFF.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Fajna apka. Szukałem kiedyś czegoś podobnego. Zainstalowałem i zdjęcia wyglądają jak piszesz. Czyli jak raw. Tutaj niestety tylko jpg z całym jego bagażem. Testuję na Xiaomi budżetowym.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Kuzyn Mygosi napisał/a:
Pooglądaj powyższe zdjęcie 1:1. Naturalność jak z Nokia 808 :) By robić takie zdjęcia potrzebny jest OpenCamera, w którym ustawiamy tryb API2, wyostrzanie dajemy na OFF, usuwanie szumów dajemy też na OFF.

Nieźle, masz coś z ostrością na dalszy plan?
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Dalsze pole: zdjęcie zieleni/trawska:


Bliskie pole: kaczka jakaś:


Widok z ulicy co wstawiałem na wiki (tutaj bez rekompresji):


ps. zdjęcia musiałem mocniej skompresować w GIMP, bo serwer przyjmuje fotki do 6,66MB, więc jak zobaczysz jakieś artefakty kompresji jpg, to w oryginałach ich nie ma
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
No i pięknie. Nie wiem czego chcieć więcej do amatorskiego użytku.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
foto napisał/a:
Co powiecie na to

Nie wiem, ale miałem okazję zobaczyć w akcji górskiej jakiegoś chińczyka z modułem Hasselblada. Koparka mi opadła jakie to maleństwo ma możliwości. A zdjęcia nocne z ręki hmmmm...... fakt trochę szumu, ale efekt podobny do tego jaki można uzyskać szlęcząc nad statywem z kilkukrotnym naświetlaniem i późniejszą półgodzinną zabawą w postprocesie.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Łatwo wpaść we własne sidła. Generalizując, kiedyś wybieraliśmy lustrzanki, bo dawały jakość wyższą od telefonów. Gdy sytuacja się odwróci (albo już odwróciła), powinniśmy się przesiąść na smartfony. Logiczne, nie? :-P
Ja jednak zostanę przy lustrzankach. :-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Ryszard napisał/a:

Ja jednak zostanę przy lustrzankach. :-)


A ja sie ostatnio polubilem z bezlusterkowcem :-)
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Pamiętajmy, że najlepsze aparaty w smartfonach tzw. fotograficznych to jest 20 procent zdjęcia i 80 procent obróbki przez automat - w najlepszym wypadku dostajesz zdjęcie 'jak z lustrzanki' (choć to przesada, ja z reguły nie mam problemów z zauważeniem 'ubytków jakościowych' na fotce ze smartfona w porównaniu z surówką z lustra...). Jeśli uznamy to, co wypluwa lustrzanka za pierwsze 20 procent końcowego produktu i dołożymy 80 procent postprodukcji - to efekty ustawią każdą fotkę telefoniczną do konta. Owszem, to wymaga NASZEJ pracy (zamiast pracy oprogramowania), wymaga czasu, inwestycji w komputer i oprogramowanie, a przede wszystkim... wiedzy - ale do cholery, czy nie o to chodzi w hobby?! Ktoś, kto lubi malować spędza czasami tygodnie przed sztalugą, wydaje kasę na farby, pędzle, ramy i płótno, uczy się, odwiedza muzea i galerie, płaci za kursy... a przecież mógłby sobie kupić programik prezentujący slide-show na ekranie ze zbiorami malarstwa i maiłby to samo, nie?
Przy czym to dopiero początek ułomności smartfonów - na następnej lekcji, drogie dzieci, będziemy się uczyć jak podpinać do telefonu teleobiektyw 300/4 i zrobić ciekawe zdjęcia przyrodnicze na safari w Afryce...
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Apas napisał/a:
do konta
$$$ czy €€€ ? :-P
Apas napisał/a:
ale do cholery, czy nie o to chodzi w hobby?!
No dobrze, już dobrze, przecież chodzi właśnie o to :-D
Apas napisał/a:
jak podpinać do telefonu teleobiektyw 300/4
No wiesz, mnie się pomysły kończą powyżej ~100mm ogniskowej. Operuję więc w zakresie, który jest całkiem żarłocznie pochłaniany przez fony. Przecież z 10 lat temu jeszcze UWA nie montowali, a teraz proszę bardzo... A jak myślisz, ile lat dzieli nas od smartfona z optycznym tele i trybem BIF? ;-)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Apas napisał/a:
owszem, to wymaga NASZEJ pracy (zamiast pracy oprogramowania), wymaga czasu, inwestycji w komputer i oprogramowanie, a przede wszystkim... wiedzy - ale do cholery, czy nie o to chodzi w hobby?! Ktoś, kto lubi malować spędza czasami tygodnie przed sztalugą, wydaje kasę na farby, pędzle, ramy i płótno, uczy się, odwiedza muzea i galerie, płaci za kursy... a przecież mógłby sobie kupić programik prezentujący slide-show na ekranie ze zbiorami malarstwa i maiłby to samo, nie?

Myślę, że wybiegasz zbyt daleko w stosunku do docelowego użytkownika. Przecież to ma być (przynajmniej na razie) coś zamiast kompaktu, do zdjęć spacerowych, wycieczkowych. Dla osoby nie mającej pojęcia o technikaliach o których piszesz to niesamowite narzędzie. Z resztą spora część fotografów (również tu na forum) na co dzień używa komórki. Jedno drugiego nie wyklucza, a wręcz uzupełnia. Po cholerę taszczyć ze sobą lustro. W niektórych przypadkach nawet nie wypada, za to za profi selfi nikt się nie obrazi. Jedyne co mi nie siada, to cena. W prawdzie można sobie pozwolić zamiast nowej lustrzanki czy wypasionego obiektywu na nowy smarkfon, tylko, że po 3-4 latach może się okazać, że już nie spełnia norm, czy wymagań nowego oprogramowania. Jaka jest średnia żywotność tych urządzeń ?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Apas napisał/a:
to jest 20 procent zdjęcia i 80 procent
Nie wiem, skąd wziąłeś te dane, ale chyba wszystkie osoby które fotografują smartfonem są zadowolone z efektu finalnego. To po pierwsze. Po drugie większość fotografujących lustrami chciałaby osiągnąć w postprodukcji takie efekty, jakie uzyskujemy bezpośrednio z telefonu, po trzecie efekt finalny bezpośrednio z telefonu jest bliższy temu, co widzi ludzkie oko, niż temu, co otrzymujemy z aparatu fotograficznego - mózg robi nam HDR w trybie ciągłym - patrząc na krajobraz raczej nie widzę przepałów i smolistych czerni. Po czwarte zaś, to o czym pisał wcześniej Ryszard, tylko że mi się pomysły na foty kończą około ogniskowej 60-70mm, zaś najnowszy Samsung ma chyba zoom do 100mm. Telefon z ogniskowymi 14, 28, 50 i do tego tryb macro - osobiście nie odczuwałbym potrzeby czegoś więcej.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Apas napisał/a:
Jeśli uznamy to, co wypluwa lustrzanka za pierwsze 20 procent końcowego produktu i dołożymy 80 procent postprodukcji - to efekty ustawią każdą fotkę telefoniczną do konta.

Czyli spora część użytkowników Fuji może sprzedać swoje zabawki i kupić lepszy smartfon? W tego typu dyskusjach ciekawi mnie, jak wielką wagę przywiązuje się do sprzętu, jakby oko fotografa miało w procesie fotografowania marginalne znaczenie.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Ale to nie jest tego typu dyskusja. Przecież Apas jest praktykiem, a nie kolekcjonerem, testerem czy maniakalnym czytelnikiem tabelek.
Enzo napisał/a:
marginalne znaczenie
Nikt tu tego nie twierdzi. Co więcej, im lepsze technicznie stają się aparaty* w smartfonach tym ważniejsze jest, żeby to "oko" mieć.

* W sensie: optyka + matryca + oprogramowanie itp.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Też jestem praktykiem i piszę o tym co znam ze swojego otoczenia. A widzę, że początkujący adepci fotografii szybciej wyedytują zdjęcie z telefonu niźli z aparatu. Bo w tym drugim przypadku to kwestia skopiowania pliku, otwarcia go w odpowiedniej aplikacji, ogarnięcie suwaczków i eksportu. A to wymaga dodatkowych nakładów sił, środków i czasu. Jednak hipoteza Apasa zdaje się potwierdzać marketingowy przekaz pt. im masz lepszy, droższy i bardziej profesjonalny aparat, tym lepsze zdjęcia zrobisz.
Ryszard napisał/a:
Co więcej, im lepsze technicznie stają się aparaty* w smartfonach tym ważniejsze jest, żeby to "oko" mieć.

Jest to tak samo ważne jak na początku powstania medium zwanego fotografią. Postęp nie ma tu nic do rzeczy.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
foto napisał/a:
Ciekawy artykuł

Bardzo. A jaki współczesny i aktualny! BTW ma ktoś szpilkę z łebkiem o średnicy 1 cala? Dla kolegi pytam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach