PiotrK.  Dołączył: 30.05.2017
zloty_2000 napisał/a:
a co nim sprawdzasz przy projektach Arduino?

Np przebiegi cyfrowe na pinach, działanie modułów analogowych itp. Niemniej, moim zdaniem na tym etapie oscyloskop byłby mocno na wyrost.
Prędzej, o ile hobby będzie się rozwijało, można pomyśleć o analizatorze stanów logicznych (wystarczy taki za ca 30PLN, oczywiście w górę nigdy nie ma granicy).

W środowisku Arduino można programować również układy STM32, a także moduły na bazie ESP8266 i ESP32 - te 2 ostatnie to połaczenie mikrokontrolera z modułem WiFi i opcjonalnie bluetooth w jednym module. Kosztują od kilku do parudziesięciu złotych. Umożliwiają zaprogramowanie np autonomicznych urządzeń zbierających dane z czujników i udostępniających je w sieci lokalnej, urządzeń zdalnego sterowania, IOT itd. W sieci są dostępne projekty i opis konfiguracji środowiska pod te układy.

Moduły ESP można też programować bez arduino w języku skryptowym LUA.

Samodzielne oprogramowanie modułów od 'zera' wymaga zapoznania się i zrozumienia dokumentacji technicznej (po angielsku, typowo inżynierska lektura), aczkolwiek wiele z nich zostało dawno rozgryzione i opisane bardziej ludzkim językiem, np tu https://ep.com.pl

zloty_2000  Dołączył: 27.09.2010
Jak pisałem na początek zwykły multimetr mam, a jak się zacznie mi chłopak wciągać coraz mocniej i rozwijać (mam nadzieję), to pomyślimy nad odpowiednim zapleczem by miał pole do popisu bawiąc się czy projektując swoje rzeczy.

Piotrze, dzięki za całkiem fajny link, poczytam z synem i zobaczymy co z tego już wyłapuje :-)

automaciek  Dołączył: 10.11.2010
zloty_2000 napisał/a:
automaciek napisał/a:
Od dłuższego czasu majsterkuję z arduino. Zrobiłem już moduł skladania lusterek, moduł haka i strownik świateł do samochodu, 4 strefowy termostat z dotykowym ekranem do domu, sterownik kotłowni gazowej z podzielnikiem kosztów eksploatacji, oraz sterownik okapu kuchennego ze sterowaniem h2h podczerwienią z płyty indukcyjnej. Wszystko to autorskie pomysły. Kolejne wydatki ktore cię czekają to napewno multimetr z oscyloskopem, i książka o podstawach elektroniki gdyż układy we-wy są nie mniej ważne od samego arduino i programu. Celowe jest znajdowanie zastosowań praktycznych dla projektów młodego człowieka. :-D

No właśnie mam nadzieję, że się będzie syn zabierał za jakieś ambitne zadania. Po długim czasie pojechałem z synem na zajęcia jakie ma z zastosowaniem właśnie Andriuno i widziałem, że sami programują różne rzeczy typu cykle świateł, włączanie/wyłączanie z modułem ruchu i światła, jakieś zabawy z silniczkami i serwo-mechanizmami.

Na razie wydaje mi się, że synowi wystarczy sam multimetr (ten mam) a później pewnie zakupię taki z oscyloskopem (a co nim sprawdzasz przy projektach Arduino?). Jakieś książki z podstaw elektroniki mam w domu, muszę zobaczyć, czy to aktualne do tych zastosowań :-) .

Oscyloskop przdatny wszędzie tam gdzie mamy sygnały czasowe, lub szybkozmienne, a niezastąpiony na pograniczu techniki analogowej i cyfrowej.. U Chińczyka kupisz, nawet w formie przystawki do PC. Sam uczyłem się z artykułów w sieci i przykładów dołączonych do bibliotek.

Marooned  Dołączył: 14.10.2006
Zrobiłem wiele różnych projektów i przy standardowych modułach, gotowych bibliotekach i zabawach w elektroniczne LEGO, oscyloskop moim zdaniem całkowicie zbędny, a solidny wydatek. W ogóle nie brałbym go pod uwagę przez najbliższe lata.

Niech młody tylko pamięta, by nie podłączał wejść 3,3V do wyjść 5V i będzie dobrze :-D

Generic  Dołączył: 09.11.2007
E, za około 100zł można kupić takie coś: https://allegro.pl/oferta/reczny-oscyloskop-cyfrowy-dso150-kkmoon-tft-8742359839
Do takich projektów chyba się nada. Chyba.

To coś ma pasmo do 200kHz. Najzwyklejszy PWM (FastPWM) w atmedze (arduino) z zegarem 16MHz ma ~976kHz. Z wykresu dowiemy się tyle, ile z przytknięcia językiem do baterii 9V. "O, coś jest".

Sensowne DSO (cyfrowe oscyloskopy) to pasmo 100MHz. 20Mhz to raczej minimum w tym temacie. Trzeba pamiętać, że aby sensownie wyświetlić przebieg, częstotliwość próbkowania powinna być minimum 2x większa niż częstotliwość przebiegu.

Fakt, w ogóle nie pomyślałem jakie częstotliwości wchodzą w grę w przypadku modulacji PWM... To sorry za ew. wprowadzanie w błąd o-)

Na razie nie szaleję z oscyloskopami. Niech na początek zobaczę, że zakupiony zestaw jest w pełni wykorzystywany a potem będą kolejne zakupy.

zloty_2000, rzadko takie tematy, to korzystamy sobie i odpływamy w offtopic ;-)

offtopic - drożdże każdego forum :)

Jakie moduły polecacie do Arduino do automatycznej hodowli drożdży? :-P

szpajchel  Dołączył: 20.04.2006
Marooned, możesz zacząć od tego:
https://create.arduino.cc/projecthub/open-bioeconomy-lab/microbial-bioreactor-d7f61b

[ Dodano: 2019-12-19, 13:01 ]
Ale gdybyś potrzebował badać kinetykę wzrostu, to szukaj czegoś takiego:
https://www.instructables...ctrophotometer/

zdalny nadzór nad procesem destylacji przy pomocy aplikacji na Androida (suwakiem na ekranie ustawiasz zakres Smirnoff-Żytnia Classic, ilość % itd)
aparatura bimbrownicza wyposażona w moduł IOT, a nawet AI...
do dzieła Panie i Panowie!

plwk  Dołączył: 21.04.2006
To tu niezbędny jest oscyloskop, żeby móc sprawdzić, czy procenty mają właściwe wibracje.

automaciek  Dołączył: 10.11.2010
Marooned napisał/a:
To coś ma pasmo do 200kHz. Najzwyklejszy PWM (FastPWM) w atmedze (arduino) z zegarem 16MHz ma ~976kHz. Z wykresu dowiemy się tyle, ile z przytknięcia językiem do baterii 9V. "O, coś jest".

Sensowne DSO (cyfrowe oscyloskopy) to pasmo 100MHz. 20Mhz to raczej minimum w tym temacie. Trzeba pamiętać, że aby sensownie wyświetlić przebieg,
częstotliwość próbkowania powinna być minimum 2x większa niż częstotliwość przebiegu.

Chyba 976 Hz.......

Oops! Macie rację. Z ciekawości poszperałem skąd pomyłka i na jakiejś stronie była wersja dokładna, z przecinkiem, a za Wielką Wodą przecinka używają inaczej niż u nas i całkowicie zbiło mnie to z tropu.

Idę zmontować automatyczny posypywacz głowy popiołem.

Marooned napisał/a:
zloty_2000, rzadko takie tematy, to korzystamy sobie i odpływamy w offtopic ;-)

Ależ offtopujcie ile dusza zapragnie, może jakieś pomysły moje dziecko wykorzysta :mrgreen: :-B

philip100  Dołączył: 30.10.2010
To może coś w temacie foto :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=b5rIc90rhvA
Wiem, że trochę apolitycznie, ale akcent forumowy jest :-P

Skocz do: