bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 586
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
===============================

Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc586.pef (22,7 MB)

Wyniki obróbki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge3 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 12.01.2020 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jotpegi proszę zapakować razem w jedno archiwum.

Pliki proszę nazywać:
– rc586_nick.jpg – duży obrazek (max. wielkość 7 MB),
– rc586_nick_900.jpg – mały obrazek (900 px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
– rc586_nick.zip – załączone archiwum.

Maile proszę tytułować podobnie: rc586_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili. Zgłoszenia niespełniające tego wymogu nie będą przyjmowane.

Miłej zabawy!

===============================
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
UWAGA! W tym odcinku proszę o obróbkę zdjęcia wyłącznie w kolorze.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Czy Wam też ten plik otwiera się w IrfanView i np. FastStone jako B&W ?
LR widzi go w kolorze. :shock:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W zoner photo studio w podglądzie jpg otwiera się jako bw, ale w edytorze raw w kolorze.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
bakulik napisał/a:
UWAGA! W tym odcinku proszę o obróbkę zdjęcia wyłącznie w kolorze.
A będzie podpowiedź... w jakim? ;-)

Jako weteran RC chyba kojarzę tę scenę (podobny RAW) :-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
W RAWie zapisany jest B&W, bo takie były ustawienia aparatu w trakcie robienia zdjęcia. Wywoływarki otwierają je oczywiście jako kolorowe i takie proszę przesyłać prace. :-) A plik z tego samego koncertu faktycznie kiedyś już był, ale w zamierzchłych czasach. ;-)
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
Kolory czy nie kolory to "mały pikuś" w porównaniu z brakiem podstawowej informacji niezbędnej wręcz dla prawidłowej obróbki tego pliku: co też one śpiewały?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
mh2012, u mnie LR 6.14 wyświetla wszystkie informacje. ;-)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Ale tego RAWa chyba już obrabialiśmy ?
Może nie do końca to samo ujęcie ale warunki "cyfrowe" podobne.
W RAW Challenge 390 z nagrodą w tle zajmowaliśmy się podobnym plikiem.
Ech ! Żywiołak !
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Blesso napisał/a:
Ale tego RAWa chyba już obrabialiśmy ?
Może nie do końca to samo ujęcie ale warunki "cyfrowe" podobne.
W RAW Challenge 390 z nagrodą w tle zajmowaliśmy się podobnym plikiem.
Ech ! Żywiołak !

Wydaje mi się, że warunki "cyfrowe" różnią się o lampę błyskową.
Jak porównuję efekt uzyskany z aktualnym RAW do tego co mi wyszło w rc390 to widzę przepaść.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Jeśli już wracamy do przeszłości to :

"UWAGA KONKURS !
;)
Szacowne, kompetentne, super fachowe a można by powiedzieć, iż nawet profesjonalne, bezstronne ( Rafi, Ty na pewno nie wygrasz), złożone z wybitnych postaci ( tzn mnie) i jednym słowem " pentaxowe" jury oceni nadesłane w tej edycji prace wybierając najlepszą.
Mało tego.
Została przez sponsora ufundowana nagroda.
Jest nią:
- Filtr połówkowy 67mm najlepszego producenta optyki oraz wózków dziecięcych składanych tzn firmy Jessops oraz filtr ND8 67mm Pixonyx ( z możliwą delikatną zmianą nagrody)

Sumaryczna wartość nagród to oszałamiające ....5 złotych polskich - więc jest o co walczyć ! "
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Blesso napisał/a:
Rafi, Ty na pewno nie wygrasz

A to mnie... pocieszyłeś :-P Nie wiem skąd to "wyróżnienie" mojej osoby, ale co do samego stwierdzenia, to... zgadzam się. Patrząc na zwycięzców (wcześniej przeważnie powalos, a ostatnio mr.ra66it ), dodając do tego światło, które ja obrabiam zazwyczaj "inaczej", też nie spodziewam się, abym "wygrał". Ale żebyś miał z czego wybierać i co krytykować, udział i tak wezmę :mrgreen:
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Wyników ni ma i nie wiem czy wygrał Rafi czy ja :mrgreen: ,
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Co się odwlecze, to nie uciecze. ;-)

Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc586.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc586.zip

1. Blesso


2. galex


3. jakaranda


4. m-yordan
Próba dobrania naturalnego koloru + kontrastu.


5. mh2012
RT plus Zoner
Pomimo braku informacji o rodzaju dostarczanej muzyki jednak poruszałem suwaczkami i spróbowałem ocenić wyniki tych działań.
Następnie coś mi kazało wybrać jedną z tych prób po stwierdzeniu, że kolor skóry obu wokalistek wygląda dość naturalnie.
A przynajmniej dla mnie i na moim wyświetlaczu.
Bardzo mnie kusiło wyczernienie tła, żeby uwaga była skupiona tylko na wokalistkach, ale zostawiłem trochę szczegółów dla tych,
którzy kiedyś w przyszłości będą dochodzić które to okno jest trochę widoczne za nimi i czy na pewno za nimi ktoś powiesił koc.
Jeżeli pani w kolorowym wdzianku (i z czerwonymi pazurkami) zostanie w nim sfotografowana w naturalnym świetle to będzie
można porównać jakie to kolory są naprawdę (jeśli ta kwestia w ogóle kogokolwiek interesuje...) i czy naprawdę w oświetleniu
scenicznym powinny być takie. Albo zobaczymy na pracach innych uczestników!


6. mr.ra66it


7. newt


8. powalos


9. rafi
Dlaczego "tak".
Wcześniej pisałem, że podobną scenę w RC kojarzyłem. Samemu szukać by mi się nie chciało, ale skoro podano "namiary", to rzuciłem okiem na rc390. Było wtedy naprawdę ciężko... Ten RAW, chyba dzięki użyciu lampy, wydał mi się dużo bardziej elastyczny w obróbce. Ale i tak trzeba było sobie odpowiedzieć na pytanie "jak?".
Scena oświetlona czerwonym światłem i sporo tego światła postanowiłem zostawić, aby zachować panujący "klimat". W końcu nie po to ktoś nad oświetleniem sceny pracował, abym ja efekty tej pracy usuwał ;-) Twarze - z założenia wcale nie dążyłem do osiągnięcia "idealnie naturalnych" kolorów cery, choć dla porównania też taką wersję próbowałem (akurat w tym RAW dawało się to zrobić, chociaż zostawało trochę zieleni w cieniach i na mikrofonie, ale nie sprawdzałem co po jej usunięciu, gdyż ten kierunek obróbki odrzuciłem). Tak więc dominujący czerwony w dużej mierze u mnie został i właśnie ten mój wybór, czyli zachowanie czerwieni, miał decydujący wpływ na efekt końcowy. Do tego lekkie przyciemnienie tła, w którym nic ciekawego do pokazania nie widziałem. Reszta w opisie obróbki poniżej.

Obróbka - w użyciu Silkypix Developer Studio PRO.
Ekspozycja - bez zmian
WB: 4400 K (RAW: 5495 K)
Tinta: -7 (RAW: +3)
Kontrast: mocny (1,95)
Cienie: - 30
Poziom czerni: +10
Rozszerzenie dynamiki: +2,0
Nasycenie, kolor czerwony/różowy: -15 (do wyboru w wołarce mam 7 predefiniowanych kolorów)
Na koniec automatyczne wyrównanie poziomów.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wygrywa u mnie mh2012.
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Chyba jednak rafi, a potem mh2012. U rafi'ego kobitki mają najzdrowszą cerę, przynajmniej na moim monitorze. A moje jakoś upiornie wyszły :mrgreen: .
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Jakaranda napisał/a:
Wyników ni ma i nie wiem czy wygrał Rafi czy ja :mrgreen: ,
:-B :mrgreen:


Spojrzałem na nadesłane propozycje, lecz ponieważ nie mam nocnego stanowiska pracy do obróbki, więc chyba aż do weekendu będę musiał poczekać, aby w miarę właściwie (subiektywnie i tak - to oczywiste) ocenić i może coś napisać.
 
m-yordan  Dołączył: 08 Mar 2019
rafi , bardzo ładne oko :)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Dziwne!
Co mnie dziwi ?
To, iż tak wiele osób pozostało w swoich pracach z dominującą i wszechobecną czerwienią zabijającą odbiór tego wybitnego dzieła fotograficznego ( wielki „szacun” dla jego Twórcy).

Jeszcze dziwniejsze jest to, że bardzo łatwo w/w efekt można było zniwelować ustawiając ( zgodnie z regulaminem) wzorzec „bieli/szarości ” na oku lub bransoletce z łowickim kogutem widocznej na ręce pani Izy .
Ta zmiana widoczna jest praktycznie od razu i to zapewne niezależnie od użytego oprogramowania.
Tu zadziałał np. moduł Camera RAW w wersji 7.4


Według mnie efekt wizualny jest o niebo lepszy niż to co pokazało tu parę osób .

Drugim aspektem pracy nad tym dziełem jest kolorystyczne ożywienie go.
Czerwień likwidujemy ale trzeba coś w zamian dać.
I nie może być to czerń lub mocno kontrastowe odcięcie bieli od „koloru niezdefiniowanego”.
Coś jeszcze na tej fotce musi grać przynajmniej na skrzypcach drugoplanowych.
Dlatego też odcienie zieleni i fioletu na swetrze pani Olgi powinny być zauważone, kolor oczu powinien łamać schemat a bluzka pani Izy nie powinna ginąć czernią w czerni.
Monochromatycznym pracom mówimy(ę) stanowcze NIE !
Więcej kolorystycznego polotu !

Inszą zagwozdką jest ukazanie światła lampy błyskowej odbitego na skórze wokalistek.
Powinien on być zniwelowany lub widoczny w sposób delikatny.
Nie powinno nim przepalić się nim twarzy i nie powinien on ich „wyciągać z mroku”.
Subtelne muśnięcie zmieniające zabarwienie skóry na chłodniejsze niż reszta sceny.

I na końcu szczegóły typu widoczne ( lub nie ) tło, redukcja szumu , praca nad reflektorem to drobiazgi na które również warto zwrócić uwagę.

Dlatego też za najlepszą uważam pracę oznaczoną numerem 1.
Przełamuje ona ciepłolubnego Kelwina wieczorową porą, ukazuje kilka kolorów niewidocznych na innych fotkach, zwiększa subtelność widocznym na scenie Artystkom nie dodając im lat mocnym kontrastem ani zwiększonym naporem fotonów na skórę twarzy a nawet w pewien sposób upiększa ich wizerunek sceniczny odpowiednią harmonią i koncepcją yin i yang z uwzględnieniem zasad fen shui ;)

Reasumując – Rafi nie wygrał – bo wygrać nie mógł ( zgodnie z zasadami konkursu), mh2012 również nie ( zbyt dużo czerni) , galex za bardzo rozjaśnił, jakaranda wbrew kobiecej naturze mocno „przekontrastowiła”, m-yordan nie zauważył zmian klimatycznych i pozostał w czasach minionej czerwieni podobnie jak mr.ra66it ,newt oraz powalos .

Ale że moja niebywała wręcz uczciwość nie pozwala przyjąć aż tak wartościowej nagrody – zostaje ona przeznaczona dla zwycięzcy następnej edycji RAW Challenge – czyli dla mnie.
Ale o tym poinformuję Was za tydzień.

PS
Tak śpiewały Artystki podczas zarejestrowanego przez aparat marki Pentax koncertu ŻYWIOŁAKA
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Blesso napisał/a:
Co mnie dziwi ?

Mnie nic. Twoja praca jest najtwojsza. :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach