Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Endriu61 napisał/a:
obiektyw robi nieostre zdjęcia tzn. jakieś takie zbytnio miękkie proównując do innych

Zdjęcia są zawsze całe nieostre, czy też ostrość jest, ale nie tam, gdzie powinna? W pierwszym przypadku kalibracja AF nie pomoże.
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
No właśnie są nieostre ale nie całe, tylko ostrość jest nie tam, gdzie ustawiono AF, ale co dziwne raz jest FF a innym razem BF. Nie wiem czy mikroregulacja serii F jest możliwa w body, bo próbowałem znalęźć tą funkcję i niestety nie znalazłe. :-(
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Endriu61 napisał/a:
czy mikroregulacja serii F jest możliwa w body

Jest możliwa, regulowałem F 50/1.7. Zawsze jest to w ostatniej zakładce menu C.
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
No właśnie spradziłem wszystkie zakładki w tym ostatnią zakładkę w menu C, jest ona niepodświetlona (nieaktywna) :-(
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Endriu61 napisał/a:
No właśnie spradziłem wszystkie zakładki w tym ostatnią zakładkę w menu C, jest ona niepodświetlona (nieaktywna)

To coś nie tak. Ta zakładka jest podświetlona nawet przy odpiętym obiektywie. Tak pamiętam.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Menu > pozycja C , tab . 4 poz nr 26 ( precyzyjna regulacja AF ) . Obawiam się że to będzie wina obiektywu .
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
powalos napisał/a:
Ta zakładka jest podświetlona nawet przy odpiętym obiektywie. Tak pamiętam

Dobrze pamiętasz. Mam przed sobą K5II - sekcja C 4 pkt 26 - regulacja AF.
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
:-) ...no cóż moja i tylko moja wina..., żle sprawdziłem, wszystko ok mikroregulacja działa! BARDZO Wam dziękuję za uświadomienie.
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Endriu61 napisał/a:
WItam! Odkopię temat:-) Otóż nabyłem ( "za darmo") obiektyw pentax F 35-135 f 3,5-4,5. Moje body to K-5II, w instrukcji zapisano, że pewnych funkcji serii F, w tym korekty obiektywu nie obsługuje. A obiektyw robi nieostre zdjęcia tzn. jakieś takie zbytnio miękkie proównując do innych. Może ktoś z Was miał do czynienia z tym obiektywem i wie jak temu zaradzić, a może to po prostu wadliwa sztuka. Na pentaxforums.com obiektyw ma dobre recenzje, dlatego nie wiem jaka jest tego przyczyna? Pozdrawiam Wszystkich Serdecznie!


Na jakich przesłonach wydaje ci się że jest nieostro? Bo niestety kiedy miałem taki trzeba było domknąć
o 2 działki aby obrazek był zadowalający
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
Jutro przeprowadzę mikroregulację, zobaczę na których przesłonach jest kiepsko i na ile ona pomogła.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Endriu61, sprawdź też czy nie "lata" któryś zespół soczewk, np. przedni. Z mojego doświadczenia często taka przypadłość trafiała się w SMC F 70-210. Wystarczało zazwyczaj dokręcić pierścień mocujący przednią soczewkę. Inaczej właśnie AF był bardzo losowy.
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
Witam! Mikroregulacja w zasadzie nic nie daje, jedynie przymknięcie przesłony do min 6,3 a nawet 7,1 powoduje, że ostrość zdjęcia jest do przyjęcia. Soczewki dokręcone prawidłowo. Może to taka "kiepska" sztuka :-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
A mnie trafło
Ostatnio zauważyłem drobny FF w jednym z obiektywów.
Bardzo sprawnie sobie w K70 poprawilem wlasnie kikroregulacje.
I jakie bylo moje zdziwienie ostatniej niedzieli.
Otoz wykonywalem zdjecia z ppoziomu gruntu. I zadowolony z mozliwosci uzylem ekranu.
I wszystko bylo super. Do momentu obejrzenia dokladnie na duzym ekranie. Bo okazalo sie ze wystapil BF.
Domowe testy wykazuja wlasnie roznice w punkcie ostrosci miedzy ostrzeniem przez wizjer a ostrzeniem na matowce.
Dodam ze to ten sam obiektyw. Ten sam punkt ostrosci (srodkowy)
Ma ktos jakis pomysl?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Rivelv napisał/a:
Domowe testy wykazuja wlasnie roznice w punkcie ostrosci miedzy ostrzeniem przez wizjer a ostrzeniem na matowce.

Ostrzenie przez wizjer jest ostrzeniem na matówce. Czy na pewno o to Ci chodziło?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
plwk, tak.
Chodzi o to ze najwyrazniej jest przesuniecie. I zastanawiam sie czy mozna to jakos wyregulowac.
I tak sie zastanawiam ze chyba musze zweryfikowac inne szkielka czy jest podobny efekt
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ale ostrzenie przez wizjer jest ostrzeniem na matówce więc jaka jest różnica między masłem a masłem?
Nie chodzi Ci o ostrzenie przez wizjer i ostrzenie w trybie LV?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
kuna a co ja napisałem??
przecie napisałem że użyłem ekranu
no w drugiej części troche namieszałem :-(

wychodzi na to, że jak ostrze przez wizjer na matówce to jest ok, a jak na LV to mam FF
przed mikroregulacją było odwrotnie tz. miałem BF przy ostrzeniu przez wizjer. przy LV niestety nie kojarzę.

no i zastanawiam się czy da się to jakoś wyzerować czy trzeba matówkę regulować czy co?

oczywiscie mówię tu o AutoFocusie. nawet nie myślę o tym że ręcznie ustawiam ostrość - bo ja i tak nie widzę w wizjerze co i jak :-(
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
AF nie używa matówki, na niej masz tylko podgląd.
Matówka jest potrzebna przy ostrzeniu ręcznym. Raczej wątpliwe, aby była fabrycznie źle wyregulowana.
LV używa mikrokontrastu i tutaj powinno być OK, niezależnie od działania AF oraz ustawienia matówki.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
AF-U kontrastowego ( LV) nie regulujesz . Czujniki masz zaimplementowane w matrycy . Możesz jedynie pokombinować z wielkością punktu . Af kontrastowy też może czasem się pomylić . Af fazowy ( to co widzisz przez wizjer) regulujesz za pomocą mikroregulacji . Również w zależności od światła .
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Rivelv, rozumiem, że wiesz iż przy FF w mikroregulacji należy ustawić wartości ujemne.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach