Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
Zakup pierwszego obiektywu do macro.
Planuję zakup obiektywu do zdjęć macro. Interesuje mnie pstrykanie zdjęć robaczkom itp. Zależy mi na jak największej ostrości fotografowanego obiektu. Budżet do 550 zł. Aparat Pentax K-5. Obiektywy mogą być na M42 i M39. Kilkanaście godzin czytania o takich obiektywach zaowocowało wstępną listą kandydatów :

1. SMC Pentax-M 100mm F4 Macro https://www.pentaxforums....html#reviewlist

2. Cosina ( Vivitar etc) 100mm F3.5 MC Makro https://www.pentaxforums....5-mc-makro.html

3. SMC Pentax-M 50mm F4 Macro

4. S-M-C/Super Macro-Takumar 50mm F4

5. Industar 61A/3 L/Z MC 2.8/50

Poproszę o sugestie co do mojej listy i inne propozycje. Najlepiej jeśli do przyzwoitego macro nie będę od razu musiał zakładać do obiektywu pierdylion dodatkowych akcesoriów jak pierścienie pośrednie itp. czy odwracać obiektywu. Interesują mnie odległości, w jakich ostrzą dane obiektywy.
 
badur  Dołączył: 21 Lis 2006
Tamron Adaptall 90mm/2.5 (manualny) albo Tamron 90mm/2.8 (z AF).
Ten pierwszy spokojnie znajdziesz w okolicach 550-600 zł.
Raz a dobrze.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Re: Zakup pierwszego obiektywu do macro.
Daro666 napisał/a:

1. SMC Pentax-M 100mm F4 Macro https://www.pentaxforums....html#reviewlist
2. Cosina ( Vivitar etc) 100mm F3.5 MC Makro https://www.pentaxforums....5-mc-makro.html
3. SMC Pentax-M 50mm F4 Macro
4. S-M-C/Super Macro-Takumar 50mm F4
5. Industar 61A/3 L/Z MC 2.8/50


wszystko zależy od budżetu:
z powyższych 1-4 każdy, o ile cena sensowna; za Pentax-M 50 4.0 zapłaciłem 250 - genialny obiektyw, biorąc pod uwagę rozdzielczość, ciężar, rozmiary, jakość wykonania; jeżeli kupisz w porównywalnej cenie na pewno warto, ale jeżeli ma to być np 500-600 to już nie, bo za ok 900 masz używanego Tamrona 90 AF, a ofert raczej nie brakuje - to popularne szkło

Industar ma ten sam układ optyczny co Pentax M 50 macro, ale o ile pamiętam nie daje takiego odwzorowania (większa minimalna odległość), jakość optyczna gorsza, jakość mechaniczna nieporównywalna i ryzyko trafienia egzemplarza z wadami duże; moim zdaniem już lepiej zwykła 50-tka M Pentaxa + 1-2 pierścienie przyzwoitej jakości albo dobra soczewka macro (np radzieckie - mam, złego słowa nie można powiedzieć, lub apochromat Marumi DHG - też mam)
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Szukałbym systemowych z serii K i M , 100 lub 50 mm, tyle, że to skala odwzorowania 1:2.
Lub dozbierać i zgarnąć Vivitara 105/2.5 lub Kirona 105/2.8. To już 1:1
O Tamronie 90/2.8 AF nie mam zbyt dobrego zdanie, być może trafiłem na słaby egzemplarz. Ostrość taka sobie i gigantyczne aberracje.
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
Super Macro Takumar. Mam i jedyne zastrzeżenie to pełny manual. Ostrzyć trzeba na pełnym otworze, a potem domykać. Ale ostrość - brzytwa.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Prorok napisał/a:
zgarnąć Vivitara 105/2.5 lub Kirona 105/2.8

To ten sam obiektyw, Kiron sprzedawał szkła pod różnymi markami. Jakość podobno wyśmienita, wszyscy pieją z zachwytu, ale znaleźć zadbany egzemplarz coraz trudniej - i w granicach 550 na pewno się nie zmieści.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Prorok napisał/a:
O Tamronie 90/2.8 AF nie mam zbyt dobrego zdanie, być może trafiłem na słaby egzemplarz. Ostrość taka sobie i gigantyczne aberracje.


Na pewno ten obiektyw?

 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
Grzechotnik co jakiś czas na pewnym portalu miewa i sprzedaje, ale na pewno powyżej 500 zł
edycja:
jest na portalu na literę A vivitar za ok 900 zł
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
greentrek napisał/a:
Prorok napisał/a:
zgarnąć Vivitara 105/2.5 lub Kirona 105/2.8

To ten sam obiektyw, Kiron sprzedawał szkła pod różnymi markami. Jakość podobno wyśmienita, wszyscy pieją z zachwytu, ale znaleźć zadbany egzemplarz coraz trudniej - i w granicach 550 na pewno się nie zmieści.


Tak, wiem. Miałem Vivitara S1 105/2.5 i też piałem. Co do ceny to napisałem, żeby dozbierał, bo warto.

Dybon, nie wiem, o którym piszesz, bo ja o:




A miałem:

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tamronowska 90 makro miała chyba co najmniej 4 wydania.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Nie wiem czy coś pomoże w takiej rozdzielczości, ale spróbuję:
SMC - M 100/4 macro

2020-03-20_09-32-12 by Mateusz Kozuch, on Flickr

2020-03-20_09-33-02 by Mateusz Kozuch, on Flickr

Większy rozmiar na Flickr
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
Poniżej założonego budżetu (na gwiazdkę) zakupiłem smc FA 50 mm macro 2,8 od pewnego japońskiego sprzedawcy, których trochę jest aktywnych nawet w czasach zarazy.
Nawet po doliczeniu opłat oczekiwanych i dochodzonych przez naszego fiskusa.
Teraz też można zobaczyć kilka propozycji w cenie 100-125 USD (plus ok. 120-130 zł do zapłaty przy odbiorze). Pięcdziesiątki z serii F (zamiast FA) widziałem za 150 USD i więcej (a wtedy i opłata fiskalna jest większa).
Setki Pentaxa (F czy FA) to znowu półka cenowa wyżej ale najtańsze zaczynają się od 160-170 USD.
Czasami z darmową dostawą, czasami trzeba zapłacić 20-30 USD za transport.
Trzeba - oczywiście - uważać na opis, bo takie smc F 100 macro 2,8 z grzybem za 160 USD nie dla każdego jest okazją.
Przy okazji widziałem też trochę manualnych szkieł makro (niektóre omawiane powyżej), ale nie notowałem cen i konkretnych modeli.
 

Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
[quote="kojut"]Nie wiem czy coś pomoże w takiej rozdzielczości, ale spróbuję:
SMC - M 100/4 macro

Pomoże :)
W danych EXIF na flickr nie widzę, żeby Twoje zdjęcia były poddane obróbce. Czy tak jest ? Czy zdjęcia były kadrowane ? Dlaczego w opisie zdjęć jest podana ogniskowa 28.0 mm ?
Zdjęcia zrobiłeś bez żadnych dodatkowych gadżetów na obiektywie i korpusie ? Zdjęcia z ręki ? Podoba mi się ostrość tego pająka.

W skanie opisu obiektywu SMC Pentax-M 100mm F4 Macro https://www.pentaxforums....html#reviewlist jest napisane cyt: "accessories 1:1 tube" . Dobrze kombinuję, że w komplecie z obiektywem był dołączany macro adapter o skali odwzorowania 1:1 ? Czy orginalny adapter macro nie powodował pogorszenia jakości zdjęcia?

Tutaj jest COSINA MC AF 3,5/100MM MACRO+adapter macro 1:1 ,ale do Nikona https://allegro.pl/oferta/cosina-mc-af-3-5-100mm-macro-adapter-macro-1-1-9019307576 Czy taki adapter macro nie powoduje pogorszenia jakości zdjęcia ? Rozważam możliwość zakupu SMC Pentax-M 100mm F4 Macro lub Cosina ( Vivitar etc) 100mm F3.5 MC Makro jeśli będzie razem z adapterem macro jeśli zmieszczę się w budżecie. Jeśli nie to adapter kupię w niedługiej przyszłości. Tylko potrzebuję informacji o jakości takich adapterów.

Dużo pytam, ale dociekliwość to świadomość, która pomaga min. w udanych zakupach :)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Daro666, dedykowane adaptery były bardzo dobrej jakości. Były to soczewki achromatyczne. Miałem Vivitara 100/3.5 z soczewką i AF (czasami się przydaje). Poszedł do pewnego użytkownika gdy nabyłem Tamrona adaptall 90/2.5
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Daro666 napisał/a:
Pomoże :)
W danych EXIF na flickr nie widzę, żeby Twoje zdjęcia były poddane obróbce. Czy tak jest ? Czy zdjęcia były kadrowane ? Dlaczego w opisie zdjęć jest podana ogniskowa 28.0 mm ?
Zdjęcia zrobiłeś bez żadnych dodatkowych gadżetów na obiektywie i korpusie ? Zdjęcia z ręki ? Podoba mi się ostrość tego pająka.

Zdjęcie robione aparatem Fuji przez adapter bez jakichkolwiek styków, więc pewnie dlatego taka ogniskowa. Fotka robaka była przycięta, pająka nie. Obróbka w LR na telefonie. Zrobione z aparatem na statywie.

Daro666 napisał/a:
W skanie opisu obiektywu SMC Pentax-M 100mm F4 Macro https://www.pentaxforums....html#reviewlist jest napisane cyt: "accessories 1:1 tube" . Dobrze kombinuję, że w komplecie z obiektywem był dołączany macro adapter o skali odwzorowania 1:1 ? Czy orginalny adapter macro nie powodował pogorszenia jakości zdjęcia?

Nawet nie wiedziałem, że nie ma odwzorowania 1:1. Z tego zdjęcia wynika, że jest ok 1:2

2020_0320_17362400 by Mateusz Kozuch, on Flickr
 
Cramin  Dołączył: 17 Lis 2019
Przechodziłem prze taką drogę. Pierwszy 50mm Pentax-M f2.0mocowany odwrotnie.
Drugi Pentax-M 50mm f4 Macro 1:2.
Trzeci Pentax-M 100mm f4 Macro 1:2
Do wszystkich Manual miałem pierścienie na bagnet PK, jeżeli trzeba było większej skali odwzorowania.
Skończyłem na Sigmie EX DG 105mm f2.8 Macro wszystko inne poszło na sprzedaż. Wygrała wygoda, AF i do tego pełna automatyka z lampą błyskową włącznie. Przy owadach jest albo mało albo bardzo mało czasu, zmiana pierścieni to czas i dodatkowy ruch przed obiektem. Na początek nie warto się sugerować skalą 1:1 jako lepszą od 1:2.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Chyba jednak warto. Skala 1:2 na początek wystarczy, ale jak początek przeminie i zapragnie się odwzorowania 1:1, to przy ogniskowej 100 mm niewiele już da się zrobić bez ekstremalnego utrudniania sobie życia. Ja wiem, że sztuka wymaga poświęceń, a wielka sztuka wymaga wielkich poświęceń, ale w końcu bez przesady ;-) I jeszcze jedna uwaga. Trzeba uważać na obiektywy typu M, to te bez styków i pozycji A na pierścieniu przysłon. W makrofotografii plenerowej najwygodniej jest fotografować w trybie av. W tym trybie poprawny pomiar światła z obiektywami M można uzyskać tylko dla w pełni otwrtej przysłony. Potem im wyższa wartość przysłony tym większe prześwietlenie i trzeba stosować korekcję ekspozycji, praktycznie dla każdej przysłony inną. I nic tu nie pomoże zielony guzik. Zielony guzik działa, ale tylko w tym sensie, że da się go wcisnąć i coś tam się niby zmieni w ekspozycji, ale problem nadal pozostaje. Wyższa przysłona - większe prześwietlenie. Zjawisko to obserwowałem przy K10 i K5. Czy przy K3, nie pamiętam, ale chyba też.
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Cramin napisał/a:
Na początek nie warto się sugerować skalą 1:1 jako lepszą od 1:2.


Zdecydowanie warto.
 

Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
Zrobiłem kilka fotek Pentaxem K5 z tanimi pierścieniami pośrednimi (40-50zł) i słabym obiektywem SMC Pentax -FA 1:3,5-4,7 28-80mm (około 80zł). Dwie fotki z dodanym telekonwerterem Komura Telemore 95 II. Zdjęcia bez obróbki i niekadrowane. Odległość obiektywu od monetki w przedziale 14-16cm. Zastanawia mnie jaka jest różnica między tanimi a droższymi markowymi pierścieniami pośrednimi pomijając styki. Jak wypada mieszek w makrofotografii względem pierścieni ? Mieszek wydaje mi się bardziej praktyczny ze względu na to, iż przy regulacji odległości nie trzeba zdejmować obiektywu.
Nie wiedziałem, że mój stolik kawowy jest aż tak brudny :oops:

SMC Pentax -fa 1 do 3,5-4,7 28-80mm i trzy pierścienie by Darek Piotrowski, on Flickr

DARO3368 by Darek Piotrowski, on Flickr

_DAR3371 by Darek Piotrowski, on Flickr
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Za chwilę będziesz miał kolekcję mieszków, konwerterów, pierścieni i manualnych obiektywów. Wszystko niby korzystne, bo jednostkowo niedrogie. Jak wyjdziesz z tym na łąkę, zauważysz brak ergonomii. Razem wzięte 1/2-2/3 ceny jednego używanego współczesnego, obiektywu dającego lepszy obraz i nieporównanie wygodniejszego w użyciu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach