dw1  Dołączył: 25 Sty 2011
[K200D] K200d nie łapie ostrości
Witam. Na początku chciałbym się usprawiedliwić, jeżeli powielam istniejący wątek.Ten temat piszę leżąc na plaży w Gdyni, a wiecie, że niniejsza strona nie za dobrze działa na komórce. Tak więc wyjechałem z żoną na wakacje zabierając ze sobą mojego k200d. Wziąłem dwa obiektywy, kitowy 18-55 i manualną stałkę smc a 50 1.7. Wczoraj pojawił się problem.Aparat nagle przestał prawidłowo łapać ostrość. Wcześniej nie miałemżadnego problemu z AF ani z prawidłowym potwierdzeniem ostrości fotografując stałką manualną. Czytając różne fora trafiłem na wątek dotyczący ff i bf. Załamany wszedłem w menu serwisowe próbując coś naprawić. Jednakże przesunięcie wartości błędu focusa nie daje w sumie żadnych rezultatów. Myślicie, że to problem ze sprzętem? Jeżeli tak, to jaki serwis we Wrocławiu polecacie? (jeżeli nie da się tego naprawić domowym sposobem) Z góry dziękuję za pomoc.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sprawdź czy nie masz jakiegoś brudu na czujnikach AF.
 
dw1  Dołączył: 25 Sty 2011
Być może faktycznie coś się tam dostało, bo ostatnio często zmieniałem obiektywy. A gdzie dokładnie są te czujniki? Jak się do nich dostać i czym wyczyścić?
 
bloodbro  Dołączył: 27 Sty 2011
z tego co mi sie wydaje, to chodzi o styki, ktore znajduja sie w body tam gdzie przykrecasz obiektyw, takie 7 dzyngli
 
dw1  Dołączył: 25 Sty 2011
Te styki to chyba nie są czujniki af.One pewnie znajdują się gdzieś w korpusie.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Czujnik AF masz na dole komory , pod lustrem jest otwór , tylko czyszczac trzeba uwazac bo to łatwo rozregulowac , wiec prócz dmuchniecia gruszką raczej nie uzywać patyczków szmatek itp. a jak juz to delikatnie . Manualnie tez nie mozna ustawic ( bez potwierdzenia - tylko na oko ) ?
Ostrosci brak w wizjerze czy na zdjeciu ?
Na takie coś jeszcze trafiłem http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=750176#750176 moze faktycznie AF zgłupiał od temperatury ?
 
dw1  Dołączył: 25 Sty 2011
Manualnie ustawić można, tzn. na oko. Problem jest jednak taki że przy małej GO bardzo trudno. Zawsze posiłkowałem się potwierdzeniem ostrości przy obiektywie manualnym i raczej mnie to nie zawodziło. Teraz potwierdzenie ostrości też działa, ale potwierdza, gdy obiekt nie jest ostry. To samo jest z obiektywem kitowym. Focus działa szybko, ale niepoprawnie.Opcja z temperaturą też odpada, bo problem występuje też przy zimnym aparacie. Zabieram się za czyszczenie czujnika.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tylko ostrożne dmuchanie gruszką beztalkową.
 
dw1  Dołączył: 25 Sty 2011
Faktycznie pod lustrem znajduje się taki mały otwór z soczewką. Ciężko zobaczyć, bo jest w głębi. Dmuchnąłem tam kilka razy gruszką, ale efektu nie dało to żadnego. Zdjęcia nadal nieostre :( Macie może jeszcze jakieś pomysły?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Aparat nie upadł?
 
dw1  Dołączył: 25 Sty 2011
nie, żadnych wstrząsów, upadków. Co ciekawe, korekcja AF z poziomu menu serwisowego kompletnie nic nie zmienia. Zauważyłem występowanie ff.
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
Sprawdź popychacz włączający i wyłączający AF ( z lewej strony obiektywu na korpusie).. Ja miałem nie dociśnięty (tak w połowie) i AF głupiał kompletnie. Więc trochę spokoju.
 
dw1  Dołączył: 25 Sty 2011
AChmiel, chodzi Ci o przełącznik af/mf na korpusie? Chodzi normalnie i jest dociśnięty

[ Dodano: 2011-08-29, 11:25 ]
Przed chwilą na potrzeby tego postu zrobiłem dwa zdjęcia. Pierwsze:
1 - picasaweb.google.com/108303464815722109048/NaForum?authkey=Gv1sRgCJCvp8TIkYrP0gE#5646195801294594562
Zdjęcie gazety. Ostrość w centrum, na linijkę zaczynającą się od słów: "założenia tej reformy". Wydaje mi się, że występuje tu lekki bf.
2 - picasaweb.google.com/108303464815722109048/NaForum?authkey=Gv1sRgCJCvp8TIkYrP0gE#5646195845494247442
I to zdjęcie obrazuje dokładnie wszystkie zdjęcia, jakie obecnie robi mój aparat. Ostrość była ustawiana na żółtą roślinkę w centrum kadru, jednakże nie ma jej na żadnym elemencie zdjęcia. Tak, jakbym miał jakąś mgiełkę na matrycy. Na tych zdjęciach nie ma ostrego elementu.
Nie mogę dodawać załączników, dlatego zdjęcia wstawiłem na picase.
 
eagle70  Dołączył: 06 Paź 2015
Witam. Przedwczoraj przy próbie fotografowania moim starym k200d nowymi obiektywami , które mi zostały po K5II czyli 50 1,8 i 35 2,4 zauważyłem że praktycznie wszystkie zdjęcia są nie trafione tzn zamiast na osobie ostrość wyszła na drzewie pół metra dalej. Domowym sposobem, zrobiłem test z linijką i sprawdziłem wszystkie obiektywy jakie mam z AF
najmniejszy BF jest w Sigmie 28-80 ale np 35 2,4 to już masakra jakieś 20 cm za obiektem, to samo 50 1,8 . Wiadomo im przysłona większa tym błąd jest mniejszy. Na przysłonie 2,0
zrobienie ostrego portretu jest problemem. Zrobiłem czyszczenie gruszką czujnika AF i restart aparatu do ustawień fabrycznych i jednak nie pomogło , no może troszke.
Poradźcie jak uruchomić w tym modelu korektę serwisową obiektywu. Szkoda mi tego sprzętu bo to jedyny Pentax jaki mi pozostał a obiektywów jeszcze worek mam.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 
eagle70  Dołączył: 06 Paź 2015
plwk napisał/a:
http://www.pentax-hack.info/documents/debug.html

Dzięki wielkie :) Dzisiaj się wezmę za to.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach