badworm  Dołączył: 21 Lut 2009
Białe na białym - kto pomoże?
W wysokich Alpach Szwajcarskich trafiłem na mocno niesprzyjające warunki: sypiący cały czas śnieg, całkowicie zachmurzone niebo i do tego duża odległość od fotografowanego obiektu (ogniskowa 300mm dla małego obrazka). Efekt jest dostępny tutaj. Czy ktoś ma pomysł jak to obrobić by maksymalnie wyciągnać szczegóły z tego, co widać nad żółtym wiatraczkiem czyli strugi śniegu, wyrzucanej przez kolejowy pług odśnieżny z napędem parowym? Na ten moment pojechałem ekspozycją w dół o 1EV, mocno podniosłem kontrast i szczegółowość (suwak Clarity w Lightoomie), suwak Blacks poszedł prawie na maksa, odzyskiwanie szczegółów w światłach (Recovery) również wysoko, na 80 i do tego zabawa krzywymi: Lights i Highlights mocno w górę, Darks i Shadows mocno w dół. Wyszło mi coś takiego:
Jak wyciągnąć coś więcej z tego ujęcia?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
badworm, daj na PW swój e-mail to podeślę to co wyciągnąłem "na szybko" w C1.
Pzdr
 

pe72  Dołączył: 13 Paź 2010
badworm, to i ja przyłączę się do akcji ratowniczej, jeśli dasz email to podeślę szybką obróbkę w Darktable
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Mogę podesłać w pełnym rozmiarze taką wersję (po kliknięciu 1600x1060):

 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
mr.ra66it - wydaje mi się, że nieźle wyszło ;-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
mr.ra66it, mnie w C1 wyszło bardzo podobnie. Tak więc mozna z tego sporo "wyciagnąć". Pzdr
 

badworm  Dołączył: 21 Lut 2009
Odgrzebuję temat. Efekt powyższego działania podesłany wówczas przez mr.ra66it wygląda tak:



Jak osiągnąć taki efekt w Lightroomie 5? Da się to zrobić bez użycia selektywnej obróbki? Póki co jeśli mi wychodzi coś podobnego, to czerwono-żółty element na środku jest niemalże czarny. A jeśli "wiatraczek" ma właściwą jasność, to tracę kontrast i szczegóły na reszcie zdjęcia (struga śniegu, obłoki pary i dymu).

Plik źrodłowy dostępny jest tutaj:
http://transport.prohost....ug_krokodyl.dng
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
bakulikowi trza było wysłać, żeby dał nam się pomęczyć na rc
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jakaranda, ale ta fotka już była w RC. ;-)
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
Naprawdę? To może zanim ja byłam w rc :-D ale DxO i tak jej nie otwiera. Muszę wrócić do RT ale tyle innych rzeczy jeszcze muszę zrobić :-/
 

badworm  Dołączył: 21 Lut 2009
powalos, poważnie? To musiałem coś przegapić, ja ją udostępniłem 5 lat temu jedynie tutaj.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Niech się wypowie może ten, kto wówczas zawiadywał RC. Pamiętam, że bardzo podobne zdjęcie było w tej zabawie.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Zdjęcie kojarzę, jednakże od 2014 roku, czyli odkąd ja organizuję RC, w zabawie go nie było (aż sam się temu dziwię…). A musiałoby być za mojej kadencji, skoro wykonane zostało w 2015 roku. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. ;-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Aaaa. To może rzeczywiście było tak, że ten plisk został podesłany do pobrania ale nie w ramach RC. :-/
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
badworm, spróbowałem tak na szybko w LR 6 (myślę, że w LR5 będzie podobnie). A więc spróbuj może tak:
w BASIC wszystkie suwaki od tonów (hi., shad., whit., black.) na "-100%", expo na "0,4 - 0,5"
WB pipetką na niebieski (taki będzie po powyższych) śnieg. "Saturation" wg uznania.
A dalej próbuj już sam. ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach