Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
No wszystko rozumiem.
Przynajmniej tak mi sie wydaje.
Wychodzi mi ze albo cos jest faktycznie nie tak. Albo ja robie cos nie tak. Jutro. Siadę zresetuje i sprobuje powtorzyc testy.
Bo chyba nie da sie "podejrzec" ustawień dla poszczegolnych obiektywów
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Rivelv napisał/a:
Bo chyba nie da sie "podejrzec" ustawień dla poszczegolnych obiektywów

Da się, tylko trzeba kolejno podpinać każdy obiektyw i sprawdzać ustawioną korekcję.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
plwk, to mnie pocieszyłeś :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli nie resetowałeś ustawień, w tym mikroregulacji AF, po aktualizacji softu, może się okazać, że po resecie mogą być konieczne inne wartości mikroregulacji, lub dla części obiektywów nie będą potrzebne. Aktualnie z K-1 tylko dwa moje obiektywy wymagają mikroregulacji, z K-5 IIs wymagał ją tylko jeden, którego zresztą już nie mam. Z wcześniejszymi wersjami softu było ich więcej.
 

ZbyszekD  Dołączył: 10 Gru 2020
jaad75 napisał/a:
Lens Align podaje 25x ogniskowa i ewentualnie 50x ogniskowa

matryca APS-C
Pytanie do znawców, zrobiłem sobie tablicę do testów i:
Przykład 1 - obiektyw 35 mm, otwór 1:2,4 odległość (25x35 mm= 87,5 cm) - głębia ostrości wypada 2,6 cm przed i 2,8 cm za obiektem.
Przykład 2 - obiektyw 50 mm, otwór 1:2,8 odległość (25x50 mm=125 cm) Głębia ostrości 3,1 cm przed i 3,3 cm za obiektem.
Czy nie lepiej zbliżyć się tak by głębia ostrości była 1 cm przed i 1 za obiektem, w pierwszym przypadku 55 cm a w drugim 70 cm.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
ZbyszekD, nawet w obszarze tej kilkucentymetrowej głębi ostrości będziesz wyraźnie widział, czy największa ostrość jest w centrum, czy odjeżdża przód-tył.
 

ZbyszekD  Dołączył: 10 Gru 2020
Gdzieś tam pisałem wcześniej że od niedawna mam model KP
Z obiektywem Tamron 17-50 1:2,8 na ogniskowej 50 mm odległość od tablicy 70 cm było tak:

Po regulacji ( -9 ) jest:


Z obiektywem DA 35mm 1:2,4 odległość od tablicy 50 cm było:

po regulacji ( -4 ) jest tak:


Te regulacje udało się dopiero przeprowadzić kiedy przybliżyłem aparat do tablicy.
 

ZbyszekD  Dołączył: 10 Gru 2020
Najgorzej było ze starym obiektywem Sigma 28-200 1:3,8- 5,6 UC gdzie minimalnie można podejść na 1,5 metra. Przy ustawieniu 80 mm i1:5,6 głębia ostrości ma 7 cm, dopiero przy 130 mm - 3 cm i przy 200 mm i odległości 2 metry ma 2 cm. Ustawiłem aparat sprawdzając na ogniskowych 130mm i 200 mm dla tego obiektywu z korekcją (-10 ). Idealnie nie jest ale lepiej niż było. Dobrze że aparat zapamiętuje wprowadzone korekcje.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
ZbyszekD,
Za Twoim przykładem przeprowadziłem test ostrości nowego DA35/2.4 i u mnie była sytuacja odwrotna. Co prawda środkowy punk skali mieścił się w GO, ale jednak był BF. Po korekcie +4 jest tak jak powinno być. Sprawdziłem przy okazji swoje zoomy Sigmy. I tu jest ciekawostka, bo obydwa obiektywy były ustawione bez korekty czyli na 0 i były (są) ostre w całym zakresie ogniskowych (na podstawie dotychczasowych fotek), ale test pokazał, że na krótkim końcu jest bardzo dobrze, w środku wręcz minimalnie przesunięty BF, ale do przyjęcia i na długim końcu też bardzo dobrze. Tamron, SMC28/2.8, SMC50/1.7 bez korekty ostrzą w punk aż przyjemnie popatrzeć, a przecież te dwa ostatnie to już zabytki, ale jaka jakość i precyzja.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
slwk2020, u mnie na K-1 właśnie stare obiektywy ostrzą w punkt bez korekcji. Co do nowszych to muszą mieć jednak minimalną jakąś korekcję. O dziwo, najbardziej te do APS-C.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
U mnie na K-1 korekcji wymaga tylko stary F 50/1.7.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach