idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
to ja wstawię z innej Laovy 15 mm f4 makro . Kliknięcie w zdjęcie odeśle do galerii . Zdjęcia od f4 do f6,3
[img][/img]
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
idzi napisał/a:
Prorok, dużo światła trzeba do fotografowania tym obiektywem? Pytam czy można by było zabrać w plener i robić zdjęcia bez lampy?


Oj trzeba. Jest światłożerny. No ale to normalne, że przy dużych skalach odwzorowania występuje też duża utrata światła. Ustawiając skalę 5:1, a przysłonę na 2.8 musisz dostarczyć światła jak przy przysłonie 16.8, a to dopiero początek skali, do tego GO liczona jest w częściach milimetra.
Ustawiając f/8 potrzebujesz światła jak przy f/48.
Uważam, że to obiektyw studyjny, choć są koledzy, którzy używają w terenie. Nie sądzę jednak, żeby posiłkowali się światłem dziennym , myślę, że lampa i statyw są niezbędne. No chyba, że będziesz śrubował ISO.
To wszystko bardziej teoria, bo w teren z nim nie chodzę, ale patrząc na to ile musi dostać światła sztucznego może tak być.
Zajrzyj na forum entomologiczne, tam jeden czy dwóch użytkowników posiada to szkło, może więcej Ci powiedzą o wychodzeniu w teren z Laową 25.

Na Twoim miejscu zainteresowałbym się 60/2.8 Ultra Macro. Są do Pentaxa. Jest też 100/2.8 UM, ale nie ma z mocowaniem K, a do tego mam wrażenie, że nie osiąga deklarowanej skali.
 

Asik  Dołączyła: 30 Maj 2019
Ostatnio rzadko zaglądam na forum i dlatego też z opóźnieniem chciałabym wszystkim podziękować za komentarze :-B :-B :-B Dzięki nim wiem, że nie stoję w miejscu :-) .

[ Dodano: 2020-05-13, 19:55 ]
Prorok, Twoje kostki są super :-)
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Prorok, dziękuje za radę , zobaczę ta 60 -tkę
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Pentax K-5II + smc pentax K 1.2/50 f 2.8 (szkoda, że nie zostawiłem tego szkiełka)

 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Dzięki, Asik :-)
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Prorok, bajka te kryształki!
 

kwantus  Dołączył: 08 Lip 2008
Prorok Zbieram szczękę z podłogi, dałeś czadu... podziwiam. Super foty :-B :-B :-B
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Dziękuję, Panowie :-B :-B :-B
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Dzisiaj po pracy z Jupiter 9 85mm f.2
golden hour by Katarzyna Popczyk, on Flickr
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
KasiaMagda, bardzo ładne, malarskie :) :-B
 
KasiaMagda
[Usunięty]
PiotrK., dziekuje za piwko :mrgreen:
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Kasia, :-B :-B :-B

No to pomęczę Was :-D
Jeszcze jedno makro cukru...

Laowa 25 2.5:1 ISO100 @5.6

 
KasiaMagda
[Usunięty]
Prorok, dziękuję za piwka. Tobie też należy się dużo piwek za takie mało spotykane tematycznie zdjęcia :-B

Helios 77M-4 50/f1.8 dzisiaj w świetle zachodzącego słońca liście dębu.
bokeh by Katarzyna Popczyk, on Flickr
 

apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
Zaznaczam, że się nie znam, ale czy to na pewno był dąb? Te liście nie wyglądają mi na dębowe. :?:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dąb z liściami bukowymi. :evilsmile:
 
KasiaMagda
[Usunięty]
apemantus, plwk, :mrgreen: :-B zgadza się liście bukowe.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Wiosenny dąb z jesiennymi, bukowymi liśćmi ;-)
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Dąb, to jest ten w tle.
 

apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
:-) Od razu przyszło mi to do głowy. Tyle, że on jakiś taki niewyraźny...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach