plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Powyżej 120 metrów nie latałem. Koło mnie brakuje otwartych przestrzeni, oprócz tego jestem w strefie 6 km od lotniska i gdy są, a często są, jakieś imprezy mam ograniczenie do 30-tu metrów.
Na razie jedynie robiłem zdjęcia, filmów jeszcze nie próbowałem. Panorama zrobiona z 28-miu zdjęć z wysokości 45 m, obrobionych w Huginie. Próbowałem drugą w innym miejscu, gdzie obiekty były bliżej i 28 zdjęć to było za mało do poprawnego złożenia panoramy.
Przy 120 metrach też miałem co chwilę komunikaty o silnym wietrze.
Pod słońce próbowałbym zrobić kilka zdjęć z bracketingiem.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
To było ostatnie zdjęcie i w zasadzie nie wiem czemu nie zrobiłem kilku zdjęć. To pierwsze właśnie jest z trzech złożone.
Rozumiem, ja akurat w górach nie mam w pobliżu lotniska, czasami są zrzuty spadochroniarzy i ćwiczenia żołnierzy, ale akurat ostatnie były na początku czerwca.
Ja wzleciałem na 400m :oops: W mieście przestałem latać całkowicie. W Jarosławcu tylko raz się wzniosłem na 30 metrów, w strefie wojskowej, koło Słupska latałem chwile, niedaleko radaru, ale kolega też tam czasem swoim lata.
Co do wiatru, na początku po komunikacie uciekałem w dół, teraz nie. Wbrew temu mini daje radę.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mieszkam w mieście i nie próbowałem jak daleko mogę odlecieć. Latałem nad starymi gliniankami i gdy zbliżałem się do linii energetycznej kompas wariował.



Zainstaluj na smartfonie program UAV Forecast, będziesz wiedział, czy możesz spokojnie latać, czy może jednak się wstrzymać.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
W mieście dość szybko rwie połączenie. Ale ja pod góry, pod opuszczone fabryki itp kupiłem drona.
Mam ta aplikację.
Swoje już sprawdziłem, teraz raczej już dalekich lotów i nie będę odbywał. Wysokich też raczej nie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Też kupiłem dla zamków, cerkwi itp.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
A jak to jest z tymi przepisami o których od jakiegoś czasu mowa?
Tzn taki mini ze swoimi niespełna 250g ALE z urządzeniem do nagrywania, będzie wymagał tylko rejestracji. To już działa, czy dopiero zacznie? Bo jak czytam, że miało być od lipca 2020 ale i od grudnia 2020...
Na jakieś większe sprzęty to już kursy i licencje. Latanie nad ludźmi i budynkami jeszcze jakoś ograniczone. Te wszystkie strefy powietrzne wyłączone, ograniczone, zgłoszenia itd...
Ja wiem, że znakomita większość użytkowników takich "zabawek" ma to wszystko w poważaniu, bo przecież kupuje z allegro i się bawi jak chce, gdzie chce.
Ci co nagrywają jakieś imprezy zarobkowo pewnie już nieco bardziej rozważni są.

Brakuje mi takiej twardej rozpiski bez odniesień do regulacji prawnych ruchu powietrznego (gdzie można zatonąć próbują to ogarnąć) co komu na jakich zasadach wolno a co nie.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Przepisy wchodzą od nowego roku.
Zmieni się sporo, bo trzeba będzie zarejestrować drona i go oznaczyć. Na mini będzie kurs online, bez egzaminów.
Więcej odpowiedzi jest tu:
https://droneclub.pl/forum/nowe-europejskie-przepisy-dla-uav-od-31-grudnia-2020
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Niedawno była konferencja, chyba w urzędzie lotnictwa, na której tłumaczyli te przepisy. Na kilku kanałach ludzie przekazywali co tam usłyszeli. Te informacje przekazywałem kilkanaście postów wcześniej. Dla drona w kategorii otwartej, o wadze do 250 gram, wyposażonego w kamerę, konieczne będzie, wg przepisów przejściowych (chyba do końca 2022), wyłącznie zarejestrowanie operatora (jest o tym w załączniku do linka w poprzednim poście). Latanie tym dronem nie wymaga żadnego szkolenia, potwierdzonego egzaminem.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Dużo pomocna jest aplikacja DroneRadar, w niej widać, w jakiej strefie się jest, jest informacja o tym czy można latać czy nie, (zresztą np mini jak odpaliłem na plaży pod radarem wojskowym, wyświetlił informację, że to strefa wojskowa i ona zajmuję sporo miejsca na wyświetlaczu telefonu).
Tak samo, jak się wznoszę ponad te 120 m, też wyskakuje informacja, że przekraczam dozwoloną wysokość.
Wiem, że najgorzej jest z tymi informacjami, jak się czyta, te wszystkie strefy itp. Rok temu po chwili dałem sobie spokój, w tym roku gdy już podjąłem decyzję, że chcę spróbować polatać, to zasiadłem do tego i po przeczytaniu, dwu krotnie już wiedziałem lepiej. I najlepiej samemu usiąść nad tym, a nie od kogoś poczytać, bo ja np tego już w ogóle nie rozumiałem.

Z początku, to trochę jak z jazdą samochodem, przekracza się prędkość, tak tu też się łamie część przepisów, tak u mnie było z lotem na kilometr, czy wzniesieniem się na 400metrów. Ale...sprawdziłem, na urlopie polatałem w sumie z 20-30 minut, teraz planuję wycieczkę w Tatry, to go nie biorę (w PN nie wolno latać), czekam na wolne i mgłę, żeby się wznieść nad nią. Jako, że jestem średnio technicznie (możliwości K3II dopiero po 4 latach zaczynam wykorzystywać), to będę poznawał sobie możliwości kamerki w miniaczu, pod zdjęcia, oraz potem nauka kręcenia filmów i ich składania, bo póki co to zabawo-ćwiczenia są ;-) Po nowym roku zrobię co trzeba.

[ Dodano: 2020-09-10, 09:48 ]
plwk, właśnie nie mogłem znaleźć linka do tej konferencji. Ja jej wysłuchałem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W kategorii otwartej wolno latać do 120 m w górę a w dal jedynie w zasięgu wzroku.
Samej konferencji nie słyszałem a jedynie jej omówienie https://www.youtube.com/w...IbgxicZKM&t=93s .
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeszcze, żeby nie było, że bez zdjęcia, panorama z widokiem na budynek Nadleśnictwa Włocławek. To było moje pierwsze miejsce zameldowania we Włocławku.
Panorama zrobiona ze zbyt małej ilości zdjęć (dron zbyt blisko budynku) i musiałem kombinować.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wyszła aktualizacja DJI Fly do wersji 1.1.8. Dodali język polski, wskaźnik ilości wolnego miejsca na karcie pamięci i wprowadzili jakieś inne, nieokreślone poprawki.
Również dwa dni temu weszła aktualizacja Litchi beta. Podobno śledzenie wreszcie działa poprawnie. Co innego zmieniono jeszcze nie wiem. Podobno wszystkie opcje, będące w menu fotografowania, mają być kiedyś aktywne.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
O to trzeba będzie zaktualizować, dzięki :-)
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Witam serdecznie po dłużej nieobecności na Forum! :mrgreen:

Od tygodnia jestem posiadaczem Mavica Mini - podobnie jak koledzy wyżej i testuję jego możliwości! Jestem zaskoczony, że tak mały sprzęt potrafi stabilnie latać, a robienie ujęć sprawia dużo frajdy. Oczywiście chciałoby się lepszej matrycy (szczególnie jeśli chodzi o zakres tonalny), ale jak za taką cenę to dron powyżej oczekiwań! Poniżej kilka zdjęć z pierwszych przelotów (trochę wyciągniętych w programie):

Podgórze w Krakowie


Kościół przy ul. Zamoyskiego


Ulica Kalwaryjska


Łąki Nowohuckie


Aleja Róż z Placu Centralnego w Nowej Hucie


Most Piłsudskiego na Wiśle w Krakowie


Fort 49 Krzesławice w Nowej Hucie


Wzgórza Krzesławice w Nowej Hucie


Beskid Wyspowy
[url=https://flic.kr/p/2jG4KnZ]


Pozdrawiam i udanych lotów :-D
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
:-D witamy w klubie
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Miło, że jest nas coraz więcej.
Moja wczorajsza planetka - Jezioro Czarne. Niebo było jednolicie szarawe i to widać.

 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Kurcze jak wcześniej mi się te planetki nie podobały, tak coraz bardziej zaczynają. Fajna.
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
potraff napisał/a:
:-D witamy w klubie

plwk napisał/a:
Miło, że jest nas coraz więcej.


Zdobywamy niebo ;-) Na początku, jak każdego neofitę cieszy każde ujęcie z góry.

Park Jordana w Krakowie




Park Jordana i kawałek stadionu Wisły
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W najnowszej becie Litchi działa już tryb AEB (bracketing ekspozycji). Robi automatycznie trzy zdjęcia, ustawiamy jedynie ekspozycję wyjściową (nie sprawdzałem zachowania w trybie AUTO) oraz odchylenie ekspozycji dla bracketingu. Sprawdziłem, że działa również w trybie panoramy, możemy więc zrobić panoramę z bracketingiem ekspozycji.

[ Dodano: 2020-09-19, 09:59 ]
Właśnie widzę, że przy wykonywaniu panoramy z AEB, musi być włączone odczekanie na zmianę pozycji po wykonaniu zdjęcia. Inaczej ostatnie zdjęcie wychodzi poruszone bo dron za wcześnie zmienia ustawienia do kolejnego zdjęcia. Nie wiedziałem do czego jest potrzebne to ustawienie, teraz się wyjaśniło.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z wczorajszego latania - panorama 180 stopni.


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach