sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Przeterminowany slajd - jak naświetlać?
Jakie macie doświadczenia z naświetlaniem przeterminowanych slajdów? Pytanie dotyczy zwłaszcza materiałów, o których nie wiadomo jak były przechowywane - jaką korektę należy zastosować w odniesieniu do daty przeterminowania?

Ostatnio naświetlałem nominalnie Astię 100 przeterminowaną od 2005 roku, przechowywaną w lodówce i wyszła pięknie. Trochę wcześniej Provię 100 nie wiadomo kiedy przeterminowana i jak przechowywana - tutaj dałem jedną działkę na plus i wyszła wyraźnie prześwietlona.

Wychodzi na to, że bezpieczniej jest jednak naświetlać nominalnie, a jeśli już wprowadzać korektę, to niewielką. Wiem że najlepiej zrobić bracketing i samemu sprawdzić:P ale może ktoś z Was ma już to sprawdzone w postaci jakiejś ogólnej reguły i się podzieli?
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
sylwesto, ja naświetlam normalnie, nie zauważyłem problemów.
Wywołujesz sam, czy dajesz/wysyłasz do labu?
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
szpajchel, oddaję do labu Czarno-białe w Warszawie. Tam też radzili by naświetlać nominalnie.

Tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=-H36MDbP1xk kobieta Sensię 200 przeterminowaną w 2006 roku przechowywaną w lodówce naświetlała podobno na ASA 50 i z tego co widać wyszło jej znakomicie. Aż trudno mi uwierzyć że prześwietliła materiał o dwie działki!
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Ja naświetlam normalnie. Jeśli ktoś nie popsuje wołania, to jest wszystko super.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Ja naświetlałam normalnie. Potem zdjęcia leżały na półce w pokoju jeszcze ładnych kilka lat. Po wywołaniu okazało się, że mają śliczny różowawy zafarb.
Nie mówię tego negatywnie.
Wyszło ślicznie!
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Iza napisał/a:
Jeśli ktoś nie popsuje wołania


No właśnie, wołanie też ma znaczenie. Tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=2DQPPujGloM nie dość, że prześwietlił materiał to jeszcze dłużej wołał i w wyższej temperaturze. To drugie miało pozytywny wpływ na wierność kolorów.
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Po obejrzeniu kolejnej partii przeterminowanych slajdów na ścianie potwierdzam, że nominalne naświetlanie daje radę. Oddawałam do Cewe Fotojoker. W sumie jestem zadowolona, odnotowałam kilka rys i zacieków, ale ogólnie jest nieźle. Ech, Provia rządzi.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Iza, na następne spotkanie przywieź slajdy, rzutnik i buty do tańca :-)
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Kytutr, już raz uśpiłam oglądających - nie ma sensu tego powtarzać :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sen to zdrowie :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach