bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
plwk napisał/a:
1. W AF MODE (przycisk AF MODE + tylne kółko) wybierz SEL lub SPOT
2. Włącz LV

A nie odwrotnie, najpierw LV, a potem wybór właściwego trybu AF?
Wiktor napisał/a:
plwk napisał/a:
Opisane na stronach 56 i 57 instrukcji obsługi w pdf.

Chyba jakoś inaczej czytamy instrukcje albo mamy całkiem inne aparaty.
Na tych stronach nie ma ani jednego słowa o LV.

https://www.ricoh-imaging...3/K1-OPM-PL.pdf
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
bakulik napisał/a:
A nie odwrotnie, najpierw LV, a potem wybór właściwego trybu AF?

Możliwe, na co dzień nie używam bo "z ręki" jest to mało wygodne.
Wiktor napisał/a:
Na tych stronach nie ma ani jednego słowa o LV.

Czego w takim razie dotyczy "Ustawianie trybu automatyki ostrości podczas podglądu na żywo", str. 56?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Program "czytający" instrukcję pdf "dodaje" sobie cyfrę 2 do czytanych stron (to te dwie nienumerowane, pierwsze strony). Tak więc strony 56 i 57 to w "czytniku" odpowiednio 58 i 59. A plwk pisał o numerach stron nadrukowanych na papierowej instrukcji. ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Strony w instrukcji są numerowane i te liczby wymieniłem.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
plwk napisał/a:
1. W AF MODE (przycisk AF MODE + tylne kółko) wybierz SEL lub SPOT
2. Włącz LV
3. Naciśnij OK
4. Tylnym kółkiem dopasuj wielkość pola pola wyboru punktu ostrzenia
5. Strzałkami przesuń pole wyboru punktu ostrzenia na to na czym chcesz wyostrzyć
6. Wciśnij spust


Mam bardzo duże wątpliwości, czy to, co opisane jest jako punkt 4. to nie jest jedynie pomocnicze powiększenie podglądu LV, służące np. do weryfikacji ostrości (bardzo przydatne np. przy ostrzeniu ręcznym) – nie ma jednak nic wspólnego z wielkością „pola wyboru punktu ostrzenia” (choć to trochę nieprecyzyjne sformułowanie)

Wiktor napisał/a:
Do pkt 5 włącznie wszystko działa ok ale po wciśnięciu migawki aparat błyskawicznie wraca na pkt centralny i zdjęcie jest nieostre.Tak zachowuje się w AFS i AFC.


To bardzo ciekawe. Aparat przełączony w AF? Przełącznik na obiektywie ustawiony na AF? Po wciśnięciu spustu do połowy w ogóle aparat nie przeostrza? Czy również nie robi tego przy użyciu przycisku AF (tu uwaga, bo jego sposób działania można zmienić w Menu 5/Programowanie przycisków/Przycisk AF)

Wiktor napisał/a:
Kiedy przełączam podgląd obrazu w tryb LV to punkt ostrości mam tylko jeden na środku ekranu .
Nie jestem go w stanie nigdzie przesunąć. Mogę jedynie wcisnąć do połowy spust migawki wyostrzyć na obiekt i następnie dokonać rekompozycji kadru i zrobić zdjęcie.
Nie zawsze się to udaje bo pkt pływa . Poza tym zajmuje to czas i i bardzo trudno jest zrobić zdjęcie obiektom szybko się poruszającym.
Może ktoś ma inny sposób aby wygodniej ostrzyć w LV?


Przy wciśniętym przycisku AF MODE w trybie LV, tylnym kółkiem sterującym (lub przyciskami „lewo”/„prawo”) można wybrać sposób działania punktów AF. Używając terminologii z polskiego Menu aparatu, w dwóch trybach: „Wiele punktów AF” oraz „Wybierz” jest możliwość wyboru punktu AF. A robi się to przy pomocy przycisku selekcji punktu AF (ten malutki, nad przyciskiem zdjęć seryjnych/samowyzwalacza) w sposób niemalże analogiczny do tego, jak wybierając punkt na matówce. O to chodziło?
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Jeszcze raz dziękuję i przepraszam za napastliwe wypowiedzi.
Nareszcie zrozumiałem.
1. Otwieramy LV
2. Wciskamy AF Mode i ukazuje nam się
- Wykrywanie twarzy
- Śledzenie
i dalej to co jest na str 56 instrukcji - wybieramy i puszczamy AF MODE
3 . Wciskamy OK i ustawiamy wielkość i pozycję punktu ostrości klikamy OK i mamy na ekranie ustawiony pkt ostrości
kierujemy tym pkt aparat na obiekt wciskamy do połowy spust aby wyostrzyć i robimy zdjęcie
Tak to wygląda w moim wykonaniu.
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
W ostatnią niedzielę na zawodach konnych starałem się przetestować K1 jako bezlusterkowca. Niestety nie sprawdza się autofocus ale będę próbował dalej. Bardzo dobrze natomiast sprawdza się przy portrecie zarówno z obiektywami Af jak i z manualnymi . Bardzo ciekawe zdjęcia wychodzą z obiektywami Vivitar Series 1 105/2.5 Makro oraz 135/2.3..Zdjęcia robiłem zarówna w plenerze jak i przy oknie w pokoju. Oczywiście używałem lupy Hoodmana w trybie LV.
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Chciałbym was prosić o jakieś Rawy z K-1 ale bym prosił o zdjęcie krajobrazu i takie niedoświetlone
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Z Rawem z K-1 robisz co chcesz. Na ISO 100-200 niedoswietlasz o -4 Ev ciągniesz i jest bajka. Gumowa matryca
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
No właśnie chciałbym to sprawdzić :-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Jest nowa aktualizacja do Pentaxa K-1
https://www.ricoh-imaging...digital/k1.html
 
korneli_z  Dołączył: 30 Sty 2017
Pobieram! Akurat do kompletu do zamówionego 50 Classic z rainbow effect :mrgreen:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
adi24-78, dzięki za wiadomość. A jak zdobyć kod odblokowujący filtr ND ?
 
korneli_z  Dołączył: 30 Sty 2017
Trzeba zapłacić 2049 PLN i wtedy dostaje się 50 classic i filtr ale w postaci fizycznej a nie kod :lol:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
korneli_z, jesteś pewien. W ustawieniach (te z kluczykiem) zakładka "5", pozycja "funkcja zastrzeżona" pojawia się opis: "Do odblokowania potrzebny jest specjalny klucz uzyskany z serwisu internetowego, itp" Odczytanie klucza następuje po naciśnięciu "zielonego przycisku" i ustawieniu ostrości na klucz odblokowujący.
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
niestety ta opcja jest tylko dla rynku japońskiego. Ale możesz spróbować kupić https://ricohimagingstore.com/premiumfunction-s1031865-gradnd-k1ii.html i daj znać czy działa
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Pojawiła się nowa wersja oprogramowania do K-1 oraz K-1 II
https://www.ricoh-imaging...ad_digital.html
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Będą ją poprawiać, są problemy z astrotrakerem.
I nie tylko..
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach