Pumpernikiel  Dołączył: 31 Paź 2007
Fotografia eksponatów - poradnik
Witam wszystkich, mam jakieś tam proste doświadczenia z analogami, cyfrówki od 5 lat glównie kompakty typu Minolta czy Fuji S602Z.

Aktualnie spadła na mnie przyjemność przygotowania do serwisu kolekcjonerskiego prostego poradnika dla początkujących typu jak prawidłowo wykonać fotkę eksponatu z własnej kolekcji. Zakres przedmiotów fotografowanych jest gigantyczny od etykiet piwnych aż po motocykle, sprzęt pancerny, monety i kto tam co zbiera. Może nie chodzi nawet o wyrafinowane techniki ale o wskazanie jak uniknąć podstawowych błędów. Może znalazłyby sie osoby chętne pomóc? Cały poradnik byłby na licencji GPL dostępny dla wszystkich. Każda nawet drobna uwaga mile widziana.
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
Postawowym błędem to będzie chyba napisanie przewodnika "do wszystkiego":-) Zasady ogólne fotografowania eksponatów są takie same, jak ogólne zasady fotografowania. A szczegóły zależą dokładnie od tego, co fotografujesz. Bo chyba motocykla nie będziesz robić tak, jak monety... to dwa różne światy.
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
za Cobretti, co do samego fotografowania to przy zdjęciach z lampą jakiś dyfuzor by się przydał... :-)
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
Załóż wiki, wtedy ludzie będą dopisywać pomysły, przykłady.
 

Pumpernikiel  Dołączył: 31 Paź 2007
Faktycznie moje pytanie jest mało precyzyjne.

Głównym celem tego poradnika ma być podniesienie poziomu zamieszczanych fotek zbiorów.
Po to aby było jak najmniej zdjęć np. monet na tle serwety w kwiatki :) lub zdjęć szkła z lampą błyskową od przodu. Można przyjąć ryzykowną tezę że użytkownicy serwisu do którego piszę poradnik a posiadający lustrzanki mają jako taką wiedzę i ją pogłębiają, chyba że zakupili taki sprzęt bo jest trendy. Ten poradnik ma być głównie dla ludzi dla których zrobienie zdjęcia to naładowanie akumulatorków i naciśnięcie jednego guzika w cyfrowej małpce.

Chyba trudne zadanie przed mną :)

Pomysły z namiotem bezcieniowym, softboxami i inne typu świetlówka o odpowiedniej barwie światła drąże i znajdą się w poradniku ale muszę mieć na uwadze że użytkowników często nie będzie stać nawet na taki namiot i będą musieli sobie poradzić sposobami rodem z Adama Słodowego.
 

dyptam  Dołączył: 14 Kwi 2007
Tok'Ra napisał/a:
Zakup czegos takiego: http://www.allegro.pl/ite..._od_zaraz_.html
Tia i spróbuj tu włożyć motocykl :-P

[ Dodano: 2007-10-31, 19:45 ]
Pumpernikiel napisał/a:
jak prawidłowo wykonać fotkę eksponatu z własnej kolekcji
sugerowałbym podzielić je na całkiem małe, małe, średnie i te wielkie np. czołg ;-)
 

dwakleszcze  Dołączył: 17 Lis 2006
Pumpernikiel napisał/a:
będą musieli sobie poradzić sposobami rodem z Adama Słodowego.

Te dają najwięcej satysfakcji.
Mój namiot bezcieniowy mam z składanego kosza na pranie za 4PLN. Do małych przedmiotów idealny.
Przeszukaj cyberfoto.pl tam jest sporo wątków o domowych ministudiach do fotografii przedmiotów.
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Poradnik dla początkujących:
http://www.milso.com.pl/szkola/pf_index.html
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Pumpernikiel, a gdyby Ciebie zapytano: jaka jest równica pomiędzy kolekcjonowaniem czołgów, a znaczków pocztowych? Troszkę zbyt rozlazły temat. Zasada podstawowa - każdy eksponat, powinien być pokazany w warunkach jak najbardziej naturalnych, w sytuacji do jakiej służył, był używany, z charakterystycznymi szczegółami, które chcesz wyeksponować, może niektóre ukryć. W warunkach amatorskich może to być trudne, lub wręcz niemożliwe, choćby jak wspomniane czołgi i znaczki. :-D
 

Pumpernikiel  Dołączył: 31 Paź 2007
Właśnie te eksponaty mają być w formie zjadliwej do oglądania w miarę usystematyzowane chociażby pod kątem powtarzalności ułożenia, czy oświetlenia a nie w warunkach naturalnych. Ciężko by było przedstawić monetę boratynkę w dołku w ziemi :mrgreen: za to na konkretnym tle w konkretnym ułożeniu to i owszem. Chce zaprojektować również i dodać jako gratis do gazety wzorniki wielkości, wzorniki monet - skręt awersu i rewersu i co tam może się jeszcze przydać do fotek.

Jakoś ubzdurało mi się że jest szansa na ogarnięcie porad z podziałem na jakieś grupy wielkościowe, kolorystyczne, według materiału wykonania. Typu jak szkło to nie błyskaj, jak moneta to białe tło, jak zegarek to jako tło mleczna pleksa, itp itd

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach