tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
  Po burzy
Ponieważ jeszcze nie udało mi się sfotografować takiego pioruna, z jakiego byłbym zadowolony pomyślałem, że może połączę 2 w jedno i pokażę Wam (coś innego) nielubianą przez wielu (ale nie mnie) Warszawę od trochę innej strony "wymalowaną" przez burzę, która dziś właśnie przeszła nad miastem. Podoba się? (Zeby coś zobaczyć kliknijcie, niech się otworzy w nowym oknie, bo w takim podglądzie nic nie widać)
Powiedzcie, jakie są wasze doświadczenia dotyczące fotografowania tego co deszcz zostawił po sobie. A przy okazji, ma ktoś jakiś patent na trafienie w trafiający piorun??? Oczywiście można czatować i zrobić na czuja serię zdjęć, ale czy ktoś wymyślił jakiś system wyzwalania migawki przez błysk pioruna?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Pioruny robi się na czasie B, przysłona domknięta, żeby niebo za jasne nie wyszło - to tak generalnie - a i tak wszystko w praniu wychodzi.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
moje doświadczenia są takie, że nampierw, co raczej oczywiste, przyglądam się niebu sprawdzając gdzie błyska najczęściej. Ja właśnie czatuje ii robie serie zdjęć (teraz jak mam DLa mogę sobie pozwolić na zdecydowanie dłuuuższą serie niż jak robiłem na kliszy). Ustawiam przesłone 8-11 ii czas .. no jak robiłem na analogu to miałem wężyk, więc robiłem na B wyczekując chwile po każdym błysku, aby piorun miał ładne tło. W DLu ustawiam samowyzwalacz ii czas na czuja aczkolwiek zależy to od częstotliwości błysków - z reguły około 6-8s. Jak do tej pory udało mi się na kliszy utrwalić dwa całkiem przyzwoite pioruny ii jeden cyfrowo + kilka mniejszych + wlaśnie "rozświetlone" niebo.
Być może ktoś wymyślił jakiś na to sposób, np. jest sposób na to, żeby wyzwalać lampe błyskiem innej lampy, więc być może w jakiś sposób możnaby zaadaptować ten sposób.

Zdjęcie poniżej robiłem przez szybę stąd widoczne krople na niej
 

darius_Er  Dołączył: 29 Sie 2006
warto dodac, ze blysk poiruna jes t kilka sekund przed grzmotem, ale to moze niewiele pomoc ;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
darius_Er napisał/a:
warto dodac, ze blysk poiruna jes t kilka sekund przed grzmotem, ale to moze niewiele pomoc

no nie zawsze, np. jeśli jest się osobą, w którą ten piorun udeża - wtedy to się chyba pokrywa
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
żeby wyzwalać lampe błyskiem innej lampy


Lampe wyzwolisz piorunem, ale co ci po niej ? ;-)

Niestety - migawki sie nie da. Zadne urzadzenie mechaniczne nie ma tak krotkiego czasu rekacji...
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Lampe wyzwolisz piorunem, ale co ci po niej ?

Niestety - migawki się nie da. Zadne urzadzenie mechaniczne nie ma tak krotkiego czasu rekacji...

wiesz, osobiście mnie to ryba, bo ii tak robie standardowym, sprawdzonym sposobem, ale tref, pytał to pomyślałem, że może w ten sposób .. no ale rzeczywiście błysk może być zbyt krótki chyba, żeby migwaka zdążyła się otworzyć ... aa poza tym rzeczywiście, przecież lampa, która błyskając wyzwala inne lampy jest (jeśli dobrze teraz po przemyśleniu rozumuje) uruchamiana razem z migawką aa nie odwotnie ;) .. reasumując chyba nam amatorom pozostaje sprawdzona metoda z serią zdjęć ;-)
 

bogusz  Dołączył: 25 Kwi 2006
Hej!

Mam tutaj takiego piorunka ;-) :

http://bogusz.pila.pl/andaluzja/target2.html

Migawka otwarta na 30 sek., przyslona z tego co pamietam 5.6.
Burza byla niesamowita, zdarzylo mi sie kilka klatek calkowicie zaswietlonych
blyskawicami ;-) .
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Co Ty kurka z ta stopka tutaj Bracie wyjezdzasz :evil: :!:

Pzdr :-P :mrgreen:
Spinner
 

bogusz  Dołączył: 25 Kwi 2006
No dobra, zmienilem stopke :-P

Ale jakies spotkanko jesienne musi byc!
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Lustrzanka cyfrowa i analogowa (taka na film),
kilka fajnych obiektywow i inne graty.
Stopka zmieniona na wyrazne zadanie Spinnera.


hue hue hue :-D
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Nie było mnie, nie odzywałem się, bo przjaciel się żenił i dziś się właśnie oststanie poprawiny zakończyły... Odpowiedź na pytanie o sposób robienia pirounów pośrednio orzymałem i dziękuję, jak sam coś wymyślę (ale to przy następnej burzy) to chcętnie się podzielę. Pomyślę nad jakąś elektroniką... A co do zdjęcia-jak się podoba Warszawa z tej perspektywy??? Z poburzową łuną moim zdaniem wygląda całkiem przyjemnie, dodam, że jaśniejsza kreska w lewej części to samolot, których teraz nad stolicą pełno (a podobno niebezpiecznie latać nad miastem). Gdyby nie ładne niebo przybliżyłbym nieco widok na PKiN, ale wieżowce kosztem nieba.
pozdrawiam
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
tref napisał/a:
Ponieważ jeszcze nie udało mi się sfotografować takiego pioruna, z jakiego byłbym zadowolony

Polecam parę z moich piorunków. Po otwarciu zdjęcia kliknij go, żeby jeszcze bardziej powiększyć. http://www.szalasolot.qua...ls.php?album=29

Pozdrawiam . Sławek

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pokazuję bardzo ładny piorun z Chorwacji. Autorem jest Arek Sikora. Zdjęcie zrobione kompaktem Nikon Coolpix 5400.

 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
bogusz napisał/a:
Ale jakies spotkanko jesienne musi byc!


Heh - Ty lepiej pomysl powaznie o wiadomym spotkanku za niecale dwa tygle... Co Ci bede mowil - musimy sie spotkac...

Pzdr
Spinner
 

bogusz  Dołączył: 25 Kwi 2006
Hej!
Aga mnie troche namawia na ten wyjazd, ale tydzien pozniej jedziemy 600 km w druga strone na weekend, a akurat na ten wyjazd nie mielibysmy z kim zostawic mlodego (trzeba by go ciagnac taki kawal). Jednak jeszcze sie zastanawiamy (Agi kuzynka mieszka w wiadomym miejscu i noclegi bysmy mieli bez problemu). Jeszcze kilka dni i troche perswazji ze strony kolegow klubowych i moze damy sie skusic. A tak dokladnie kiedy planujesz wyjazd, bo moze ewentualnie dla redukcji kosztow bysmy wzieli Cie po drodze :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach