Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Lampa z TTL-em Tumax 386
Moj aparat wg niektorych zrodel obsluguje lampe z TTL'em i pTTL nie jest tak do konca wymagany jak w nowszych produkcjach. W innym miejscu znalazlem opis "Initial comments suggest that TTL does no longer work properly" hmm...

Czy warto wiec inwestowac w takiego Tumaxa czy inna lampe tyrystorowa z TTLem od dawnych analogowych aparatow, czy raczej jest to niewygodne w uzytkowaniu i nie jest warte tych pieniedzy - i lepiej dozbierac na lampe z pTTL'em?
Ktos z klubowiczow mial ja kupic i przetestowac....i cisza ;-)

[ Dodano: 2006-10-24, 15:28 ]
Zakupilem wlasnie tyrystorowa lampe do analogowych aparatow Pentax MZ - Cullmann 42AF, liczba przewodnia 42, z LCD, glowica pion i poziom - lampa pracuje w TTL i w manualu, dedykacja i stopka dla Pentax'a. Lampa dziala z GX-1S.
http://www.cullmann-foto....nalog/60140.htm

Pomiar napiecia na stopce 3V wlaczona i w czasie blysku tez 3V - wiec poziom staly i raczej bezpieczny. Z mojego testu wynika, ze TTL lampy dziala - tzn. na nowo odkrywam fotografowanie i zabawe z obiektywami :mrgreen:

Nareszcie moge robic zdjecia "pod swiatlo", gdy osoba stoi np. na tle rozswietlonego sloncem okna.

Ciekawostka - jesli ktokolwiek zalozy do Samsunga GX-1S historyczny manualny obiektyw - i zdjecia jakie wykona bez lampy czy z wbudowana wtedy wyjda mu zazolcone i nieostre jak poruszone - po zalozeniu takiej lampy blyskowej jakosc zdjec zmienia sie wrecz kosmicznie na plus - wychodza bardzo dobre, ostre, wlasciwie doswietlone. Mam stary manualny bez stykow obiektyw zoom Porst macro 35-105/3.5 - palnik 45 stopni w sufit - i rewelacja! Jakosc zdjec nareszcie ok - a teraz widze, ze ten obiektyw nadaje sie do makro i do portretu...

Moglem tez poeksperymentowac z funkcja macro tego obiektywu - bez doswietlania z lampy i ostrzenia z ok. 60-90cm - na makro nie bylo szans - a teraz jest juz zabawa :mrgreen:

BTW, przydalby sie jakis tutorial - "fotografowanie z lampa blyskowa"... :-D bowiem instrukcja do lampy jak zwykle jest napisana w taki sposob, by na pewno nie wyjasnic uzycia lampy - a co najwyzej opisac przyciski.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach