PROMASTER  Dołączył: 22 Wrz 2006
wizjer pryzmatowy pentagonalny w GX-1S
Czy wizjer pryzmatowy pentagonalny w Samsungu GX-1S jest rzeczywiscie taki dobry?

Moze ktos z was porownywal wizjer GX-1L do GX-1S.

Bede wdzieczny za wszelkie sugestie.
Pozdr.
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
Witam

Wizjer w kasetce ma podobno taką samą kostrukcję jak GX-1L (i *ist DL), jedynie matówka jest inna (jaśniejsza). Poniżej masz linki do zdjęć wizjera k100d i *ist DL.

K100d (GX-1L):


GX-1S (ist DS):


pozdrawawiam

--
Kesek

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jeden jest wiekszy drugi mniejszy. Czemu tak?

No i ktory to ktory? :-)
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
Dodałem opis do tych dwóch fotek.
 
PROMASTER  Dołączył: 22 Wrz 2006
Pryzmat pentagonalny dzięki swojej konstrukcji pozwala na wewnętrzne, idealne odbicie światła ukierunkowujące je do wizjera. Układ celowniczy zapewnia wyjątkowo jasny obraz o powiększeniu 0.95x precyzyjnie przekazując aż 95% pola powierzchni rejestrowanej.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
PROMASTER napisał/a:
Pryzmat pentagonalny dzięki swojej konstrukcji pozwala na wewnętrzne, idealne odbicie światła ukierunkowujące je do wizjera.


To akurat wiedziałem, ale dziś miałem w ręce oba modele Samsunga. Bez baterii wyraźnie jaśniejszy (z tym samym obiektywem) był GX1L. Myślałem, że jest tu trik jak w Nikonie D50. Poprosiłem o włożenie baterii - żadnej zmiany. Nadal jaśniejszy i z wyraźną głębią ostrości był GX1L. A z teorii sądziłem, że powinno być na odwrót. Dla uzupełnienia dodam, że jakiś tydzień wcześniej oglądałem K100D i z tego, co pamiętam wizjer był podobny do tego ciemniejszego, czyli GX1S.

O co tu chodzi, czyżby mylne oznaczenie body?? Nie chce mi się wierzyć.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ilość światła padająca na matówkę jest stała, więc jeśli obraz z niej jest mniejszy, to siłą rzeczy będzie jaśniejszy.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Dzięki Jarek.

Teraz wreszcie mam pełną jasność. :-D
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Ilość światła padająca na matówkę jest stała, więc jeśli obraz z niej jest mniejszy, to siłą rzeczy będzie jaśniejszy.

To swoja droga, ale Dl i GX-1L maja nowy typ matowki (Natural Bright Matte II), ktory tez jest jasniejszy, stad wyrazna roznica.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ale dodatkowo, w układzie luster (DL) są większe straty światła, niż w pryzmacie - więc mogłoby byc jeszcze jaśniej :)
 
PROMASTER  Dołączył: 22 Wrz 2006
Mam jeszcze pytanie odnosnie GX-1S, poniewaz ma on więcej punktów pomiarowych autofokusa niz GX-1S.
Zatem czego mozna sie spodziewac?-szybszego AF, czy bezblednego AF?

Pytam, bo wiecej niekoniecznie musi oznaczac lepiej?
Znany chociazby Canon i jego slawetne malpki z rodziny "A". Raz im dodawano punkty pomiarowe AF raz odejmowano, a z ostroscia i tak nienajlepiej.


Z gory dzieki za odp.

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
PROMASTER napisał/a:
Mam jeszcze pytanie odnosnie GX-1S, poniewaz ma on więcej punktów pomiarowych autofokusa niz GX-1S.
Zatem czego mozna się spodziewac?-szybszego AF, czy bezblednego AF?

PROMASTER, obawiam się, że GX-1S ma tyle samo punktów AF co GX-1S. I chyba tak samo szybki AF.
Nie sądzę, by występowała różnica między AF DS a DL. Po prostu temu drugiemu ukradli parę sensorów. Zostawili środkowy, który zachowuje się dokładnie tak samo w jednej jak i drugiej puszce. Czy jest bardziej bezbłędny? Hmmm... może raczej bardziej szczerbaty.
 
PROMASTER  Dołączył: 22 Wrz 2006
Michu:
GX-1S = 9 pkt.pomiarowych AF
GX-1L = 5 pkt.pomiarowych AF
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
PROMASTER napisał/a:
Michu:
GX-1S = 9 pkt.pomiarowych AF
GX-1L = 5 pkt.pomiarowych AF

Michu dobrze napisał, bo pytałeś o różnicę między Samsungiem GX-1S a GX-1S :-)
Co do punktów AF to GX-1S = Pentax *ist DS2 ma 11 punktów, z czego 9 krzyżowych! Przy czym możesz swobodnie (przy obiektywach AF) wybierać punkt autofocusa, na który ostrzysz, zaś w DL/DL2/GX-1L (jeśli się nie mylę) możesz wybrać albo środkowy albo zdać się na automat, który wybierze za Ciebie.

[ Dodano: 2006-09-26, 12:20 ]
Cytat
Zatem czego mozna się spodziewac?-szybszego AF, czy bezblednego AF?

Można się spodziewać, że AF będzie widział większy obszar, bo czujników jest więcej i właśnie "widzą" większą część kadru.
 
PROMASTER  Dołączył: 22 Wrz 2006
gebi:
"Można się spodziewać, że AF będzie widział większy obszar, bo czujników jest więcej i właśnie "widzą" większą część kadru."

to oczywiste ale czy AF zatem szybciej zalapie?
czy poprostu te punkciki to jedynie po to azeby miec wieksze pole do ustawienia ostrosci?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach