Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Ricoh Caplio GX8
Witam,
Rozglądam się za cyfrowym kompaktem. Mile widziane: szeroki zoom, dobry manual, stopka do lampy, wizjer. No i ten Ricoh wydaje mi się interesujący, ale niestety trudno coś o nim wygooglać, bo raczej żadnym bestsellerem nie jest. Macie może jakieś doświadczenia z tym aparatem? :-|
Pozdrawiam!
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Rzeczywiście, jak tak przejrzałem opis na stronie producenta to ma coś więcej niż zwykły kompakt. http://www.olbrycht.pl/ricoh/capliogx8opis.htm
Ale niepokoi mnie to, że chwalą się cyfrowym zoomem. Chociaż przy mydelniczkach takie przechwałki to chyba standard.

Ale ja się nie znam ;P Chciałbym zobaczyć dogłębne testy z bliska. Na dpreview.com jest test GX100 - spadkobiercy GX8, ale widzę, że to inna bajka
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
No właśnie, ma "coś więcej" ale poza danymi z działów marketingu trudno znaleźć jakieś testy lub opinie. A GX100 trochę za wysoko cenowo stoi, no i nie ma wbudowanego wizjera - a ten doczepiany jest elektroniczny i jeszcze dodatkowo podnosi cenę... :-(
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
to w takim razie gx8 lepszy moim zdaniem od swojego następcy (oczywiście pod tymi względami, które wymieniłeś). Chociaż nie wiem jak u niego z jakością jpgów...
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Matewka, dzięki za towarzystwo w tym niszowym wątku :-B Bardziej niszowym niż sam Pentax! :mrgreen:
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Nie ma za co. To należy do codziennych obowiązków pentaxian! Up up and Away!
 

wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
szukajcie/googlujcie az znajdziecie;). tak sie sklada, ze od dawna podobaja mi sie kompakty ricoh'a (majac pentaxa i rocoha to dopiero bylbym niszowy:D) i czekalem na premiere gx8, niestety... zaprojektowali super ergonomiczny aparat ze wszystkimi bajerami (poza rawem, bo to jeszcze nie te czasy:/). ma tylko jedna wade - robi kiepskie zdjecia... szumy od 200 iso wlacznie, straszne aberracje chromatyczne... generalnie dominuja opinie takie jak w tej recenzji: http://www.photographyblo...aplio_gx8_8.php
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Ryszard napisał/a:
szeroki zoom, dobry manual, stopka do lampy, wizjer

Olympus C-5060 ? albo podobny z tej serii ?
Ale tan "wizjer" to niby w jakim znaczeniu ?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
O! Mój wątek się odkurzył! :-)
"Wizjer" miałem na myśli optyczny. Ale i tak już odpuściłem tego Ricoha. Dziwny jakiś, przesłona w Av ustawiana tylko w trzech krokach i to na wartości w rodzaju 4,3 - 5,9 - 8,1 a co więcej, inna trójka przy każdej ogniskowej. Szkiełko wyraźnie ciemniało przy wydłużaniu ogniskowej.
Ten C-5060 mnie kiedyś ciekawił, tylko że już nie produkowany. A ja w końcu przerzuciłem się na opcję "ekonomiczną" i trenuję teraz z Olkiem SP510UZ... Zmiana o jakieś 180 stopni! :->
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Ryszard napisał/a:
"Wizjer" miałem na myśli optyczny

Aha. No to jakby to powiedzieć... W cyfrowych kompaktach zasadniczo nie występuje. To są zwykle jakieś nędzne namiastki :-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
A tutaj to bym dyskutował. Może być lepszy od malutkiego LCD, który nie tylko zmienia jasność przy pomiarze światła, ale jeszcze nie radzi sobie na kontrastowych scenach... Mam to w swoim Olku.

[ Dodano: 2007-10-04, 23:43 ]
Chodziło mi o ten LCD wbudowany "w środku", co niby lustrzankowy wizjer ma udawać :mrgreen:
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Podyskutować możemy :-)
Moje zdanie odnośnie wizjerów w cyfrakach jest takie - wizjery optyczne są zwykle kiepskie, wizjery EVF ("niby-lustrzankowe") zwykle są też kiepskie, lepsze są wizjery w DSLR-ach a najlepsze w DSLR-ach Pentaxa :mrgreen:

Owszem, w moim C-5050Z czasem robię zdjęcia przez optyczny wizjer, ale on jest mały, wąski i ma kiepskie pole krycia. A jak założę tuleję z filtrem i jeszcze np. osłonę przeciwsłoneczną, to część pola widzenia mi się w ogóle traci. I wtedy to już trzeba kadrować "na zombie" ;-) czyli na LCD.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
MiQ27 napisał/a:
Podyskutować możemy :-)

No jasne!
Ja do stopniowania wizjerów dopisałbym jeszcze SLR tradycyjne. I to na samej górze! Jak nie było jeszcze AF, więc ostrzyło się tylko ręcznie, to wtedy dopiero były WIZJERY! Taki MX na przykład: 0.97 powiększenia x 95% pokrycia i to przy pełnej klatce! :-P
Mój pleśniak stoi troszkę niżej, ale i tak ma "okienko" jak panoramiczny TV. ;-)

[ Dodano: 2007-10-06, 22:23 ]
A wracając do optycznego wizjera w cyfrakach, to ma parę plusów w porównaniu do EVF - nie smuży, nie przepala na jasnych/kontrastowych kadrach i nie znika przy zapisie zdjęcia.
Ale jak na razie, porządny EVF widziałem tylko w Panasie FZ50. Tam i dobrze widać co się fotografuje i nawet ostrość można na nim ustawiać bez tej denerwującej "lupki" powiększającej centrum kadru. Byłem mocno zaskoczony jak dobrze go zrobili!
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Nie no, wszystko fajnie, ale napisałem "wizjerów w cyfrakach" :-)
Toż pod względem wielkości wizjera kasetka odpada nawet z moją plastikowa Minoltą 3xi...
 

grub  Dołączył: 22 Mar 2006
uzywalem z roczek gx-a, potem kolejny roczek gx8. napisz co dokladnie chcesz wiedziec, pewnie bede mogl pomoc. generalnie fajny aparat jest, troche przykladowych zdjec tez mam w necie - moim zdaniem jakosc ich choc faktycznie nie powala jest zupelnie niezla.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
grub napisał/a:
generalnie fajny aparat jest

Na początek o takie ogólne wrażenia mi chodziło. A szybki jest w obsłudze? Bo już kupiłem ultrazoom Olympusa, ale mnie trochę limituje szybkością. Nawet jak wszystko ustawię w manual, to on i tak coś "myśli" po naciśnięciu spustu :-/ Aha, nie chodzi o zdjęcia seryjne, tylko reakcję na spust migawki.
 

smiechoo  Dołączył: 31 Mar 2007
Ryszard napisał/a:
A szybki jest w obsłudze?


Od dwóch lat jestem użytkownikiem innego kompakta Ricoha - R2. Generalnie bardziej point and shoot, ale wyszedł z tej samej stajni, więc odczucia z użytkowania powinny być podobne.

Aparacik jest bardzo wytrzymały - przetrwał upadki na beton, poniewieranie i kupę imprez. Co do szybkości reakcji, to w czasie gdy go kupowałem był na topie pod tym względem, teraz pewnie plasuje się w czołówce i to nie tylko w pełnym manualu, z kompaktów które miałem do tej pory w ręce najszybszy.

Minus (tego modelu - mała matryca) to spore szumy i średnia jakość zdjęć. Ponadto zoom jest dość głośny. Niemniej jednak biorąc pod uwagę zastosowania (niezniszczalny kompakt na imprezy) mogę Ricoha z czystym sumieniem polecić.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach