among  Dołączył: 01 Lis 2007
  Co to może być ???
Witam.


Mam mały problem. Wpadło mi ostatnio w ręce pewne coś Pentacona ale za chiny nie wiem co to jest :lol: . Może ktoś z forum spotkał się już z takim czymś i mi podpowie. Oto linki do zdjęć:

zdjęcie_1
zdjęcie_2

Pozdrawiam.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Re: Co to może być ???
among napisał/a:
Witam.


Mam mały problem. Wpadło mi ostatnio w ręce pewne coś Pentacona ale za chiny nie wiem co to jest :lol: . Może ktoś z forum spotkał się już z takim czymś i mi podpowie. Oto linki do zdjęć:

zdjęcie_1
zdjęcie_2

Pozdrawiam.


Pierwsze skojarzenie - gilotyna / sklejarka do filmów ;) ale mogę się mylić. Miałem coś podobnego do obróbki filmów 8mm ;)
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
mnie to wyglada jak wyrafinowana lapka na myszy ;-)
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
among, Grendel, Ma rację , to jest część stołu montażowego do sklejania (i łączenia kadrów) taśmy filmowej. A jaki format, to, jeżeli to jest w twoim posiadaniu to będziesz wiedział najlepiej. Znane mi sklejarki były szerokości albo Leici, albo Minox (czyli 16 mm) albo 2x8 lub 2x8super, ale na szerokość to chyba było to samo. Ze starych dziejów kamery Quartz 5 to wiem, że używany do klejenia preparat, bo nie można tego nazwać klejem, wystarczał na dwukrotne przewinięcie szpuli, dlatego kleiłem filmoluxem, czyli dzisiejszym scotch taśmą. A i dzisiaj wszystkie filmy z tamtych czasów są w częściach.
 

MvA  Dołączył: 29 Kwi 2006
maszyna do szycia! co wygralem?

serio to wyglada wlasnie jak maszyna do montowania filmow;)
 

Ka_Seciak  Dołączył: 28 Cze 2007
Grendel napisał/a:
gilotyna / sklejarka do filmów

Hehe - to jest owszem gilotyna, ale do cięcia slajdów - miałem takie coś ze dwadzieścia lat temu...
Mój Tato był zawodowym fotografem w PKZ - zajmował się dokumentacją i miał duuużo fajnych sprzętów. :-)
corn
Zauważ proszę, że to nijak nie pasuje proporcjami do taśmy filmowej. Ciąłem sobie czasem slajdy u Taty w pracowni. wsuwało się tam rozwiniętą rolkę, ustawiało kadr na widocznej klatce, a odcinało tą, która wsuwała się już do tej wystającej części. Wypadała odcięta klatka - od spodu.
Miałem też w rękach sklejarkę do 8mm - wyglądała podobnie, choć była dużo węższa. Te wszystkie wystające jakby "szlabany" były w niej podwójne. Dodatkowo na samym środku był jeszcze taki "docisk" do przyciśnięcia sklejanych taśm filmowych.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ka_Seciak napisał/a:
to jest owszem gilotyna, ale do cięcia slajdów
No niestety nie. To jest sklejarka do filmów 16 mm, a na pierwszym zdjęciu dość wyraźnie widać "drapaczkę " do zdzierania emulsji z taśmy przed sklejeniem.
Ka_Seciak napisał/a:
ustawiało kadr na widocznej klatce,
- Widzisz gdzieś mozliwość ustawienia kadru na tym ustrojstwie? :-P
Ka_Seciak napisał/a:
wyglądała podobnie, choć była dużo węższa
Sklejarki były dwojakiego rodzaju - na 16mm i na 8 i 16mm
A w ogóle to dawno, dawno temu identyczną posługiwałem się w szkole, przy obsłudze projektora 16 mm, jak film w czasie projekcji strzelił. Po pewnej wprawie sklejenie zajmowało 15-25 sekund. Jako klej służył 80% kwas octowy ( tzw. lodowaty) , w którym rozpuszczało się wyczyszczone z emulsji ścinki taśmy filmowej.
 

Ka_Seciak  Dołączył: 28 Cze 2007
Dada
Nie będę się spierał pamięć jest zawodna - sklejarka, którą się posługiwałem wyglądała inaczej - jak pisałem, "przytrzymywaczki" były z dwu stron.
Natomiast kwas octowy pamiętam w dużych brązowych butlach - używany był też jako "przerywacz".
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ka_Seciak napisał/a:
"przytrzymywaczki" były z dwu stron.
Tu też są, tylko w położeniu zamkniętym.- to te trzy paski blachy prostopadłe do osi wzdłużnej ustrojstwa i taśmy w nim przebiegającej z lewa na prawo.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Ja miałem (mam chyba nawet, bo gdzieś w zakurzonych kartonach mam kamerę i projektor ;)) znacznie nowocześniejsze ustrojstwo, całe metalowe, z dość precyzyjnymi zapadkami i ząbkami do perforacji,żeby dobrze ciąć na krawędzi klatki... Pamiętam do dziś uciążliwość i marną skuteczność klejenia tych błon... Ileż to razy strzelała w czasie rodzinnych projekcji ;)... Co za czasy...
 

among  Dołączył: 01 Lis 2007
Dziękuję.
Dziękuję wszystkim za opinie i za pomoc :D :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach