Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
"stalki sa za dlugie?" - kolega Mva zdziwił się, widząc stwierdzenie, że stałoogniskowe obiektywy produkcji Asahi Pentax są za długie. Najprawdopodobniej chodzi o ogniskową, a nie o fizyczną długość - i kolega Mva miał rację, że się zdziwił, bowiem oferta stałoogniskowych obiektywów produkcji Asahi Pentax zaczyna się od 14mm w przypadku serii DA (do lustrzanek cyfrowych), lub od 15mm (do wszystkich aparatów)

"nie rozumiem do konca:)" - kolega Mva nie objął swoim umysłem stwierdzenia o za długich obiektywach stałoogniskowych produkcji Asahi Pentax, po czym sie uśmiechnął

"trzeba po prostu pamietac o cropie" - kolega Mva przypomina, że zakładając obiektyw do lustrzanki cyfrowej produkcji Asahi Pentax, należy pamiętać, że zmniejszy się jego kąt widzenia. Przyczyną jest mniejszy niż klatka filmu małoobrazkowego rozmiar matrycy rejestrującej padające światło z otaczającego nas świata. Innymi słowy mówiąc, obiektyw o ogniskowej N będzie rejestrował obraz tak, jakby był obiektywem o ogniskowej N*1.5. 1.5 to właśnie jest "crop".

"i tyle" - i tyle.

Pozdrawiam piątkowo.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jarek, powinni Cię zatrudnić jako rzecznika prasowego. Obojętne kto ;-)
 

oryszard  Dołączył: 14 Gru 2006
Jarku .jestes..........GOŚC...........na 100%
ile .cierpliwości ,dziękuje.......chyba i dziekujemy :mrgreen:
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Re: Po czym poznać W DECHE obiektyw
Pulsar napisał/a:
1. Jasność - im jaśniejszy tym bardziej w deche.

No nie bardzo. Porównaj sobie dzisiejsze szkła mające f/2.8 z tymi sprzed lat nastu, które mają f/4. Te starsze, z f/3.5 sa ostrzejsze od tych z f/2.8 nawet jak te nowe przymkniesz do f/4 czy f/5.6. Znaczna część tych szkieł poprostu mydli na f/2.8 a płacić za dziurę tylko po to zeby mieć świadomośc f/2.8 to już chore. Swoją drogą zazwyczaj mają one dość sporą średnicę mocowania filtra a jakość optyczną średnią (mowa o szkłach do 2500PLN i ogniskowej do ok. 70mm). Zatem czy jest sens przepłacać nie dość, że za mydlane f/2.8 to jeszcze dokładać do filtra na np. 82mm?
Cytat
2. SMC - to wiadomo - z powłokami jest bardziej w deche niż bez.

Tessar nie ma powłok a raczej jego zachowanie pod światło nie budzi zastrzeżeń. Jednak w znacznej części wypadków faktycznie powłoki się przydają.
Cytat
3. Przy zoomach stała przysłona - jest w deche.

I tak i nie. Patrz odpowiedź z pkt. 1. Porównaj np. Simgę 24-70/2.8 i MAF 24-105/3.5-4.5. MAF ostra od 3.5 a Sigma dopiero od f/4. Po co f/2.8 jak i tak muszę przymknąć?

Cytat
135 zmiękcza - jest ok, ale trzeba pamiętać o tych rozmyciach.

Są szkła ostre od pełnej dziury, np. Sonnar 135/3.5, poprostu wymiata. Z drugiej strony są szkła takie jak Pentacon 135/2.8, który ostry jest dopiero od f/4 a na f/2.8 miękki (nie mydlany czy nie ostry, poprostu miękki). Ale takie jest założenie tego szkła.

Cytat
Reasumując - kupują obiektyw - na co trzeba patrzeć, aby nie kupić gniota (nie chodzi mi o stan fizyczny, tylko o dane)?

Przede wszystkim wiedzieć do czego szkło ma być przeznaczone.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
noel czy to nie ten noel z forum KKM?? - Pozdrawiam

"Zatem czy jest sens przepłacać nie dość, że za mydlane f/2.8 to jeszcze dokładać do filtra na np. 82mm?"

Troszę dziwnie sformułowane pytanie, dla czego "przepłacać"? W każdy razie moja odpowiedź brzmi: to zalezy od preferencji. Ja wolę zrobić miekkie zdjęcie niż go nie zrobić, wolę zrobić miękkie zdjęcie na niższym ISO niż ostre ale za to z wyższym szumem. Jeżeli lubisz robić zdjęcia na np. salach konerencynych (a ja lubię, albo muszę) w świetle zastanym to albo dobre światło obietywu, albo dłuższy czas i stabilzacja albo wyższe iso. Ale obiekt fotografowany nadmiernie gestykuluje to potrzebujesz zamrozić jego ruch czyli wydłużanie czasu odpada i masz wybór albo z powiedzmy iso 800 (słabe światł na sali) i jasny miękki obiektyw dajmy na to na przysłonie f2.8 albo forsujesz iso do 1600 - 3200 i światło f4 ale ostry od pełniej dziury obiektyw - każdemu wedle preferencji.

cześć
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
DLACZEGO WARTO miec jsaniejszy obiektyw choc ostry jest dopieo po przymkniecu....
Ano takze dlatego ze latwiej sie ostrzy....i juz....
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
awakqwq napisał/a:
noel czy to nie ten noel z forum KKM?? - Pozdrawiam

A ten sam :-)
Cytat
Troszę dziwnie sformułowane pytanie, dla czego "przepłacać"? W każdy razie moja odpowiedź brzmi: to zalezy od preferencji. Ja wolę zrobić miekkie zdjęcie niż go nie zrobić, wolę zrobić miękkie zdjęcie na niższym ISO niż ostre ale za to z wyższym szumem.
.
Nie mylmy miękkiego z nieostrym. To dwa BARDZO różne pojęcia. Ja wychodzę z założenia, ze jeśli mam zrobić fotkę nieostrą to nawet się nie przymierzam, szkoda mi klatki lub rozstawiam statyw.
Cytat
Jeżeli lubisz robić zdjęcia na np. salach konerencynych (a ja lubię, albo muszę) w świetle zastanym to albo dobre światło obietywu, albo dłuższy czas i stabilzacja albo wyższe iso.

Mam nadzieję, ze nikt z obecnych się na mnie nie wścieknie za to co napiszę ale ISO800 w Canonie 30D i 5D jest rewelacyjne, ISO3200 w 5D takie jak ISO800 w D7D. Mówiąc krótko na koncerty tylko Canon ;-)
Cytat
Ale obiekt fotografowany nadmiernie gestykuluje to potrzebujesz zamrozić jego ruch czyli wydłużanie czasu odpada i masz wybór albo z powiedzmy iso 800 (słabe światł na sali) i jasny miękki obiektyw dajmy na to na przysłonie f2.8 albo forsujesz iso do 1600 - 3200 i światło f4 ale ostry od pełniej dziury obiektyw - każdemu wedle preferencji.

j.w. :-D
Fafniak napisał/a:
DLACZEGO WARTO miec jsaniejszy obiektyw choc ostry jest dopieo po przymkniecu....
Ano takze dlatego ze latwiej się ostrzy....i juz....

Wg mnie między f/1.4 a f/4 różnica jest niewielka jeśli jest duży i jasny wizjer. Róznica jest zauważalnya dopiero przy f/5.6 ;-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
noel napisał/a:
Wg mnie między f/1.4 a f/4 różnica jest niewielka jeśli jest duży i jasny wizjer. Róznica jest zauważalnya dopiero przy f/5.6
- taaaaak.....a swistak zawijal w sreberka.... :-P
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Cytat
Mam nadzieję, ze nikt z obecnych się na mnie nie wścieknie za to co napiszę ale ISO800 w Canonie 30D i 5D jest rewelacyjne, ISO3200 w 5D takie jak ISO800 w D7D. Mówiąc krótko na koncerty tylko Canon

Bzdura i DEMAGOGIA strasznie mnie takie denne teksy wk#@$#%$%

Widziałem zdjęcia z 30d na iso 1600 (Kolega ma ten aparat) jak dla mnie prównywalne z k100d. Noel rozmowa jest o dobieraniu szkieł do posiadanego aparatu a nie kupnie puszki pod konkretne zastosowanie.

cześć
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
awakqwq, nie twierdzę że z K100 fotki są gorsze, nie widziałem. Ale miałem okazje używać 5D i mnie powaliło :-) A mój tekst o wyborzy puszki był wyłącznie odpowiedzią na Twoje teksty o ISO ;-)
 

mihra  Dołączył: 19 Maj 2007
Po długich i meczących poszukiwaniach myślę iż znalazłem odpowiedź na temat.
Oto obiektyw w dechę, nawet nie oheblowaną 8-)

.
sorki za wkręt, ale nie mogłem się powstrzymać :lol:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
WIdzisz Mifra - jeden obraz znaczy więcej niż 1000 słów. Znalazłeś rozwiazanie proste i wyczerpujące temat.
Do adminów:
Prosi się o zamknięce tematu z uwagi na wyczerpanie zagadnienia.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006


IMHO teraz jest bardziej wymowne ;-)
 

mihra  Dołączył: 19 Maj 2007
miałem go niby młotkiem wbijać?! :mrgreen:
a tak zresztą powiem już prawdę...nie miałem otwornicy pod DA18-55.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Znalazłem fajne zestawienie obiektywów Pentaksa, może ta stronka jest Wam znana, a może nie, w każdym bądź razie obiektywów jest sporo i do większości dodane są jakieś opinie użytkowników:
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
gebi, mnie akurat jest znana. fajnie by bylo miec takie cos u nas. z opiniami naszych uzytkownikow. choc z drugiej strony czy jest sens powielac ...
 

mYchacz  Dołączył: 18 Cze 2007
 

muodzian  Dołączył: 19 Sie 2007
sam epitet "W DECHE" mi się podoba. :mrgreen:
 

Burning  Dołączył: 24 Lis 2007
Re: Po czym poznać W DECHE obiektyw
noel napisał/a:

Cytat
Reasumując - kupują obiektyw - na co trzeba patrzeć, aby nie kupić gniota (nie chodzi mi o stan fizyczny, tylko o dane)?

Przede wszystkim wiedzieć do czego szkło ma być przeznaczone.

W tym momencie przestałem czytać ten wątek - święte kurnia słowa!!
 

Szpileczka  Dołączyła: 03 Sty 2008
A co powiecie o Sigmie 100-200 macro? :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach